Meramda Neler olmuş Neler!

 

Meram Belediyesi tarafından Dutlu Koruluğu’nda düzenlenen Türk Dünyası Bacıbey Festivali, 3 gün boyunca muhteşem gösterilerle biz Konyalıları mutlu etti

Festivalin etkinlik bölümüne Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti İl Başkanı Hasan Anğı, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Nijer Ankara Büyükelçisi Salou Adama Gazibo katılırken, gözlerimiz diğer ilçe belediye başkanlarını ve Konya  milletvekillerimizi ve daha önce Meram belediyesinin davetine geleceğim demesine rağmen gelemeyen Başbakanımızı aradı.

Öncelikle etkinliğin yapıldığı buram buram Tarih kokan  Dutlukırı Kültür Parkı, doğal orman ve piknik alanından bahsetmek istiyorum.

Şehrimizdeki en önemli mesire alanlarından birini, son 15 yıldır hep ikinci plana itilen, benimde doğup büyüdüğüm ve şu an yaşadığım ilçem Meram'a kazandırıldığı için başta Meram belediye başkanımız Fatma Toru hanımefendiye ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Burası neresi? Dutlukırı Kültür Parkı, doğal orman ve piknik alanı. Burası öyle bir yer olmuş ki;

Hem halkın park ve mesire alanı ihtiyaçlarını karşılıyor hem de içerisinde bulunan Osmanlı Çay bahçesi, Otağ çadırıyla birlikte otağ çevresindeki kıl çadırlar ve obalarıyla. Tarihi Okçuluk alanıyla. 16 Türk devleti anlatımına inanmasam'da, 16 Türk devletinin bayraklarının da yer aldığı bayrak tepesiyle, çim kayağıyla, İl dışından gelenlere gösterebileceğimiz meşhur Puştalı Meram bağlarıyla ve Gül bahçesiyle bizi Tarihin derinliklerine götürüyor.

Dutlukırı Kültür Parkı, doğal orman ve piknik alanı 1,5 yıl içerisinde ve en önemlisi de Meram Belediyesinin tamamen kendi tesislerinde üretilen malzemelerle yapılmış.

İçerisinde bulunan,  Doğal Gölet, 46 Ahşap Sedir, Basketbol; Voleybol, Futbol, Tenis, Badminton alanlarıyla göz kamaştırırken,

140 adet salıncaklı ve salıncaksız kameriyeler, 450 adet piknik masaları, 600 metre Koşu yolu, Seyir terası Mor salkım tüneli ve Lavanta bahçesiyle biz Konyalılara alışılmışın dışında bir hizmet vermek için büyük emek harcanmış.

Birde Piknik yapmak isteyenlerin özel bir isteği burada gerçekleştirilmiş, Konya'daki piknik alanlarının hiç birinde olmayan bir sistem burada hayata geçirilmiş. Arabanızla piknik yapacağınız alana kadar gidebiliyor ve bazı piknik alanlarında ödediğiniz ücreti de burda  ödemiyorsunuz. (İnşaallah böyle devam eder)

Bu alan hem vatandaşlarımızın dinlenebilecekleri bir mesire alanı, hem de her yaş grubundan insanların orman havasında yürüyüş ve spor yapabileceği Tarihi havayı koklayabileceği bir alan olmuş

Dutlukırı Kültür Parkı, doğal orman ve piknik alanında yazımın başlangıcında belirttiğim ilk etkinlik yapıldı

Coğrafyamızda yaşanan sıkıntılar ve içerisinden geçmekte olduğu zor dönemi de düşünerek gönül birliği yaptığımız bağımsız Türk Cumhuriyetleri ile birlikte Türk Dünyası Bacıbey Festivali gerçekleştirildi.

3 gün boyunca devam eden etkinlikte. otağ çevresindeki kıl çadırlar ve obalara yurtiçi ve yurtdışından gelen misafirlerimiz Stantlarını kurmuş, ülkelerinin gelenek ve göreneklerini yansıtan ürünlerini sergilediler.

Festivalde yurtiçi ve yurt dışından gelen bir çok sanatçı Dutlu Koruluğu’nda buluşan katılımcılara keyifli anlar yaşattı. Dombra eserinin yazarı ve bestecisi Arslanbek Sultanbekov, festival kapsamında sahne alırken, eserleriyle salonu coşturdu. Bayırbucak Türkmeni Adil Şan’ın da sahne aldığı etkinliklerde Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan’dan gelen sanatçı ve dansçılar gösterilerini sergilediler.

Bergama Kılıç Kalkan ekibinin sergilediği performans ise misafirlerden büyük alkış aldı.

Türk Dünyası Bacıbey Festivali’nin son gününde Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim üyesi dostum Prof. Dr. Kemal Özcan tarafından “Türk Dünyasında Hıdırellez” isimli konferansla da Hıdrellezi gerçek yönleriyle öğrenmiş olduk.

VE bizi biz yapan düşmanlarımızın tarihi süreçte korkulu rüyası Okçuluk gösterileri muhteşemdi. Bu yazımda ikinci teşekkürü hak eden sabırla her gelen vatandaşımıza ve şahsıma  ok nasıl atılırı öğreten bana bile ikinci atışımda 12 den vurduran Geleneksel Okçuluk Federasyon Başkanı Ömer Koç beyefendiye de çok teşekkür ediyorum..

 “BİZ HEP BİRLİKTE BÜYÜK BİR MİLLETİZ” Biliyordum burada bir kez daha şahit oldum.

TÜM HALKIMIZI DUTLU KORULUĞUNA GİDEBİLİRLER. İNANIN BENİM GİBİ ÇOK MUTLU OLACAKLAR.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum