Ladikli Hacı Ahmet Elma’nın şairlik yönü

Sekiz Haziran 1969 yılında aynı tarihlerde bizlerle beraber yaşayıp giderken Hakkın rahmetine kavuşan ÜVEYSİ VELİ HACI AHMET ELMA, hazretlerinin mübarek kabri şerifleri Sarayönü ilçesine bağlı LADİK kasabası içindeki Kabristan da ziyarete açık tutulmaktadır.

Asrımızın bu insanı bir çok kerametlerin sahibidir. Bu özelliklerinden maada Şairlik yönü de önem taşır. Sağlığında defalarca görüşüp ilim ve irfanından ve nasihatlerinden ders aldığımız, kerametlerinden yararlandığımız Hacı Ahmet Elma Köy şartlarında tarım ve hayvancılıkla okuma yazmayı bilmemesine rağmen manevi ilim ve irfan ile mücehhez kılınmıştır.

Ahmet Hüdai divanı kendi eseridir. 241 sahife’lik Divan da 98 manzum eser mevcuttur. Vezinli kafiyeli dört başı mamur veciz ifadeler taşıyan Şiirleri öz Türkçe ile ve hece vezni ile irticalen okunmuş anında kaleme alınmıştır.

KOŞMA, MÜNACAAT, NAAD’I şerif, RUBAİ, KASİDE türünde ifade güzelliği ile okuyanları hayran bırakan bu şiirler ilahi türünde bestelenmeye de müsaittir.

ANONİM’e eserler meyanındadır. ( 480 ) mısra üzerine inşa edilen bu eser baştan aşağı TEVHİD, ŞEHADET, TESLİMİYET, TEFEKKÜR ve maneviyat içeriklidir.

Hocası HIZIR ALEYHİSSELAM için davetiye işeriği taşıyan Şiirlerin her mısraı inci danesi gibidir. Arabistan’da ilk buluşmalarından sonra yine geleceğim demesine rağmen uzun süre gelmemesi üzerine yazdığı ‘ BEKLER BU AHMED’ Başlıklı şiirinden bir örnek veriyoruz. Bu şiir üzerine on iki sene sonra hocası Hızır Aleyhisselam hazretleri teşrif etmişler ve Ladik kasabasında buluşmuşlardır.

 

BEKLER BU AHMED

 

BÖYLE Mİ TENBİH ETTİ EVRADI VEREN,

HAK’DAN AYRILIRMI HAKİKAT GÖREN.

AŞKIN DOLUSUNU ELİYLE VEREN

ÇIKMIŞ YOLLARA BEKLER BU AHMED.

BİLMEM Kİ GÜCENDİN, GELMEDİN BANA.

BU AŞKIN YANGINI BAŞLICA SANA.

MEŞGUL MU OLDUN DALDIN CIHANA.

ÇIKMIŞ YOLLARA BEKLER BU AHMET.

BEKLERİM YOLLARDA HALA GELMEDİN.

BU YANGINLIK NEDEN OLDU BİLMEDİM.

TEBESSÜMDEN BAŞKA FAZLA GÜLMEDİM.

ÇIKMIŞ YOLLARA BEKLER BU AHMED.

ÖLÜP DE BİLİRİM TURAB OLMADIN,

CIHANI GEZDİN ÜCRET ALMADIN

ŞİMDİYE KADAR HİÇ GEÇ KAMMADIN,

ÇIKMIŞ YOLLARA BEKLER BU AHMED..

YOKSA ÇAĞIRIRIM DERYA’YI İLYASA,

YOKSA ÇIKAR GELİR MUSA’YI ASA..

FERYADIMI DUYAR MUHAMMET İSA.

ÇIKMIŞ YOLLARINA BEKLER BU AHMED.

-------------------------------------------------

BİR AH EYLESEM BEN BULURUM SENİ,

MEVLAM YARADDI BU SEVGİLİ TENİ.

TURABA GİRSEM DE BOŞLAMAM SENİ.

ÇIKMIŞ YOLLARINA BEKLER BU AHMED.

KİMSE BİLMEZ BU AHMED’in AŞKINI,

VERSELER İSTEMEM CIHAN KÖŞKÜNÜ

MAŞUKU ARARIM BURDAN GEÇTİ Mİ,

ÇIKMIŞ YOLLARINA BEKLER BU AHMED.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum