Kum Torbası…

Kum torbası dedik ama malum bu aralar kömür torbaları bir hayli revaçta. Hükümete muhalif ana haber bültenlerinin ve muhalefet partilerinin bir numaralı gündem konusu kömür torbaları. Sanki ihtiyaç sahiplerine ilk defa bu yıl kömür yardımı yapılıyor. Şimdiye kadar bu konuda sesi çıkmayanlar yerel seçimlerin arifesinde, uygulamanın bir seçim yatırımı olduğu yaftasını yapıştırmaktalar. Kömür dağıtımının doğruluğu yanlışlığı tartışılabilir, olayın bu noktaya gelmesinin sebepleri konuşulabilir. Ancak gerçekten ihtiyaç sahibi olanları kışa girdiğimiz şu günlerde sıcak bir evden mahrum etmeye çalışmak hangi sosyal devlet anlayışına uyar?

Benzer şekilde; kıskançlık ve anlamsız ihtiras sonucu belediyelerin ihtiyaç sahibi öğrencilere mahkeme kararı ile burs vermelerinin önüne geçildi. Hangi devlet adamlığı öğrencinin cebindeki harçlığa göz dikmeyi hedef haline getirir acaba? Belediyelerin büyük çoğunluğunun kendi ellerinde olmamasından dolayı, burs verilen öğrencileri rakip tarafın insanları olarak görürler de ondan? Oysa belediyeler tarafından her kesimden öğrenciye burs verildiği açıktır. Fakat bunlar herkesi kendileri gibi sanırlar. Bu tutum başka bir korkuyu da belirgin şekilde ifade etmektedir. Korku; biz nasıl olsa yine belediye seçimlerini kazanamayız, bari böyle uygulamaları iptal ettirelim ki, adamlar saygınlık kazanmasın. Görünen köy kılavuz istemez tabi; bu kafayla kazanmak mümkün değil.

Cumhurbaşkanını seçemeyecek kadar basit, sığ ve aptal gördükleri halktan, yerel seçimlerde oy isteyecekler. Ne oldu? Kendisine zerre kadar güvenilmeyen halk, oyu lazım olunca kıymete biniverdi.

Ama iyi bilin bu halk sandığınız kadar aptal değil. Daha dün başlarındaki örtüyle birlikte okullara girmesini engellediğiniz insanlara, bugün taktığınız rozetlerin ne anlama geldiğini halk çok iyi biliyor. Seçimlerin hemen akabinde eski çizginize apar topar döneceğinizden kimsenin şüphesi yok. Çünkü biz bu filmi defalarca izledik, sonunu çok iyi ezberledik.

Bazıları kum torbaları ile müsabaka yapmayı çok seviyor. Gözlerini kapamış ha bire kum torbasına yumruk sallıyor. Oysa kum torbasına attığınız yumruk size puan kazandırmaz. Kum torbası rakiple mücadeleye hazırlık aşamasında kullanılır, rakip değildir.

Yeter da! Yine mi aynı film? Ben izleyemeyeceğim artık.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.