Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor UEFA’ya gitmesin

Konyaspor’un Avrupa kupasına gidip gidemeyeceği konuşuluyor. Öncelikle şunu söyleyeyim: Ligi 7. sırada bitirmesi muhtemel olan Konyaspor UEFA Kupası’na gitmeyi hak etmiyor. Sezon boyunca oynadığı futbol ve aldığı sonuçlara baktığımızda etik olarak da bunu hak etmiyor. Fakat gelin görün ki, önündeki takımların yaşadığı sorunlar ortaya bir hak çıkarıyor. O yüzden etik değil kural konuşuyor.

Şimdi hesapları aktaralım: Fenerbahçe ve Galatasaray Şampiyonlar Ligi’ne gidecek. Bu iki takım Türkiye Kupası finali oynayacağı için oradan doğan UEFA’ya katılma hakkı lig sıralamasına kaydırılıyor. Yani kupaya gidecek takım sayısı üçe çıkıyor. Beşiktaş gidecek. İstanbul Başakşehir’in şike sürecinde İbrahim Akın ve İskender Alın nedeniyle aldığı ceza büyük ihtimalle bu sezon kesilecek. Bursaspor’un ise eski oyuncusu Batalla’ya borcu nedeniyle durumu kritik.

İki kulübün de men edilme ihtimali var. Bursaspor bir ay içinde borçlarını kapatırsa hakkını elde edecek. Yani Trabzonspor ve Konyaspor’un UEFA’ya gitme ihtimali bu iki takımın durumuna bağlı. Fazla heveslenmeye gerek yok.  Ayrıca sezonun yarısından fazla bir bölümünde düşme korkusu yaşayan Konyaspor’un Avrupa’ya gitmesini hiç istemiyorum. Kolay ulaşılan hedefler kolay kaybedilir. Hak doğarsa gidilir ancak umarım doğmaz.

AYKUT KOCAMAN KALDI

Ve Aykut Kocaman konusu. Üç hafta önce kalıp kalmayacağı konusunda büyük belirsizlik olan Aykut Kocaman’ın Konyaspor’un gelecek yıl için planlarını yaptığı artık belli oldu. Oyuncu değişikliklerindeki ileriye yönelik düşünce çok net anlaşılıyor. Yöneticiler ve Aykut Kocaman’a yakın isimlerle görüştüm. İki taraf da sözleşmenin devam etmesi ve takımın ligi iyi yerde bitirmesi nedeniyle bu konuyu gündemine almamış. Ve Kocaman hafta başında kafasındaki soru işaretlerinin giderildiğini belirterek Konyaspor’da kalacağını açıkladı.  

Transfer döneminde Aykut Kocaman’ın eli çok güçlü. Ligi rekor puanla bitirme ihtimali var. Bu nedenle yönetime başarılı bir takım kurulması için kaba tabiriyle bazı isteklerini “dayatabilecek”. Bakalım neler olacak? Ayrıca Hoca’nın bazı oyuncuları gözden çıkardığı da belli. Kokaloviç, Özgür Özkaya, Uğur İnceman, Fuchs kesin gidecek gibi görünüyor. Diğer tahminlerimi yazmayayım. Daha lig devam ediyor. Moralleri bozulmasın.  

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar