Liderlik okulu şart!

YGA nedir? Açılımı nasıldır?

Reklamla işimiz olmaz. Ama hayalini kurduğum bir faaliyeti yapan bir ekibin bunu başardığını ve de yıllardır yaptığını görünce bizim de yapabilmemize vesile olması temennisiyle bu projeden bahsedeceğim.

YOUNG GURU ACADEMY

Geleceğin liderlerini keşfeden ve onları sosyal bilinçli bir lider olarak yetiştiren liderlik okuludur.

YGA; 2000 yılında Türkiye’de kurulan uluslararası bir Liderlik Okulu, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütüdür.

Kendilerini şöyle tanımlıyorlar:Günü kurtarmak için balık vermez. Bir kişiyi kurtarmak için balık tutmayı da öğretmez. Geleceği kurtarmak için balık endüstrisinde devrim yaratacak liderler yetiştirir.

ÜNİVERSİTE LİDERLİK PROGRAMI

Yetiştirecekleri lider adaylarını seçim süreci de şu şekilde gerçekleşiyor:

YGA Liderlik Okulu’na, her yıl 200 üniversiteden 50 binin üzerinde üniversite öğrencisi başvurur. Seçilen 4 bin kişi Güler Sabancı, Muhtar Kent, Hüsnü Özyeğin, Cem Kozlu gibi isimlerin konuşmacı olarak yer aldığı YGA Zirvesi’ne katılır. Zirve sonrası 5 aşamalı mülakatla seçilen 50 kişi YGA Liderlik Okulu’na kabul edilir. Akademisyen, üst düzey yönetici, bilim insanlarından oluşan, aralarında Doğan Cüceloğlu, Ahmet Bozer, Mehmet Toner gibi isimlerin yer aldığı YGA Danışma kurulu üyeleri tarafından seçilen ve yetiştirilen YGA’lılar 1000 saatin üzerinde eğitim alırlar.

YGA’lılar liderlik kabiliyetlerini, YGA Atölyelerinde ilköğretim, lise ve engelli segmentindeki projelerde sorumluluk alarak liderlik kabiliyetlerini sahada geliştirmeye başlarlar. geleceğin liderlerini yetiştirirken kendilerini geliştirirler ve 5 bin saatin üzerinde gönüllü çalışırlar. 

Liderlik Atölyesi’ni üstün başarı ile tamamlayan YGA’lılar Londra, New York, Boston ve Silikon Vadisi’nde gerçekleştirilen YGA Liderlik Kampı’na katılma hakkı kazanır.

GENÇ LİDERLİK PROGRAMI

YGA, üniversite liderlik okulundan olumlu sonuçlar alınca bunun birde lise versiyonunu (Genç Liderler) geliştirmişler ki şu şekilde:

Genç Liderler Programı, geleceğin sosyal bilinçli liderlerini keşfetmek ve onlara ileride kendi sosyal inovasyonlarını hayata geçirebilecek donanımı kazandırmak amacı ile lise öğrencilerine özel olarak tasarlanmış bir girişimcilik ve liderlik programıdır.

Keşfetmebasamağı, Robert Koleji, Koç Lisesi, TED Koleji, Galatasaray Lisesi gibi Türkiye’nin önde gelen liselerinin de aralarında bulunduğu 800 farklı liseden 10.000’in üzerinde öğrencininbaşvurduğu Genç Liderler Zirvesi ile başlar.

Başvurular, Prof. DoğanCüceloğlu, Microsoft GMY Mustafa Çağan, Yapı Kredi Bankası GMY Cihangir Kavuncu’nun da aralarında bulunduğu 100’e yakın YGA Hayal Ortağı tarafından titizlikle değerlendirilir ve Zirve’ye katılmaya hak kazanan 500 kişi lider adayları olarak belirlenir.

Genç Liderler Okulu’na dahil olan geleceğin lider adayları, 12 hafta boyunca online platform üzerinden kendilerine rol model alacakları kişilerin YGA yetkinlikleri üzerine webinarlarına katılır veya videolarından beslenirler.

Genç liderlerin online platformda edindikleri liderlik yetkinliklerini uyguladıkları saha ise simülasyondur. Lider koçu ve 5 kişilik gruplar halinde iş ve zaman yönetimi üzerine bir simülasyon üzerine çalışırlar. Bu simülasyonda ekip olarak çalışmaları ve ortak kararlar almaları gerekmektedir.

Lider koçları ve ekibi ile haftalık olarak bir araya gelen genç liderler hem online platformdaki konuşmacılar üzerine deepdive seansı yaparlar hem de simülasyon üzerine çalışırlar.

Sahada edindikleri deneyimler ve vaka çalışmalarındaöğrendikleri kavramlar ile birlikte liderlik yetkinliklerini geliştirme fırsatı bulurlar.

YILDIZ LİDERLİK PROGRAMI

Yıldızlar Liderlik Programı’nın ilk basamağı olan Yıldızlar Liderlik Okulu, 7. ve 8. Sınıf öğrencileri için akademisyenler, psikologlar, üst düzey yönetici ve uzmanlar tarafından hazırlanmış, Harvard ile Global Ortaklık kapsamında her yıl geliştirilen online bir eğitim platformudur.

Okul dönemlerine paralel olarak başlar ve 11 hafta boyunca devam eder. Yıldızların hem donanımlı hem de sosyal sorumlu liderler olarak yetişmeleri, online platformda lider koçları tarafından verilen eğitimlerle gerçekleşir. Her hafta yayınlanan içeriklerle yıldızlar ve lider koçları o içerik üzerine karşılıklı paylaşımda bulunurlar.

Online Platformu başarıyla bitiren yıldızlar Yıldızlar Liderlik Kampı’na dahil olurlar.

Lider Koçları Kimlerdir?Lider koçları, her yıl YGA Liderlik Zirvesi’ne gelen 50.000 başvuru arasından 5 aşamalı mülakatlarla YGA Danışma Kurulu tarafından seçilen üniversite öğrencileridir. 2 yıl suresince YGA Liderlik Programında 1.000 saate varan eğitimlere katıldıktan sonra Yıldızlar Liderlik Programı’nda Lider Koçu olarak sorumluluk alırlar. Her online sınıf ortalama 4 lider koçu bulunmaktadır ve her yıldızdan bir lider koçu direkt olarak sorumludur.

Nasıl Uygulanır?Yıldızlar Liderlik Okulu’na kayıt olan yıldızlar online sınıflara atanırlar. Online sınıflar yaklaşık 30 kişiden oluşmaktadır ve program süresince 7/24 açık olup her hafta farklı içeriklerle güncellenir. Bu içerikler, YGA Liderlik Yetkinlikleri kapsamında Kendine Liderlik, Ekibine Liderlik ve Projeye Liderlik kabiliyetlerini geliştirmeyi amaçlar. Hazırlanan içerikler düzenli olarak yapılan online seanslarda Harvard öğretileri ile pekiştirilir.

Online Program Boyunca:

·                                 Her hafta online platforma yüklenen  söz, video, vaka ve hikaye içerikleri yorumlanır.

·                                 Film,  kitap ve sanat  kulübünde ayın  filmi, kitabı ve  sanat eseri yorumlanır.

·                                 Lider koçları yıldızların yorumları  hakkında geri  bildirimde bulunurken, onlara  farklı bakış  açıları kazandırır.

·                                 Her hafta lider koçları ile yıldızlar online platformda bir araya gelerek haftanın konusu üzerine yorumlarını paylaşırlar. Lider koçlarının soruları ile yıldızın derinlemesine düşünmesi sağlanır.

·                                 Yıldızların online platformdaki tüm aktiviteleri hem diğer yıldızlar hem de lider koçları tarafından dikkatle puanlandırılır.

·                                 Lider koçları yıldızların tüm aktivitelerini takip eder ve bireysel ileri bildirimlerde bulunur.

·                                 Her ay Harvard öğretilerinin paylaşıldığı online seanslar Harvard MBA öğrencilerinin katılımıyla düzenlenir.

Online Platformu başarıyla bitiren yıldızlarımız Yıldızlar Liderlik Kampına dahil olurlar.

 

1000 YGA gönüllüsü ile yukarıda bahsedilen projeler 15 yıldır uygulanıyor.

Darısı başımıza

Şeyh Edebali’den mülhem “İnsan yetiştir ki devlet yaşasın” “Lider yetiştir ki devlet (Ümmet) yaşasın”

Muhabbetlerimle

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.