Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Milli takımın değişmeyen bisikletçisi

AYHAN AYTEKİN

 

Bisiklet branşı ilimiz Konya’nın en çok yıldız yetiştirdiği spor dalıdır. Buda gayet doğaldır. Çünkü Türkiye’de en çok Konya’da bisiklete binildiği gibi, her dönemde en çok bisikletçinin spor yaptığı il gene Konya’dır.

Konya’nın ilk yıldızı halen hayatta olan 1952 yılının Yol ve Pist Şampiyonu Saim Kıyıcı oldu. Bunu 1960’lı yıllarda Nezir Sonakın, Nusret Ergül, Rıfat Çalışkan, Hasan Kılıç, Mustafa Cengiz.

 1970’lerde Seyit Kırmızı, Erol Küçükbakırcı, Mevlüt Bora, Tevfik Erdoğdu, Nurettin Kirpiksiz, Hasan Can, Yusuf Ecevit takip etti. 1980’li yılların süperleri ise Yüksel Şencan, Adem Tam, Mehmet Küçükçerezci, Ö.Ali Erikci…ve Ayhan Aytekin oldu.

1965 Karadiğin doğumlu Ayhan Aytekin kunduracı çırağı olarak mesleğini yaparken yollarda koşu bisikletleriyle antrenman yapan sporcuları gıpta ile izlemekte ve bu konuda hayaller kurmaktaydı. Bu istekle Ayhan Aytekin 1982 yılında Konya yıldızlarının seçildiği düz bisiklet yarışlarına girerek Ereğli Yol’undaki yarışta 8.,Hatıp Yolu’ndaki yarışta ise 4. oldu. Aytekin bir anda kendini Antrenör Sadık Keleş yönetiminde bisiklet salonunda antrenmanlarda buldu. Ayhan Aytekin kuvveti, hırsı, yeteneği ve gayreti ile bir yıl içinde  Milli Takımda yarışmaya başladı. 1983 yılında ilki Konya’da yapılan Balkan Bisiklet Şampiyonası’nda yarıştı.

1-075.jpg

Aytekin’in spor yaptığı dönem, Konya’da bu branş için en avantajlı yıllardı. Federasyon Başkanı Cemil Ergen, Konya’da İl Müdürlüğü yapmış, 1970’li yıllarda bisikletin yükselmesi için gayret etmiş bir Karadenizliydi. O yılların İl Müdürü Vezir Balcıoğlu, zaten Konya’da 6 branşta spor yapmış, spor müptelası bir kişiydi. Federasyon As Başkanlığı yapan Balcıoğlu, Süleyman Okur, Seyit Koyuncu rahmetli, ,İl Temsilcisi Nail Bülbül Konyalı eski atletlerden o yıllarda Tarım Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapan Mustafa Keten, Köy Hizmetleri Konya İl Müdürü Karadenizli Kenan Veziroğlu başta olmak üzere bisiklet camiasındaki heyecan Konya bisikleti için büyük avantajdı. Dolaysıyla bu dönemin artılarından tüm bisikletçiler gibi Ayhan Aytekin’de yararlandı. Kısa sürede yokuşçuluğu ön plana çıkan Aytekin Milli Takımın değişmez elemanı oldu ve Turlarda mavi formanın gediklisi oldu. 1 yıl B Milli Takımı’nda koşan yıldızımız 14 yıl A Milli Takım formasını 350 seferden fazla giydi. O artık Milli Takımın gediklisiydi. Sürekli kamplar yarışlar onun hayat tarzı oldu. Turun birinden diğerine, kampın birinden diğerine. İşte Ayhan Aytekin’in katıldığı Turlar.

2-077.jpg

            Bulgaristan Turu (2 sefer), Yunanistan Turu (3sefer), Mısır Turu (2 sefer, Klasman ikinciliği), Yugoslavya Turu (4 sefer), Romanya Turu (2 sefer), Arnavutluk Turu (1 sefer, 1 sefer Klasman birinciliği), İran Turu (1 sefer, Klasman ikinciliği), Almanya (1984 Niğdeya Saksonya Turu),1982 Akdeniz Oyunları (Suriye), 1993 Akdeniz Oyunları (Fransa)

3-068.jpg

            Zaman zaman Milli Takım’da Nusret Ergül ve Mustafa Palaska antrenörler nezaretinde çalışan ve yarışan Ayhan Aytekin 1988 sonrasında 4 yıl Türkiye’de kalan Polonyalı antrenör Marion Bednarek nezaretinde bisiklet sporu yaptı.

            1988 yılında Bursa’da yapılan Balkan Şampiyonası’nda 3.olan Milli Takım’da yarışma şerefine erişen şampiyonumuz 1984 yılında Bursa’da yapılan 152 km lik Yol Yarışı’nda ve 1982 yılında Sakarya’da yapılan 153 km’lik Yol Yarışı’nda Türkiye Şampiyonu oldu. 1987 ve 1988 yılında Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda 2 sefer Genel Klasman üçüncülüğü 1991 yılında aynı Tur İkinciliği kazanan Ayhan Aytekin’in diğer 2.ve 3.lükleri saymakla bitmez.

4-047.jpg

            Konya’da uzun süre bisiklet sporu yapanlar arsında olan Ayhan Aytekin, Antrenör Seyit Kırmızı nezaretinde Köy Hizmetleri forması giyerken aynı kulüpte 2000 yılı Mayıs ayında antrenörlüğe başladı. Birçok genç şampiyon yetiştirdi.

            1980’li yıllar ve 1990’lı yıllarda spor yapan ve 14 yıldır antrenörlük yapan Milli Takımın da bankosu Ayhan Aytekin halen Konya Büyükşehir Belediyespor Bisiklet Takımı’nın antrenörlüğünü yapmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.