M. Mustafa Özdemir

M. Mustafa Özdemir

Mursi yaşasaydı

Mısır’ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi iktidara geldiğinde, önce ekmek, benzin kuyrukları ortaya çıkardılar.

Sonra bombalar patlatıp darbenin zeminini hazırladılar.

Hani 3 haftada 3’e katlayan domates, patates fiyatlarının, bayram değil seyran değil yüzde 80 atan kurunun, yüzde yüz artan faizlerin bir operasyon olduğunu söyleyince “domates, patates fiyatlarını da dış güçlere bağladınız ya” diyenler var ya…

İşte Mursi’yi böyle devirdiler.

17 yıldır Recep Tayyip Erdoğan’ı, Türk Milletinin duruşuyla deviremeyenler, Mısır’da bunu kolayca başardılar.

İslam dünyasında 2. bir Erdoğan’ın çıkmasını engellediler.

“İkinci bir “one minute”a izin veremeyiz” dediler

Ortadoğu’nun ve İslam dünyasının makus talihi, değiştirecek “Erdoğan-Mursi, Türkiye-Mısır” güç birliğinin hayat bulmasını engellediler.

Bugün Mursi devrilmeseydi, “Erdoğan-Mursi, Türkiye-Mısır” güç birliği karşısında örneğin Suriye bu hale gelmezdi.

Bu güç birliği karşısında Trump Kudüs’te belki de “Yüzyılın Anlaşmasını” hayata geçirmeye cesaret edemeyecekti.

Firavunlar ülkesi, 5 bin yıllık tarihe sahip Mısır, Osmanlıdan sonra, 1,5 asırdır özlem duyduğu uyanış ve diriliş şansını kaybetti.

Petrolün, suyun olmadığı çöllerde, eşeklerin sırtında satıldığı, zenginliğin içinde; sefalet, kan ve gözyaşıyla yaşayan, bölük pörçük parçalanmış, batılıların yeni silah deneme bölgesi haline getirdiği Arap dünyası ve Ortadoğu coğrafyası zilletten ve sefaletten uyanma, fırsatını iyi değerlendiremedi.

Kendilerine “paralı it” muamelesi yapıp “o paralarınızı alacağım” diyen, dünyanın gözü önünde kendilerini aşağılayan, hakaret eden Trump’a bırakın “Haddini bil, ağzını topla”yı demeyi, “Hem paramızı alıyorsun hem de hakaret ediyorsun valla biraz ayıp ediyorsun” dahi diyemeyen kukla idarecilerin yönettiği Arap dünyası, makus talihini değiştirme adına önemli bir fırsatı kaybetti.

Şu yaşananlar karşısında, yetmeyenlere Venezuela’da yaşananlar karşısında Batının iki yüzlü demokrasi oyununa ve palavrasına hala inanan ahmaklar var mı bilmiyorum ama Mursi’nin şehadetiyle kaybeden önce Mısır, sonra Arap dünyası ve elbette İslam dünyası oldu.

İslam dünyası zilletten ve sefaletten kurtuluş için Erdoğan’ları, Mursi’leri çoğaltmak en azından onlara sahip çıkmak zorundadır.

Biz Mursi’ye ve onurlu mücadelesine şahidiz.

Biz Cuma namazı kıldıran devlet başkanına şahidiz.

Allah şehadetini kabul etsin.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum