Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor'dan bir ilk

Bir teknik direktörü yalvar yakar getirirseniz böyle olur. Anlaşılan o ki; Konyaspor yönetimi “zaten zor getirdik” diyerek Uğur Tütüneker’i kendi haline bırakmış durumda. Tütüneker adeta takımın maç kazanmaması için her hafta kadronun bir yerini bozuyor ama futbolcular O’na inat ellerinden geleni yapıp, kadro dezavantajını avantaja çevirmeye çalışıyor.

Yıllardır sağ bek oynayan Ali Turan’ın Tolga’nın cezalı olduğu Kartalspor maçında sağ bekte oynaması beklenirken yine berbat bir tercihte bulunarak Selim’i defansın sağında, stopere bir türlü alışamayan Ali Turan’ı da Erdinç’in yanında oynattı. Hayretler içerisinde kaldım. 4. dakikada gelen gol şaşkınlığımı sinir bozukluğuna çevirdi.

19. dakikada gelen Erdal’ın harika golü son yılların en iyi gollerinden biri olmaya aday. Serbest vuruşta topa öyle sert vurdu ki, kalenin iki direği de topun dışarı çıkıp bu güzel vuruşun heba olmaması için sanki gol olması için çalıştı.

Beraberlikten sonra en büyük korkum yine defanstı. Çünkü düşme hattındaki Kartalspor yine saldıracaktı. Neyse ki, önce Selim içeri doğru gelip oradaki yarayı kapatmaya çalıştı, sonra da büyük ihtimalle yardımcılarının uyarısıyla (çünkü O’ndan böyle mantıklı bir müdahale beklemek hayli güç) Uğur Tütüneker, 22. dakikada Ali Turan’ı sağa, Selim’i de stopere çekti.

Soğuk ülkeden geldiğinden olsa gerek, fazla soğukkanlı oynayan, basit pozisyonları zora çeviren Hollandalı Ars’ın pasında Neca’nın kafayla attığı gol Konyaspor’u şahlandırdı. Çok sevdiğimiz Teknik Direktör Osman Özdemir’i de yıktı.  

İkinci yarı Konyaspor bir ilke imza attı ve bu sezon ilk kez taraftarına rahat bir maç izlemenin keyfini yaşattı. Erdal harika golünden sonra bir de asist yaptı ve Neca’ya belki de kariyerinde ilk kez bir maçta ikinci kafa golünü attı. Ali Turan’ın maçın son bölümünde kazandırdığı penaltıya ise herkes sadece tebessüm etti.  

Farklı kazanılan Kartalspor maçı taraftarın keyfini yerine getirmekten öte bir anlam taşımıyor bence. Umut taciri birçok kişi Konyaspor’un galibiyet serisi yakalaması halinde ilk 6’ya rahat kalacağını ve Süper Lig’e de çıkacağını söylüyor. Açıkçası; inanasım gelmiyor. Çünkü bu PTT 1. Lig neyse, Konyaspor da o. Bu ligde, bu ligin üzerinde bir takım var, o da 1461 Trabzon ve Süper Lig’e çıkması yasak. Her biri birbirinden kötü takımlar var. Konyaspor kazanırken rakipleri de kazanıyor, rakipler kaybederken Konyaspor da kaybedebiliyor. Böyle dengesiz bir ligde takımların yerlerinde büyük değişmeler olmasını beklemiyorum.  

Maçların keyfini çıkarın. Umutlanıp sonra üzülmeyin.

Önceki ve Sonraki Yazılar