‘Masalda neler yaşandı?’

2003’ün 18 Eylül’ünde başlayan dizi bir masal gibi bitiverdi. İşte Pazartesi akşamı ATV ekranlarında bir ‘masal’ daha sona erdi.

İstanbul’da, kocaman bir bahçe içinde, büyük bir mâlikane. Malikânenin soylu ve zengin sahipleri Arhan ailesi ve uçsuz bucaksız bahçenin bir köşesinde, malikâne hizmetlileri için yapılmış küçük beyaz bir evin sakinleri, Kozan ailesi arasında geçen ‘aşk’ ve yine ‘aldatma’ konuları etrafında işlenmiş bir masaldı, Bir İstanbul Masalı. İki yıl önce başladığında biraz klasik gelmişti. Hani zengin fakir ayrımı vardı, ya. Ancak zamanla klasik bir aşk hikayesini özenle işlemesi bakımından öteki dizilerden kendini ayırdı. Ayrıca başarılı oyunculardan kurulu bir kadroya sahip olmasıyla dikkatleri üzerine çekti.

Daha önceki yazılarımdan birinde Bir İstanbul Masalı isimli diziyi, bitmesi gereken yerde bitmediği ve senaryonun proje sahipleri tarafından sürüklendiğini hissettiğim için artık izlemeyeceğimi yazmıştım. Ama diziye katılan yeni oyuncularla birlikte senaryo biraz toparlanmış olacak ki, dizi yeniden dikkatimi çekmeye başladı.

Bugün, yine de dizi; namı diğer Selim Arhan (Mehmet Aslantuğ), aşık olduğu karısı Esma’yı (Ahu Türkpençe) ressam arkadaşı Derya (Dolunay Soysert) ile aldattığı için bitmeliydi, diye düşünüyorum. Çünkü ekranların sevilen karakteri Aslantuğ’un aldatması Selim Arhan karakteriyle hiç örtüşmemişti.

Oyunculuk açısından belli bir ivmeyi yakalamış olan bu dizide özellikle Behiye Arhan’ın (Ahsen Gürzap) oyunculuğundaki duyarlılığı ve ayrıntılara inmesi, eleştirmenlerin dikkatini çekmiş olmalı. Zaten kendiside ‘Masalda neler yaşandı?’ bölümünde şunları söylemişti: Diğer oyuncular rollerine kendilerinden bir şey katarken, ben oynamam gereken karaktere bürünüveriyorum. Hepimizin dikkatini çeken ayrıntıları, Gürzap böyle özetleyiverdi.

Dizi yeni oyuncuları kazandırdığı, güçlü senaryosu ve kurgusuyla izlettirdiği için başarılı oldu. Masal’ın, İkinci Bahar’dan sonra seyircinin en çok sevdiği dizi olduğu kanaatindeyim.

Dizi devam ederken ekiptekilerin güncel yaşamlarında da masalsı şeyler oldu. Mesela dizinin yönetmeni dizi oyuncusu Ozan Güven’le evlendi. Dizide şoför ailesinin liseli oğlu ise Ceyda Düvenci'yle düş tadında(!) bir ilişki yaşadı, Mehmet Aslantuğ Yapı Kredi, Ahu Türkpençe Duru şampuanı reklamlarıyla ceplerini doldurdu. Bu da bizim yazının televolesi oldu.

73 Bölümün belki yarısından çoğunu izlemiş birisi olarak, kendi payıma düşen sonuçlar çıkardım…

Sadece iyi olmak değil, gerçekten aşık olmak gerekiyor, birlikte olmak için…

Sevgi ile tutunca eller, birbirine, en dar zamanlar bile bir aile şölenine dönüşebiliyor.

Ve en önemlisi de, ne zaman, ne uzaklık, ne kaçış, ne de kırgınlıklar, hiçbiri aşkın karşısında duramıyor…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.