Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor'un enerjisi bitmiyor

Pawelek için en az 3 takımın Konyaspor ile temasa geçtiği belirtiliyor. Devre arasında hemen göndermek gerek. 30 yaşında olmasına rağmen kulübe 1 milyon lira kazandırabilir. Kaleci Ercüment O’nun yerin rahatlıkla doldurabilir. Güngören maçında yediği gol aklının başka yerlerde olduğunun işareti. Fazla güven ve dikkatsizlik kaleciye öyle bir topu elinden kaçırtır.

Keşke Robac için de güzel teklifler olsa ve tabi Real Madrid orijinli Meija için de. Robac şu ana kadar 4 gol attı. İkisi penaltıdan, biri frikikten, biri de kaval kemiğiyle tesadüfen. Alvaro Meija’nın oynadığı futbolu genç oyuncular da çok rahat oynayabiliyor. İkinci yarı Ertuğrul takıma katılırsa, Serkan da ilk on birde oynatılırsa Alvaro, Pawelek ile birlikte gönderilebilir. Transfer yasağı olduğu için Robac’a katlanmaya devam edeceğiz gibi görünüyor. Zaten talibi de yok. Yoksa Feyyaz, Recep ve Ali Dere o bölgede oynasalar şimdiye kadar 10 golü bulurlardı.

Aynı şekilde Gökhan Emreciksin’in bu kolej takımında bence olmaması gerekiyor. Süper bir gol attı. Robac’a asist yaptı. Güzel, fakat sadece yetenek futbolcu olmaya yetseydi Pascal Nouma hala Beşiktaş’ta oynuyor olurdu.

Konyaspor’un oynadığı futboldan zevk alıyorum. Onların yaptığını çok tecrübeli futbolculardan kurulu takımlar bile çoğu zaman yapamıyor. Erken gol yemelerine rağmen rakipleri zayıf da olsa maçı çevirmeyi başardılar. Stresle mücadele gerçekten zor. Ama önemli bir tehlike var. Konyaspor genellikle tesadüfen gol atıyor. Genç oyuncular çoğunlukta olsa da Osman Özdemir 10 haftanın geride kaldığı bu ligde, artık bu takıma bir oyun şablonu bulmalı. Penaltılar, rakibe çarpıp kaleye giren toplar, uzaktan atılan tesadüfi şutlarla bulunan goller bir gün bulunamayabilir. Bu maçta sağ kanat çok iyi kullanıldı ve galibiyet geldi. Ali Dere’nin olduğu sol kanatta kullanılırsa Konyaspor ligde çok daha iyi işler yapabilir.

Takımlar yavaş yavaş toparlanıyor. İlk haftalarda kötü görünenler, üst sıralara yerleştiler. Konyaspor da onlardan biri ancak transfer yasağı olduğu için sezon sonuna kadar kalacak Robac gibi bir santrforla şampiyon olma şansı neredeyse yok gibi. Zaten kimsenin böyle bir beklentisi yok ve gençler de bu stresi kaldıramaz. Şu an üzerlerinde bir baskı olmadığı için rahat oynuyorlar. Baksanıza 2-1 önde olmalarına rağmen maçın son 10 dakikasında bile rakip kalede gol arıyorlar. Enerjileri hiç bitmiyor. Bu yıl Konyaspor’un gelecek yıllardaki başarısının başlangıcı olacak. Eğer gençlerle, tecrübelilerin bu düzeyde iyi uyumu devam ettirilirse uzun süreli başarıların gelmemesi için hiçbir neden yok.

 

ZİYA DOĞAN MESELESİ

Konyaspor küme düştükten sonra Bahattin Karapınar’a basın toplantısında “Konyapor’u sizin gibi futboldan anlayan ve tecrübeli bir ismin ligden düşürmesine daha fazla üzüldük ve şaşırdık” dedim. Geçiştirdi ama toplantıdan sonra “eğer haklı olmasaydın seni öyle konuşturmazdım, haklısın, hatalıyım” dedi. Sonra birebir konuşurken yine sordum: “peki bas bas bağırmamıza rağmen Ziya Doğan’ı göndermeyip neden takımı düşürdünüz?”

Cevap verdi: “bir, takımı şampiyon yaptığı için kredisi vardı, vefa bunu gerektirirdi. İkincisi ise Türkiye liglerinde Ziya Doğan kadar ucuza çalışan fazla teknik direktör yok, doğru dürüst para almadan çalışıyordu.”

Adı geçen Ziya Doğan, yeğenlerine aldığı taksi hattının parasını ödemek için Konyapor’u haczediyor ve trilyonlara “ekmek parası” diyor. Şu an çalıştığı Ankaragücü’nü ya da daha önce görev yaptığı İlhan Cavcav’ın Gençlerbirliği’ni böyle haciz edebilir mi? Cevabı siz verin.

Bu arada yeni yönetim gelir gelmez haciz işlemi başlatan Ziya Doğan, kendisi aleyhinde bilgilerin yer aldığı Güven Öten’in açıklamasının ardından, Konya’daki bazı basın kuruluşlarının spor müdürlerini arayıp cevap hakkını kullanmak istediğini söylemiş. Memleket Gazetesi’nin Spor Müdürü Hüseyin Altay ve Uğur Abi’ye (Özteke) de, Ziya Doğan’a acınası bir durumda olduğu imajı verip Konya kamuoyunu kandırma fırsatı verdikleri için kızmıştım. Hala büyük ölçüde aynı görüşteyim fakat, Uğur Abi’nin, O’nun söylediklerini yazması iyi oldu. Hatta kestiği bölümleri yayınlasa Karapınar dönemiyle ilgili yeni tartışmalar da başlayabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar