Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KONYASPOR’U YAKAN FUTBOLCULAR

  Üç aydır bekliyoruz. Taraftarlar, “artık maçlar başlasın” diyor. Konya büyük bir havaya girdi. Yeni stadyum yetişiyor. Biz de bu ortamda tüm Türkiye’yi maça hasret zannetmişiz. Spor Bakanlığı’na ve Federasyona kafa tutup, Passolig almayan ve takımını yalnız bırakan Eskişehirspor, atmosferi berbat etti. Toplam 4 bin kişi yoktu stadyumda. Yaklaşık 500 Konyasporlu daha zaman zaman daha çok ses çıkardı.

Maçta taraftar baskısı yaşamayan Torku Konyaspor’un ilk on birinde geçtiğimiz yıldan farklı yalnızca üç oyuncu vardı: Marica, Torje ve İnceman. Özlediğimiz istikrar tablosu buydu.

Kaleci Kaya, 10. dakikada net bir pozisyonu savuşturdu. 3 dakika sonrasında Konyaspor, hücum hattıyla çok can yakacağını ispatladı. Djalma’nın yokluğunda forma giyen Ömer Ali , Ergün Teber ile fare gibi oynadıktan sonra Torje’ye “al da at” dedi. Ama hakkını yemeyelim. Torje de topu öyle güzel çekti ki, Eskişehir savunması ve kalecisi, golü yedikten sonra “Kim bunlar, ne oluyor?” demiştir.  

4-5-1 dizilişi ile oynayan Yeşil Beyazlılar’ın orta sahası Uğur İnceman ile çok güçlenmiş. Mehmet Güven biraz daha canlı olsa Eskişehir Konya’nın kalesine çok daha zor yaklaşırdı.

İlk yarı, direkten dönen, kalecinin son anda çıkardığı, defansın güçlükle uzaklaştırdığı toplarla geçti ve Eskişehirspor farktan zor kurtuldu.

İlk yarı kendisine “ne oluyoruz?” diyen Eskişehir ve Ertuğrul Sağlam sorunun cevabını soyunma odasında buldu. Wolfsburg’dan alınan Sissoko’nun da girmesiyle canlanan ev sahibi, savunmanın üzerine gidince açık vereceğini çözdü. Önce herkesin korktuğu Kaleci Kaya’nın kimsenin anlamadığı bir pozisyon alma hatası, sonra da Mehmet Uslu’nun gereksiz penaltısı nedeniyle atılan iki golle Konyaspor, yenik duruma düştü.

İlk hafta Eskişehir deplasmanından alınan yenilgi büyük bir kayıp değil. Ancak görünen o ki, Mesut Bakkal’ın savunmaya bir kez daha bakması gerekiyor. Takım baskılı oynarken sorun yok ancak rakibin istekli olduğu deplasman maçlarında bu savunma sorun yaşayacak gibi görünüyor. Ali Çamdalı-Mehmet Güven ikilisinin yerleri, dahası Mehmet Güven’in bu performansla sahada olması, Selim’in de gerçek bir stoper olarak ilk on birde başlamaması maçın gariplikleriydi.

 

Twitter: @selmansel

Facebook: selman.akyuz

Mail: selmanselimakyuz@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar