Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KONYASPOR’UN İKİZİ VARMIŞ

Torku Konyaspor – Elazığspor maçının ilk yarısında bırakın notlar almayı nefes alacak vakit bulamadım. Son zamanlarda izlediğim en hareketli ve çift karakterli bir maçtı. Elazığ’ın oynadığı futbolu, Konyaspor’un ise abandone olmuş halini görünce ilk 45 dakikanın 4-0 bitmediğine sevindim. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; herkesin “çaylak” dediği Okan Buruk, tüm futbol kamuoyunu ters köşe yaptı. Hafta içinde ben de birçok yazar da Torku Konyaspor’un işinin zor olduğunu çünkü Elazığ’ın kapalı bir oyun tercih edeceğini düşündük. Oynanmayan bir maç için haklı bir öngörüydü. Yeşil Beyazıllar’ın aldığı iyi sonuçların en önemli etkeni rakiplerin açık futbol oynamasıydı. Ama kötü senaryoyu düşünmesi gereken Mesut Bakkal ve futbolcuların da nasıl şaşkına döndüğü görüldü. Çaylak Okan, deplasman falan demeden saldırınca ilk 10 dakikada iki penaltı pozisyonu oldu ve hakemin verdiği birini gole çevirdiler. Gole rağmen geri çekilmeyen Elazığ, orta sahada Borek’in yattığını görünce daha fazla boş alan buldu. Bilica gibi “kazma bir stoper”in orada rahat rahat oynamasından bir izleyen olarak ben utandım. Konyasporlu oyuncular öyle bir rehavet içindelerdi ki, ceza sahası içinde bir yarıda 4 net penaltı pozisyonununa imza atarak neredeyse rekor kıracaklardı. Buna hakem bile şaşırdı ve Kaleci Itandje’nin yumruğunu es geçti. Kokaloviç’in tekmesinde ise Cüneyt Çakır, “yeter artık” dedi ve 2-0’ın yolunu açtı.

Boşuna çift karakterli ya da ikiz kelimesini kullanmadım. İlk yarı ters köşe olan Mesut Bakkal, ikinci yarı Okan Buruk’un silahını eline aldı ve üçüncü golü yeme pahasına saldırdı. Fakat Borek’i ve Erdal’ı devre arasında duşa göndermesi maçın en kritik hamlesiydi. Konyaspor’un sanki bir ikizi vardı ve o çıktı sahaya. Daha doğrusu ilk yarı pek görmeye alışkın olmadığımız, tanımadığımız, kötü ikiz kardeşi sahadaydı. Ömer Ali’nin ve Mehmet Güven’in attığı gollerde şans faktörü vardı ama ortaya konulan mücadelenin bir karşılığı olmalıydı.

Ama maalesef, o kötü ikiz kardeş, son dakikada, takımın en kötüsü olan Ergün Teber’de vücut buldu. Ters kademeye girip penaltı yaptıran “tecrübeli” oyuncu, bu kez kademeye koşmaya üşenince canım bir puan da gitti.

Konyaspor’un da, Mesut Bakkal’ın da ikizini kimse sevmedi. O güzel galibiyetleri alan takıma bu yenilgi yakışmadı. Daha dikkatli olmak gerek. Aşağısı karışık. 

Önceki ve Sonraki Yazılar