Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Ligde yoksan yoksun!

“Kupanın son şampiyonu” ünvanını duymak ne güzel. Düşünsenize “son şampiyon, Trabzonspor karşısında”...

Öyle büyük bir şey elde ettik ki yıllarca zihinlerden silinmeyecek. Tabi öyle umuyoruz. Çünkü Konyaspor’un süper ligde kötü gitmesi ya da Allah korusun düşmesi halinde kupa şampiyonluğu, süper kupa, stadyum, efsane kadro falan hiçbir şey kalmaz.

Bu berbat senaryonun gerçeklememesi için en büyük sorumluluk saha içindeki ana aktörlerde. Yani teknik direktör ve futbolcularda...

Mehmet Özdilek haftalardır “merak etmeyin iyi olacağız” diyor. Özgüveni çok yüksek. Sadece taraftara moral vermek için söylemiyorsa bu son derece değerli. Yani takımına ve yapacağı transferlere güvendiğinin işaretidir.

Futbolcular da hocaya ayak uydurmaya başladı. Fenerbahçe maçındaki oyun ve mücadele umut vericiydi. Trabzonspor ile oynanan kupa maçında da eski Konyaspor’un güçlü işaretlerini aldık.

Orta saha ve ilerideki oyuncuların takım savunmasına katkısı giderek artıyor. Bu çok önemli. Bireysel hata yapılmazsa takımın gol yeme sorununu çözer, bu özellik. Hücuma blok halinde çıkış da takımın pozisyon sayısını arttırdı. Orta alanın da hücuma katkısı otomatik olarak arttı. İlk yarı işte bu olumlu özellikler sayesinde 1-0 önde kapatıldı.

Konyaspor ikinci yarı üzerine gelmesi kesin olan rakibi ilk 15 dakika akıllıca kontrol etti. Ancak ilk yarı aksana işaretleri veren Jonson oyundan çıkınca Ali Çamdalı’nın yükü arttı ve çok faul yapmaya başladı. Sarı kart görmesi O’nun da temposunu düşürdü. Manyama’nın ön libero oynayacağını anlamak için çok fazla futbol bilgisine ihtiyaç yok zaten.

Konyaspor’un oyunun temposunu dakika dakika düşürmesi çok başarılıydı. Her ne kadar Ömer Üründül “çok baskı kurdular” falan dese de Trabzonspor’un öyle yağmur gibi atakları, doldur boşaltları falan yoktu. Nitekim Rodallega’nın direkten dönen topu dışında önemli pozisyonları yok. Keşke Konyaspor araya bir gol daha sıkıştırsaydı, rövanş çok kolay olurdu.

Bunları yazıyorum ama kupada hem oyun hem de alınan sonuçların bu sene Konyaspor için tek anlamı motivasyona olan katkısı.

Başta dediğim gibi ligde yoksan yoksun. İnşallah bu motivasyon lige yansır. Transferdeki isabet yükü artık Özdilek’in omzunda.

Önceki ve Sonraki Yazılar