Kopmak

Kopmak, Dil Derneği’nin hazırladığı sözlükte, herhangi bir yerinden ikiye ayrılmak, yerinden ayrılmak, gövdeden ayrılmak, bütün ilişkileri kesilip tümden ayrılmak şeklinde açıklanıyor.

Kimi zaman bir şeye odaklanıyorsunuz sonra bir şeyler oluyor tüm ilginiz dağılıveriyor. Tek Türkiye dizisinin şehrimiz çevresinde çekileceğini duyduğumda, bu nasıl olacak, diye sormuştum kendime. Gelenek ve görenekleri bir yana mekan olarak bile büyük bir uyumsuzluk vardı. Evdekiler izlediği için ben de zorunlu olarak izlemek durumunda kalıyorum.

Dizinin izlediğim son bölümünde verilen mesajlar, diziye olan azıcık ilgimi de kopardı. Dizinin ciddiyetini yeniden sorgulamaya başladım.

 

PKK ayrılıkçı bir terör örgütü, AB ülkelerinden ve Amerikadan büyük destek alıyor. Dizide bunlar sorgulanmıyor. İzleyicinin dini duygularına vurgu yapılarak terör örgütüne karşı bir soğukluk yaratılmaya çalışılıyor. Örgüttekilerin namaz kılmayı dahi bilmedikleri, domuz eti yedikleri, yemeyene zorlukla yedirdikleri filan. Bu, örgütün asıl amacını göstermekten uzak basit vurgulamalar. Böyle olunca tüm inandırıcılığını yitiriyor dizi.

Gerçeklik duygusunu yitirdiğim, daha film başlar başlamaz koptuğum bir film de Mutluluk olmuştu.

 

Film hakkında epeyce olumlu yazı okumuştum. Bu yüzden iyi bir film izleme umudu ile geçmiştim beyaz camın karşısına.

Meke Gölünün kıyısında bir çoban yaralı bir genç kızı buldu, kucakladı, sürüsünün peşine düştü ve masal bu ya birden Karaman Taşkale’de ortaya çıktı. Meke nere Taşkale nere. İşte o anda yitiriverdim gerçeklik duygusunu.

Bilmiyorum belki her filmin böyle bir yanı vardır.

Öyküde olsun, romanda olsun yaratılan kahramanlarla yaşanılan mekanın hep uyum içinde, birbirini tamamlar durumda olmasını isterim. Bunun en yalın örneğini Yaşar Kemal’den vereceğim, meramımı daha iyi anlatabilmek için.

Türk edebiyatında en çok okunan romanlardan biri Yaşar Kemal’in İnce Memet’idir. Özellikle de o ünlü giriş bölümü ile birinci cilttir. İnce Memet’i bütünleyen, onu canlı kanlı kılan o mekanlar değil mi?

 

Tek Türkiye kaç bölüm sürecek bilmiyorum ama örgütün gerçek yüzünü göstermeli. İnsanlara pek de inandırıcı gelmeyen domuz eti yeme, namazı kılmayı bilmeme gibi sıradan suçlamalardan vazgeçmeli.

Yukarda da dediğim gibi PKK ülkemizin düşmanlarından büyük destek alan ayrılıkçı bir terör örgütü. Onun bu gerçek yüzü gösterilmeli. Ancak o zaman inandırıcı olabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.