Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

“Konyaspor’u avucuna alan menejer”

Lige verilen milli maç arasında yazacak konu bulmak hayli zorlaşıyor. Biz de en azından maç temposunda geri plana ittiğimiz kulis bilgilerini yazma fırsatı buluyoruz. Maç olmayınca “şimdi bu yazılır mı?” kardeşim diyenlerin sayısı da az oluyor.

Aykut Kocaman geldiğinden beri devre arası transferi ve Kocaman’ın Fenerbahçe’den eski oyuncularının isimleri konuşuluyor. Torku Konyaspor Başkan Yardımcısı Güven Öten’e sordum: “Hiçbir isim gündeme gelmedi” dedi. İnandım. Çünkü Aykut Kocaman zaten istediği transferleri yaptıracağı için gelirken oyuncu şartı koşmasına gerek yok. Bu ve benzeri isimlerin çıkmasının ikinci nedeni ise menejerler. İşte bu “yaratıklar” ve onlara kanıp milyonlarca lirayı sokağa atan yöneticiler Türk Futbolu’nun başının en büyük derdi.

Anadolu’da bir çok takımda yönetimler çok sık değişiyor. İstikrar yok. Kulüpler bu nedenle kurumsallaşamıyor. Transfer konusunda izleme ekibi oluşturamıyorlar. Çünkü her gelen yönetim yeni ekipler getirip eski oyuncu listelerini çöpe atıyor. İşte bu yüzden çoğu başkan ve yönetici menejerlerin kucağına düşüyor.

Torku Konyaspor’da da aynı sorun var. Teknik direktörler ve yöneticiler, futbolcu simsarlarıyla oturup kasetten futbolcu beğeniyor ve bir menejer hangi yönetim gelirse gelsin her zaman kulübün içinde. 2005-2006 sezonundan bu yana getirdiği oyuncuların listesini çıkarmaya çalıştım inanın çok zorlandım. Gelen yabancıların neredeyse tamamında ya direk ya da dolaylı olarak O’nun adı var. Bir kaçını hemen hatırlarsınız: El Saka, Ümit Bozkurt, Erhan Albayrak, Batista, Vladimir Vasilj, Bebbe, Ahmet Belal, Neca, Da Silva, Cedric Sabin, Okan Koç, Theoue, Miloş Mihailov, Damir Kahriman, Eder Ceccon, Washington ve daha onlarca futbolcu. Konyaspor bu futbolcuların çoğundan yararlanamadı ya da yüksek rakamlar ödedi. Daha kötüsü FİFA’dan bunlar yüzünden cezalar aldı. Bugünkü 40 Milyon Liralık borcun iki yıllık borç olduğunu düşünmek saflık olur.   

Şimdi gelelim bugüne. Konyaspor iki yıldır Süper Lig’de ve bu menejer hala kulübün “en has adamı”. Hangi yönetici gelirse gelsin onsuz yapamıyor. Burada yöneticilerle kurduğu amaç dışı ilişkilerden bahsediliyor ama ben inanmak istemiyorum. Şu anki menejer Seyit İçgül’ü de kulübe onun yerleştirdiği iddia ediliyor. Fakat çok daha önemlisi, bu Futbolcu Simsarı utanmadan futbol camiasındaki herkese, “Konyaspor Başkanı beni sezon başında çağırdı ve ‘…. gel, takım sana emanet, tüm transferleri yap’ dedi” gibi küçük düşürücü ifadeler kullanıyor.

Geçen yıl ben de kendisiyle tribünde karşılaştım ve Sayın Zeki Çimen ile Kaleci Itandje konusunda konuşurken “bu boyla yan top alamayan kaleciyi size kim sattı?” dediğimde yanındaki bu simsarı gösterdi. Bana hayli bozuldu. Neden bozulmasın? Torku Konyaspor’u avucuna almış, çomak sokana tabi kızar.

Futbolcunun menejerinin olması doğal ama Konyaspor, bir simsara kulübü teslim edecek kadar küçülmedi.

Not: Bu menejeri herkes tanıyor. Ben yazdıklarımın arkasındayım. Amaç yöneticileri uyarmak ve bu gıcık herifin bana dava açmasına izin vermemek için ismini yazmadım.

Twitter: @selmansel  / Facebook: selman.akyuz

Mail: selmanselimakyuz@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar