MAHMUTHİSAR BELDESİ VE YEŞİLGÖL

Konya-İstanbul-İzmir yolu kırkıncı kilometrede kısa bir iniş çıkıştan sonra Akşehir’e doğru dümdüz uzanır gider. Yolun sağı tam bir bozkır g

örünümündedir. Tek tük ağaçlar vardır ekin tarlalarının arasında. Sol tarafta ise Ege bölgesinin içlerine kadar uzanan Sultan Dağları görünür. Ovalar bu dağlardan alır betini bereketini. Bu dağlardır yağmur, kar suları ile besleyen ova topraklarını.

Dağlar geriden pek göstermezler güzelliklerini ama yaklaşınca farkına varırsınız bozkır tekdüzeliğinden sonra değişen güzelliğin.

Sultan Dağlarının eteklerinde binbir güzelliğe sahip köylerimiz, beldelerimiz var.

Ilgın’a 15 km. uzaklıkta bulunan Mahmuthisar köyü de bunlardan biri. Güneyini Sultan Dağlarına, kuzeyinde Ilgın ovasına bakan tarihi ve doğal zenginliklere sahip bir köyümüz. Tarihi Romalılara, belki ondanda ötelere uzanıyor. Tam bir araştırma yapılmış değil. Bilinen o ki tam bir ören yerinin üzerine kurulu köy. Köyün ortasındaki höyüğün üzerinde sur izleri görünüyor. Yaşlılar höyüğün altında bir yeraltı şehri olduğunu, geçmişte içeri girilebildiğini söylüyorlar.

İki önemli su kaynağı cennete çevirmiş Mahmuthisar’ı. Beykonak çayı ve köyün 1 km. güneyinde bulunan Yeşilgöl’den akan su. İki çay köyün önünde birleşiyor ve ova tarafındaki bahçelere bereket saçıyorlar.

Yeşilgöl küçük, doğal bir göl. Güneyi ormanlık, kuzeyi ulu ceviz ağaçlarıyla çevrili.

Nasıl gidilir: Ilgın ana yol üzerinde olduğu için ulaşım kolay. Mahmuthisar’a gidebilmek için özel bir araç gerekiyor. Yolu bakımlı. Yeşilgöl’e kadar araç çıkıyor.

Kamp: Yeşilgöl kamp için eşsiz bir yer. Özellikle akşam ve sabah ışığında doyumsuz bir güzellik sergiliyor göl. Ayrıca becerisi olan için bol sazan var gölde. Kuzu büyüklüğünde sazanlar var. Oralara gitmişken köyün girişindeki çay ocağından bir çay içip, yaşlı köylülerle sohbet etmeden dönmeyin derim.

mahmuthisar-beldes-(3).jpgmahmuthisar-beldes-(1).jpg

mahmuthisar-beldes-(2).jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.