M. Faik Özdengül

M. Faik Özdengül

MKM’de Şenlik Var!

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı SAMM bu günlerde harika bir organizasyona öncülük ediyor. İlköğretim öğrencileri her gün Mevlana Kültür Merkezindeki büyük sema salonunu dolduruyor. Küçük gönüller Hz. Mevlana ve O’nun engin düşünceleriyle tanışıyor. SAMM Müdürü Mücahit Bey ve Mevlüt Beyler bu organizasyon için katkıda bulunmamı istediklerinde, doğrusu geleceğimiz olan miniklerle birliktelikten bu kadar haz alacağımı düşünmemiştim.

“Konya Mevlana Demek”. Organizasyonun ana başlığı bu. Bu çerçevede önce ben bu başlık altında Mesnevi’den seçtiğim bir hikaye ile halleşiyorum öğrencilerle. Ardından tiyatro sanatçısı arkadaşlar Kuyudaki Aslan isimli oyunu sergiliyorlar. Daha sonra Hüseyin Alagöz Beyefendi tecrübesi ve birikimi ile katkıda bulunuyor programa. Ardından mini bir sema gösterisi ve kapanış mehterle yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi en üst düzeyde katılıyor her gün programa. Sayın Başkan Tahir Akyürek Bey zamanı müsait oldukça bir araya geliyor öğrencilerle. Hemen her gün yurt içi ve yurt dışından misafirler eşlik ediyorlar bize. Bilindiği üzere bu yılın Hz. Mevlana yılı olması hasebiyle her cumartesi akşam Mesnevi dersi ve sema gösterisi düzenleniyor yine aynı salonda. Mesnevi dersi Sayın Yakup Şafak Beyefendi tarafından yapılıyor. Yakup Bey son derece titiz bir bilim insanımız, ve özenle hazırlıyor konuşmalarını her hafta ki bizlere harika bir sofra kuruyor Mesnevi’den. Geçtiğimiz cumartesi programdan sonra Amerika ve Pakistan’dan gelen misafirlerle bir araya geldiğimizde, yemek sırasında Yakup Bey, küçük öğrencilerle yapılan çalışmanın büyük önem taşıdığını ve bundan dolayı son derece memnun olduğunu belirtti.

İşin aslı ben Hz. Mevlana ile ilk defa lise yıllarında ciddi anlamda tanışmıştım. Ahmet Kabaklı rahmetlinin Hz. Mevlana isimli bir eserini okuduğumda. Daha sonra kulaktan dolma bilgilerle kenarından köşesinden ne aldıysak. Ta ki SADAV (Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı) bünyesinde Yakup Şafak Hocamızın Mesnevi derslerine kadar. Lafın burasında şu an Büyükşehir Belediyesi Kültür Ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ercan Uslu Bey’in hakkını da teslim etmeliyim. Bu derslerin başlamasında gayreti çok büyüktür. Şimdilerde de aynı misyonu başarıyla Daire Başkanlığı görevinde de devam ettiriyor.

Bugünlerde öğrencilerimize sunulan imkan bu açıdan son derece önemli. Aralarında istekli ve istidatlı olanlar Hz Pir’in düşünceleriyle tanışıklıklarını daha da ileri götürecek ve kim bilir gelecekte nice önemli şahsiyet kazanacak hem Konya hem ülkemiz. Kanaatimce programlar farklı düzeyde devam etmeli. Daha üst sınıflara, liselere, üniversitelere kadar taşınmalı. Hatta mahallelere. Eskiden olduğu gibi toplumu yeniden bu düşüncelerle örmeli ve beslemeliyiz. Bunun dışında Hz Mevlana’yı bilen ve talim eden beyinlerin de yetişmesine ihtiyaç var. Başta Üniversite olmak üzere, resmi ve sivil kurumlar da bu anlamda organize olmalı. Zira sadece bizim değil Dünya’nın da Hz Mevlana’ya çok fazla ihtiyaç duyduğu dönemlerde yaşıyoruz.

Bizler minik yüreklerle her sabah Mevlana Kültür Merkezinde harika bir birliktelik yaşıyoruz. Beraberce Hz Mevlana’dan bahsediyor. Hem öğreniyor hem eğleniyoruz. Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve emeği geçen herkesi bu anlamlı organizasyon için kutluyorum.

www.pozitifdegisim.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.