Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor’un hedefı ne?

İki aydır hasretle Süper Lig’in başlamasını bekliyoruz. Hasret hem futbola hem de Konyaspor’a.Kamp dönemi boyunca oynanan hazırlık maçlarının sadece birinin görüntülerini izleyebildik.Suudi Arabistan takımına atılan 4 golden sonra taraftarı heyecanlandırdı tabii biz gazeteciler olarak bu takımı ve maçı kaale alamazdık.

Sonra Udinese maçı için duyurular yapıldı.”Hah lig başlamadan iyi bir maç izleyeceğiz”dedim.Yıllardır Süper Lig kulübü olan Konyaspor’un kurumsallıktan uzak anlaşması nedeniyle Fas takımı Casablanca ile yetinmek zorunda kalındı.

Yine de Konyaspor taraftarı takdiri hak ediyor.Bu basit maça bile yaklaşık 10 bin kişi gitti.Sahada ise ilk yarı vasat bir Konyaspor gördü.Dossa, Meha, Selçuk Alibaz gibi yeni transferleri ilk defa izledik üçü de çok kötü görüntü sergilemedi.En hazırları Meha idi.Sıkıcı geçen 45 dakikanın  ardından Aykut Kocaman Hücum bölgesindeki asıl silahlarını sahaya sürdü.

Traore ve Sissokko oyunu bir anda hareketlendirdi ve Fas takımı çözülüverdi.İlk yarı hala sakatlık korkusu yaşadığını gösteren Marica’nın yerine giren Rangelov çok daha formda olduğunu gösterdi.İkinci pozisyonunda golü bulduran isim oldu.Fizik gücü ve özgüveni ile dikkat çeken HaliI İbrahim Sönmez’in attığı gole taraftar iki kat daha fazla sevindi.

Konyaspor Türk futboluna çok önemli bir forvet kazandırabilir.Oyunun geneline baktığımda Konyaspor’da sol bek dışında acil bir ihtiyaç göremedim.Savunmanın göbeği iyi ama Ali Turan stopere Ömer Ali sağ beke geçecek gibi gözüküyor.Ön liberoya bir oyuncu alınabilir ama bu elzem değil.Volkan biraz daha sabredilirse Çamdalı ve İnceman ile daha uyumlu oynayabilir.Ön libero alınacaksa da bu isim umarım Mehmet Güven olmaz.Giden oyuncuyu hangi mantıkla Aykut Kocaman’a kabul ettirecekler.

Herkesin merakıi şu:”Konyaspor bu yıl nereye oynayacak ya da ligi nerede bitirecek?Ben bütçesini 55 milyon TL’ye çıkaran Konyaspor’un üst sıraları hedeflediğine inanmıyorum.Yapılan transferler yönetimin temkinli açıklamaları ve Aykut Kocaman'ın oyun tarzı Konyaspor’un ligi onuncu sırada bitirmeye razı olduğuna işaret ediyor.Bana kalırsa da bu hedef makul.Kendi sahasında Türkiye’nin en iyi taraftarlarından birinin önünde maçı berabere bitirmekten gocunmayan bir anlayış ligi onuncu sırada ancak bitirebilir.

Takımın gelirlerinin daha fazla olduğu ve kulübün borçları azaltmak için bunu gizli tuttuğu dedikoduları  ile kulübün pahalı transfer yapmaması sanki birbiriyle örtüşüyor.Umarım ben yanılırım;Aykut Hoca bu yıl Torku Arena’nın avantajını daha iyi kullanır,yönetim umarım transferlerde en azından yüzde 80 başarıyı yakalar.Onuncu sıranın altı bence başarısızlıktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar