Dr. Faik Özdengül

Dr. Faik Özdengül

Kule yarışı

Okuyorsunuz herkes birbirine saldırıyor.

Görüyoruz herkes bir diğerini yenmeye çalışıyor.

Hayat bir kuleye çıkma yarışı gibi.

Öyle olunca hepimiz, alttakini tekmeleyip aşağı itmek, bir üsttekinin de paçasından aşağı çekmekle yükümlüleriz.  Böyle bir hayatta merhamet nerede? İçimizdeki merhamet duygusu nasıl ve nerede açığa çıkacak? Ya adalet duygusu ve onun kuyruğuna bağlı şecaat ve öfke?

Merhametimiz var elbet, başkasının tekmelediklerine. Yine şecaatimiz devrede, başkasını tekmeleyenlere.

Kendimiz bu yaşama biçiminin neresindeyiz? Sorsak mı kendimize? Tekmelediklerimiz kimler? Otobüse binerken omuz atıp öne geçenlerimiz kim? Bir masada yer kapmak için koşturanlar? Çok daha uç olsun örnek: Kabe'de siyah taşı öpmek için kaç dirsek attık ya da yedik? Sınavlarda kopya çekenler, soru çalanlar, bir para yatırma kuyruğunu es geçmek için bin tane yöntem var mesela. Bunu yapanlar kimler?

Yaşadığımız yerde neden hak ve adalet denen kavramlar işe yaramaz? Bunun yüzünden kaç kez öfkelendiniz? O halde neden hak ve adalet uygulamadınız?

İnsanlık, saygı, dürüstlük, nezaket, letafet dilimizden hiç düşmezken bu içimizdeki alçakça yok etme duygusu ne?

Yaşadığımız yerde neden herkes meraklı, röntgenci, dedikoducu, gammazcı ve yalancı?

 Sahi biz kimiz?

En iyilerimiz içindeki nefret ve öfkeyi geçici bir süre bastırabilenlerimiz. Sahi iyi insanlar nerede ve neden iyilikleri önemsenmiyor? Neden hep öldürenler ve iyi tekmeleyip iyi paça çekenler üstte?

Kuleye çıkma yarışından dolayı.

Kim söylüyor ki yukarısı emniyetli? Kim söyleyebilir ki paçanız güvende?

Hem yukarıdan düşmek çok daha riskli.

Bir soru daha:

Neden dağlar dururken basit, insan yapısı kuleler istenir ? Ve, bir kuleye neden tek bir merdivenden çıkmak gerekiyor ki?

Nefsine zebun olan insan, sen gerçekten de zavallısın. Nefsinden putlar doğuran beden, cidden acınacak haldesin. Sen başını kaldırmak için değil, özür dileyip secdeye koymak için yaratıldın. Öldürmek için değil, yaşatmak için. Var olmak yerine var etmek için.

Sen nasıl bir alçaksın ki  putları, Sahibin ve Yaratıcın olan Kadir-i Mutlak'a değişirsin?

Kendisine merhamet eden insanlar nerede? Nefsini ateşten alıkoymak için çabalayan, üzülen, endişelenen, dirsekleri ve savaş malzemeleri yerine yüreğiyle davranan.

Sahi Peygamber'e (sav)benzemek isteyen kimse yok mu?

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.