Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor takım değil

 

Konyaspor'un Avrupadaki ikinci sezon tecrübesinin ilk maçında Marsilya'daydı. Karşılaşmayı Fransa'da takip ettim. Fransa'nın en önemli kulüplerinden biri Marsilya. Ülkenin her şehrinden taraftarları var ama stadyuma girdiğimizde boş tribünlerle karşılaştık. Hollandalılar'ın satın aldığı kulüp kendi taraftarına ceza vermiş. Onlar da yönetimi protesto etmek için maça 10 dakika geç girdiler. Yine de toplam 15 bin kişi anca vardı tribünlerde. 

 

Konyaspor ligdeki maçların aksine daha farklı bir kadro ve oyun tarzıyla sahaya çıktı. Orta sahada Volkan, ilerde ise Malik Evouna vardı. Alanya maçında oynatılmamasına tepki gösterilen Fofana ise bu maça saklanmıştı. 

 

Reşit Akçay, lig maçlarındaki hızlı ve kalabalık hücumların aksine, özellikle kanat oyuncularına savunmaya ağırlık verdirerek rakibi durdurmaya çalıştı. İlk yarı büyük ölçüdedir başarılı oldu. Ama neredeyse hiç pozisyon bulamadı. Kontra tuzağına Marsilya düşmedi. Orta sahada sürekli gezerek oynayan ve markajdan kaçan Payet, tehlikeli toplar dağıtarak Marsilya'yı hep önde tuttu. Konyaspor'un yapamadığı tek şey topu ayağında tutmaktı. Paslaşma işini bir türlü çözemedi Reşit Hoca. 

 

İkinci yarı umutluyduk. Rakibi durduran Konyaspor kontra ile şans bulabilirdi ama yan top ve yüksek top hastalığı maç öncesi de en çok konuştuğumuz korkumuzdu. Maalesef üç uzun adamın boş bıraktığı Marsilya'nın stoperi Rami, basit bir kafa golü attı. 

 

İlk yarı fazla sırıtmayan Volkan, ikinci yarı özellikle golden sonra tamamen oyundan düştü. Mehdi tek başına kaldı. Reşit Hoca erken davranıp hemen oyundan çıkardı. Yine etkisiz olan Musa'nın yerine Miloşeviç'in girmesiyle de Konyaspor ilerde daha fazla çoğalmaya başladı.  Mehdi'nin direkten dönen topu saç baş yoldurdu. Maç çok farklı yere gidebilirdi çünkü gerçekten Marsilya öyle üst düzey bir futbol oynamadı. 

 

Konyaspor en azından bir puan çıkaracağı bir maçı maalesef kaybetti. Moral için bu maç çok önemliydi ama olmadı. Daha önemlisi Konyaspor'un bir an önce takım olması gerekiyor. Çok uyumsuz bir görüntü var. Pas sorunu çözülmeli. Takım sakin oynamalı. İkincisi ise savunmadaki hava topu sorunu. Moke ile bu iş olmaz. Reşit Hoca'yı ve Konyaspor'u stresli günler bekliyor ama bu arada taraftar daha sabırlı olmalı. Takımın desteğe ihtiyacı var. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar