Meram’ın yıldızı parlak!

Tuzcuoğlu, Meram’ın yıldızını parlatıyor

 

235 bin 185 nüfuslu Meram’ın Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, önceki akşam Memleket Gazetesi yazı işleri çalışanları ve yazarları ile bir araya gelerek çalışmalarını anlattı, hedefinin ilçeyi; turizm, eğitim ve sağlık merkezi yapmak olduğunu açıkladı. Nüfus kayıtları Meram’ın Selver Mahallesi’nde bulunan bir Bozkır aydını olarak Refik Tuzcuoğlu’nun Meram’ın yıldızını parlatmaya başladığını, parlayan yıldızın ilçeyi ak ve aydınlık günlere taşıyacağını kayıtlara geçiriyorum. Bu yazıyı yazmadan gazetemizin editörlerinden sevgili Murat Güzel ile yer pazarlığı yaptık. Murat Güzel’in, “Ali abi, yazıyı lütfen kısa tut” uyarısına, “Evet” diyerek bilgisayar başına geçtik. Ama yıldızı parlamaya başlayan bir ilçenin projelerinin anlatılacağı yazı bir türlü kısalmadı. Bir de Meram’da yaşadığımızı bilen okuyucularımızdan fırça yememek için azami gayret sarf ettik. Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü’nün önüne 400 yataklı dev bir hastanenin yapılacağını öğrenmek, kalbi hayli yorgun olan bendenizi çok sevindirdi. Sizlerin de yüzlerini gülümsetecek çalışmaları buyurun birlikte okuyalım.

 28 Mart 2004’te yüzde 60’ın üzerinde oy alarak Belediye Başkanı olan Refik Tuzcuoğlu, bu mart ayında 3 yılını doldurarak görevinde dördüncü yılına girecek. Son aylarda sivil toplum kuruluşları, mahalle halkı ve basın ile bir araya gelerek yaptıkları ve yapacakları projeleri anlatan Tuzcuoğlu, fikir alışverişinde bulunarak ortak akıl oluşturuyor. Tuzcoğlu, belediye başkanı olduğundan bu yana yaptıkları ve gelecek dönemde yapacağı projeler hakkında bilgi aktardı. 11 bin 600 hektar mücavir alana sahip ilçede hizmet üretmenin zor olduğunu anlatan Tuzcuoğlu, 2003 yılında 17 milyon YTL olan bütçeyi 2004 yılında 21 milyon YTL, 2005’te 30 milyon’a, 2006’da ise 37 milyon YTL’ye çıkardıklarını söyledi. Geçen görev süresi içinde belediyeye ait gayrimenkulleri artırdıklarının bilgisini veren Tuzcuoğlu, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Et-Balık Kurumu arsasını belediyeye kazandıklarını ve bunlar için belediyeden para çıkmadığını söyledi. 2006 yılı sonu itibariyle belediyelerin gayrimenkullerinin 7 milyon 432 bin metrekare alana ulaştığını ifade eden Başkan Tuzcuoğlu, “Türkiye’de belediye olarak Et- Balık Kurumu’nu bir biz, bir de Kayseri Belediyesi aldı. Biz aldıktan sonra da ülke genelinde almaktan vazgeçildi” diyor. 1999–2003 yılları arasında 360 bin YTL’lik kamulaştırma yapıldığını kaydeden Tuzcuoğlu, 2004 ile 2006 yılları arasında bu miktarın 3 milyon YTL’ye çıktığını kaydetti.

Meram Seçim Kurulu’ndan mazbatasını aldıktan sonra yeni yollar açmaya ve asfaltlamaya önem verdiklerini kaydeden Tuzcuoğlu, sadece İstasyon Caddesi’ni açmak için 2 yıl uğraştıklarına dikkati çekti. Bu caddeyi genişletmek için TCDD ile onlarca kez görüştüklerini söyleyen Tuzcuoğlu, sadece 4 defa Ulaştırma Bakanı ile görüşmüş. “TCDD’ye ait yeri almak için 1 trilyon lira (1 milyon YTL) para ödeyecektik. Yapılan görüşmeler sonucunda caddeyi kiralama kararı aldık. Yıllık 2 bin 500 YTL kira ödeyeceğiz. Yani bir milyon YTL’yi 400 yılda ödeyeceğiz” diye konuştu. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın belediye başkanları ile yaptığı bir toplantıda “Artık caddelerde beton kullanmayın, andezit kullanın” dediğini aktaran Tuzcuoğlu, “O toplantıdan sonra bölgemizde andezit araştırmaya karar verdik. MTA ile yaptığımız görüşmeler sonucunda bölgemizde 500 yıllık rezerv olduğunu öğrendik. Yollarını yaptıktan ve denemeden sonra yap-işlet-devret modeli ile andezit fabrikasını kurdurduk. Orada şimdi 20 kişi çalışıyor” diye konuştu. Meram Belediyesi yıllık 4 bin metrekare kesme taş, 5 bin adet bordür taş, 5 bin adet oluklu taş alacaklarını aktaran Başkan Tuzcuoğlu, 9 yıl sonra ise alacakları taşın daha da artacağını, aynı zamanda bu 9 yıllık süre içinde de maliyetine taş alacaklarını söyledi.

Önce belediye hizmet binası olarak düşünülen ve daha sonra da onkoloji hastalarına şifa sunmak amacıyla kurulan 70 yataklı Konevi Hastanesi hakkında da bilgi aktaran Refik Tuzcuoğlu, bu yıl içinde temeli atılacak hastanenin 1,5 yıl içinde bitirileceğini kaydetti. Yaklaşık 50 milyon YTL’ye malolacak olan ve Üniversal Grup tarafından yapılacak hastanede son teknoloji kullanılacak. Hastanenin yap-işlet-devret modeli ile yapılacağını aktaran Başkan Tuzcuoğlu, “Onkoloji hastanesi olarak yapılacak bu hastanede dünyanın son teknolojisi kullanılacak.” ifadesine yer verdi. Hastaneyi yapacak şirkete 22 yıllığına verdiklerini belirten Tuzcuoğlu, anlaşmaya göre, her yıl bin çocuğu sünnet ettireceklerini, hasta kontenjanının yüzde 5’i kadarı ile ihtiyaç sahibi hastaları ücretsiz tedavi ettireceklerini belirtti. İsteyen belediye personelinin ücretsiz tedavi olacağı anlaşmada yer aldığını da belirten her yıl belediye personeline 200 bin YTL’ye yakın sağlık harcaması yaptıklarını ifade etti. 35 milyon dolara malolacak hastanenin 22 yıl sonra Meram belediyesine bütün aletleri ile birlikte devredileceğini belirten Tuzcuoğlu, “Bu süre içinde bulunan tedavi aletleri eskiyecek. Ancak, anlaşmanın içinde aletlerini yenileme şartını da koyduk” dedi. Meram İlçesini sağlık, eğitim ve turizm merkezi yapmayı planladıklarını ve projeleri bunlara paralel yaptıklarını belirten Tuzcuoğlu, ilçeye üniversite yapmak isteyenlere de yer tahsis edebileceklerini belirtti.

Son günlerde tartışma konusu olan ve bazı mülk sahiplerinin anlaşmaya yanaşmadığı Altın Hamle Projesi ile ilgili bilgi aktaran Tuzcuoğlu, yeni konutlar yapıldıktan sonra buradaki evlerin değeri en az 3 kat artacağını ifade etti. 150 metrekare arsa için 3 konut istendiğini aktaran Tuzcuoğlu, “Hiç kimse 150 metrekare arsa için üç konut vermez. Şu anda o üç mahalledeki evlerin fiyatları en fazla 50 bin YTL. Biz yeni konutları yaptıktan sonra konutların değeri 150 bin YTL’nin üzerine çıkacak. Bu da o bölgedeki halkın en az 3 kat zengin olacakları anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.