Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Menajer dosyası – 2

Cuma günü menajer dosyasını kapağını açtım. Hayli ses getirdi. Gazetecilik etiği gereği bu yazının yansımalarını da size aktaracağım. Çok sayıda telefon aldım ama en önemlisi yaklaşık 9 senedir aralıklarla da olsa Konyaspor’da görev yapan iki ismin söylediklerini size aktaracağım. Konyaspor eski yöneticileri Hasan Dağlı ve Zeki Çimen bana özetle şunları söyledi:

“Doğrudur, bu menejer bizim dönemimizde kendi oyuncularının yanı sıra onlarca oyuncuyla da dolaylı transfer görüşmemizi yürüttü. Kulübe bu denli yakın olmasının sebebi bir ölçüde biziz. Başta sunu söylemek gerek. Menejer, profesyonel bir iş yapar. Getirdiği ya da aracı olduğu futbolcudan ve kulüpten para alır. Biz ona hiçbir zaman astronomik rakamlar ödemedik. Aksine birçok oyuncunun fahiş rakamlara alınmasını onun sayesinde önledik. En basit örneği Kaleci Itandje’dir. Mustafa Eraydın bize bu oyuncuyu önerdi. 100 bin Euro kiralama bedeli olduğunu söyledi. Bu menejer farklı kanallardan araya girdi ve biz kiralama bedeli ödemedik. Ahmet Belal’in FİFA olayının çözülmesi, Washington transferinden yüz binlerce Euro kar edilmesi gibi birçok girişimiyle Konyaspor’a katkısı olmuştur. Kasada kalan rakamlar milyonlarca lirayı bulur. Burada önemli olan menejere teslim olmamaktır. Biz hiçbir zaman ona teslim olmadık, kulübün menfaatleri doğrultusunda ona aracılık yaptırdık”.

Evet Dağlı ve Çimen’in söyledikleri dikkat çekici. Anlaşılan bu Ankaralı Simsar Menejer hayırsever biri ya da kullanıldığının farkında değil. Yöneticiler kulübün verdiği 5-10 bin Eurolarla yetindiğini düşünüyor. Neyse onların söylediklerini esas almak zorundayım. Ayrıca Dağlı, görevde oldukları hiçbir dönemde hiçbir oyuncuya 400 bin Euro’dan bir kuruş fazla para vermediklerini de ısrarla söyledi. Seyit İçgül’ü de futbolcularla arada köprü olması için getirdiklerini, transferde hiçbir etkisi olmadığını söylediler. Yani Hleb’i İçgül’ün getirdiği, imza atarken O ikna etmiş gibi algı oluşan birçok oyuncunun transferiyle ilgisi olmadığı da böylece ortaya çıkmış oldu. Yakında Emenike bombası da patlar. Sosyal medyadaki taraftar hesaplarına bilgi sızdırıp kulüpteki günlerini uzatmaya çalışan İçgül’ün kulübede oturup oyuncu değişikliği kağıtlarını yazmaktan başka bir iş yaptığını da sanmıyorum. Ben hala Ankaralı menajer sayesinde Konyaspor’da olduğuna inanıyorum.

Bu yazının son iki yılda yapılanlarla ilgili bölümünü de yazacağımı söylemiştim. Gelen telefonlarda da dudak uçuklatacak ifadeler var. Bu Ankaralı Menejer, Dağlı ve Çimen’in ayrılmasından sonra da kulüple ilişkisini sürdürüyor. Selçuk Aksoy ve Ahmet Şan’ın yönettiği transfer harekatıyla ilgili iddialar ise şöyle:

-         Marica’nın ağır sakatlıklar geçirdiği ve nüksetme ihtimali bilinebileceği halde iki yıl için yaklaşık 3 milyon Euro yani 10 Milyon lira verildi. Türkiye’de 700 bin Euro’ya rahat oynardı. Ayrıca Konyaspor’dan önce bir başka Türk kulübüne daha düşük rakama önerildi.

-          Hleb’in menejerine 450 bin TL gibi yüksek bir rakam verilmeden bu iş bitirilebilirdi. Geçen yıl yarım sezon için 400 bin Dolar’a oynadı. Bu sezon kaçak diye 1 milyon 150 bin Euro verildi.  

-          Torje geçen yıl 100 bin Euro’ya oynarken Konyaspor’a 650 bin Euro’ya geldi.

-          Djalma’nın alacağı rakam 500 bin Euro’yu geçmemeliydi”.

Bu oyunculara ve Mesut Bakkal ile Aykut Kocaman’a verilen ve verilecek miktar toplamı 18 Milyon lirayı buluyor. Bu demek oluyor ki, sezon başında belirlenen 49 milyon liralık bütçe çoktan aşıldı. Devre arasında panik yapılırsa bu rakam 60 milyon lirayı geçecek.

Bu yıl yeni stadyumun havasını kullanalım diyenlere “eyvallah” dedik ama stadyumun havasına biraz fazla kapılmışız galiba. Ne dersiniz? 

Twitter: @selmansel  / Facebook: selman.akyuz

Mail: selmanselimakyuz@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar