Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor’u güzel günler bekliyor

Lige ara verilince resmen keyfimiz kaçtı. Bu olmaz olası şifre olayları futbolu sekteye uğrattığı gibi insanların sahalardan soğumasına da neden oldu. Torku Konyaspor da ligde istediğin sonucları aldığı için heyecan daha çok artık kalan haftalarda ligi nerede bitireceği uzerine yoğunlaştı. Aynı şekilde Gaziantepspor’un da ligde hedefli takımlar arasında olmaması Antep’teki maçın temposuz geçeceğine işaret ediyordu.

Fakat asıl kötü gelişme maçın ilk dakikalarında gol gelmesi nedeniyle yaşandı. Gaziantep'in baskın oynayıp oyuna halim olma Konyaspor’un da buna karşılık vermek için tempo yapma ihtimali ilk yarı için kalmadı. Ilk 45 dakikada kaç top taca çıktı sayamadım. Djalma ve Ömer Ali’ye ek olarak Vukoviç’in de sakatlanması Konyaspor'un son haftalardaki kazanan kadrosu ve oyun düzenini az da olsa bozdu. Erciyes yenilgisinden beri oynamayan Selim ve kulübeye alışan Kokaloviç hayli tedirgindi. Yenilen golde de bariz uyudular. Bu dizilişin en olumsuz tarafı Ali Turan’ın sağ beke geçmesi oldu. Yine yerini kaybedip ileri çıkışlar yaptı ve top kayıplarıyla hem kendini hem takımı yordu. Rangelov’un kalabalık Gaziantep savunması içinde sürekli kaybolması da gol adına beklentileri azalttı. Tek gol umudu olan Torje takımın en iyilerindendi.

Aykut Kocaman'ın topu inatla göbekten ataklarla ileri taşımaya çalışan oyuncularına müdahale edememesi ilk yarıyı heyecansız olmaya mahkum etti. Maçı birlikte izlediğimiz Hasan Hüseyin Köse’nin “Survivor bundan daha zevkli, hiç olmazsa Pascal Nouma var” esprisi en azından benim keyfimi yerine getirdi.

Rakibin golün üstüne yatacağını öngören Kocaman, savunmayı biraz daha öne çıkarıp kanatları hareketlendirdi ve ikinci yarıyı tamamen kontrolüne aldı. Ama asıl önemli hamle Hasan Kabze’yi oyuna erken alması oldu. Tecrübe avantajını çok iyi kullanan Hasan orta sahanın üretkenliğini de arttırıp Rangelov’a çok güzel bir gol attırdı.

Geç de olsa skora denge geldi. Antep o kadar kötü oynuyor ve isteksizdi ki Konyaspor çok daha erken gol bulmalıydı. Kaleci Kaya’nın harika çıkardığı Erdem Şen’in klas vuruşu dışında ev sahibi takım rakibe zorluk çıkarmamak için elinden geleni yapan bir amatör takım görüntüsü verdi.

Torku Konyaspor'un bu deplasmandan üç puanı alması işten bile değildi. Ama ligde rahatlamış bir takım olarak deplasmandan puan getirmesine olumlu bakmamak mümkün değil. Özellikle ikinci yarıdaki istekli oyun ve Kocaman'ın müdaheleleri gelecek haftalar için takımın daha iyi işler yapacağının işaretlerini verdi.

Konyaspor’u güzel günler bekliyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar