Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

KONYA’YI KARALAMAK

16 Eylül 2014 Salı günü Konya Kadastro Müdürlüğü’nde üzücü bir olay yaşandı ve saat 10.20 sularında Kadastro çalışanı Harita Mühendisi Aydın Bezirganoğlu 52 yaşında çalıştığı yerde kalp krizi geçirerek rahmetli oldu.

            Konuyla ilgili ertesi günü gazetelerde KONYA’DA İNSANLIK ÖLMÜŞ, CESEDE ALDIRMADILAR…türü haberler. Değişik gazetelere baktığımız zaman haberin kaynağı aynı. Artık basın öyle oldu ki, bir kişinin yaptığı haber teknolojinin sayesinde anında her tarafa ulaşabiliyor. İlk haberi yapan dikkatli ve dürüstse mesele yok. Ama tersi ise vay halinize. Onun ifadeleriyle o kurum, yardıma gelen sağlıkçıları bırakın tüm Konya’ya iftira atılmış ve koca bir şehir suçlanmış oluyor. Kaynak niyeti iyi değilse, konuyu araştırmaz. Çünkü onun derdi üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir.

            Mesleğim gereği konuyu araştırdım ve olayın kamera kayıtlarını inceledim. Rahmetli Aydın Bezirganoğlu’nun kriz geçirdiğini ilk sezen fedakâr bir vatandaşın öncülüğünde o anda koşuyorlar ve ilk müdahaleyi yapıyorlar. Haber verilen 112 görevlileri 2. katta olan hastanın olduğu yere 9 dakika civarında ulaşıp, gerekeni yapıyorlar. Ama nafile, 52 yaşındaki kardeşimiz Hakkın rahmetine kavuşuyor. Tabiî ki sağlık ilgilileri görevlerini yaparken bir taraftan da Kadastronun vatandaşa olan sorumluluğu bir müddet sekteye uğrasa da, sonrasında devam ediyor. Gazeteci arkadaşımız bunu da tenkit ediyor. Zaten bu arkadaşımız tersi olsaydı Kadastroda işler durdu, bu ne biçim devlet dairesi haberi yapardı. Oysa Devlet’te devamlılık vardır. İşlere ne zaman ara verilebileceğide bellidir. Bırakın Devleti, mahallemizde bile aniden bir cenaze olunca, aylar önceden tarihi belirtilen düğün duruyor mu? Fazla ileri gitmeden düğün töreni de yapılıyor. Basının cefakâr çalışanlarına rica ediyorum. Görevimizi yaparken Konyamızı karalamaya vesile olmayalım. Kaş yapacağız derken göz çıkarmamak için, ilk haberi yapanın hata yapabileceğini düşünelim. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.