Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KONYASPOR TARAFTARI BOMBA GİBİ

Torku Konyaspor belki de tarihinin en hareketli transfer sezonunu yaşıyor. Aslında kulüp değil fakat taraftar çok hareketli. Sosyal medyayı son dönemde çok daha yoğun kullanıyorum. İnanılmaz bir kitle var. Bildiğim kadarıyla Nalçacılılar Grubu’ndan Ebubekir Akça’nın yönettiği sosyal medya hesabı kulübün resmi sitesinden daha etkin. Binlerce takipçisi var. Özellikle yeni stadyumun yarattığı heyecan orada yapılan tartışmalardan kolayca anlaşılıyor. Gerçekten de stadyumun mimarisi herkesi imrendiriyor. Taraftar bu nedenle takımdan çok şey bekliyor. “Stadyumun hakkı verilmeli” görüşü çok yaygın.

Haklılar, fakat bu beklenti abartılmamalı. Kayserispor, İstanbul Büyükşehir gibi takımların nasıl ligden düştüklerini aklından kimse çıkarmamalı.

Şimdi gelelim transferlere. İç transferde oyuncuların büyük bölümüyle anlaşılması son derece olumlu. Geçtiğimiz yıl ligde kalan kadronun bozulmaması istikrar adına önemli. Mehmet Güven dışında hepsi kalması gereken oyunculardı. Bir de Uğur İnceman alınınca Mehmet resmen boşa çıkmış oldu. Taraftar en çok ise Hleb’in kalmasına sevindi.

Ve dış transfer. Yabancı kontenjanının düşürülmesi tüm kulüpleri zora soktu. Kendisini geliştirmeyen, istikrarsız, duygusal Türk futbolcusu (az sayıdaki profesyonel olanlarını tenzih ederim) hak etmediği paralar istemeye başladı.

Bir örnek vereyim. Geçtiğimiz yıl Kayseri Erciyes’te 400 bin TL’ye oynayan Gökhan Değirmenci Konya’ya kadar gelip yönetim ile görüşmüş. Ve sıkı durun, tam 1 milyon 600 bin TL istemiş. Süper lige yıllarını vermiş oyuncuların ne kadar aldığını siz hesap edin. Bu nedenle kaleci konusunda yabancı arayışı sürüyor. Ama umarım geçen yıl ne yaptığı belli olmayan Itandje ile masaya bile oturulmaz.

Yabancı transferinde de yönetim titiz davranıyor. Öncelikle şunu söyleyelim. Diego Forlan tamamen bomba. Olmayacağı belli ancak taraftar üzerinde yarattığı heyecan ve tartışma, yönetime başka oyuncular için zaman kazandırıyor. Onlardan biri Rangelov’du ve aniden işi bitirildi. Bu oyuncuya benim gibi tereddütle yaklaşanlar korkmasın. İlk on birde oynatılması düşünülmüyor. Asıl hedef Obafemi Martins ve oyuncuyla her konuda anlaşıldı. Kulübüyle arasındaki sorunları halledip Konya’ya gelmesi bekleniyor.

Ve son olarak taraftarın destek kampanyası başlattığı Erdinç Yavuz. Çok sayıda tarfatar Kaptan’ın bir yıl daha takımda kalmasını istediğini belirtip sosyal medyada kampanya başlattı. Yabancı kontenjanı nedeniyle yedek olarak bir yıl daha kalması bana da makul gelmişti ancak görüştüğüm yöneticiler “yaşı 40 oldu mu?” diye bana sorunca mesajı aldım.

36 yaşındaki oyuncu başka takıma gitmek istemiyor ama Konyaspor Yönetimi de, oynamayacak oyuncuya para vermek istemiyor. Galiba Konya’da jübile yapıp kariyerini güzel bir şekilde noktalaması en uygunu olur.

Sözün sonu: Konyaspor taraftarı da yönetimi de patlamaya hazır bomba gibi ligi bekliyor. Yönetim kesenin ağzını açmış. Duyduğum bütçe doğruysa risk de almış görünüyorlar. Ama bu yıl elde edilecek bir başarı önümüzdeki yıllara ışık tutacak. Taraftar da bu kadar transfer isterken kombine biletlere de ilgi göstermeli. Vermeden almak olmaz.

Hadi hayırlısı bakalım.

 

Facebook: selman.akyuz

Twitter: @selmansel

Önceki ve Sonraki Yazılar