Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor sıcak

Daha maçın başı, 2. dakika... Gururumuz, en etkili silahımız(!) Marcin Robak, gol kaçırmakta ne kadar etkili bir oyuncu olduğunu yine gösterdi ve karşı karşıya pozisyonu harcayarak takımın bütün hücum arzusunu kırdı. 15. dakikada kaleciden bile yavaş hareket etmeyi becerip yine “ah” dedirtti. Neyse ki diğer Polonyalı, kaleci Pawelek 23. dakikada çeldiği topla 0’ın altındaki havayı ilk yarı sonuna kadar yine ısıttı. Robak konusunda söylenecek birkaç şey daha var ama sona bırakalım.

Robak’tan sonra hakem başladı. Yan hakem… Birol Güldane…  İki pozisyonda ofsayt bayrağı kaldırdı. Yok gibiydi. 45. dakikada orta hakem, pozisyon bitmeden düdük çaldı, ilk yarıyı bitirdi. Yine üşüdük. Daha da üşüdük.

İkinci yarı Erciyes biraz canlandı. Ama onların da soğuk havada Konyaspor’un kalesine gitmeye niyetleri yok gibiydi. Onlar gelmeyince 60. dakikadan sonra Konyaspor gitti. Şanssızlık abidesi haline gelen Ali Dere kaleye giden topu geri çıkardı ama Serkan Şahin’in düzgün şutu hepimizi ısıttı. Daha da ısıttı. Hiç oyuncu değiştirmeden maç bitiren Osman Özdemir’in Can Parlayan’ı alacağını zannedip heyecanlandık ama yine aynı on birle maçı tamamladı. (Vakit geçirmek için yapılan değişiklikleri saymayalım). Son bölümde Erciyes’in bunaltan baskısı korkuttu. Son beş dakika yine iki puan gidecek korkusuyla geçti. Ama son iki maçta alınan yenilgilerin ardından Konya’da Erciyes gibi güçlü bir takım karşısında alınan galibiyet Konyaspor’un hem moralini hem de sıralamadaki yerini yükseltti.

Maçın en iyileri Kaleci Pawelek ve orta sahada canla başla oynayan Serkan Şahin’di.

 

 

AHMET ŞAN’A ÇAĞRI

 

Konyaspor kaynak bulmak için yaptıkları çalışmalar ve gösterdikleri gayret için yönetimi öncelikle tebrik etmek gerekiyor. Özellikle Sayın Ahmet Şan, Zeki Çimen ve Hasan Dağlı bu konuda yükün büyük bölümünü omuzlamış görünüyorlar. Daha önceki gün Sayın Başkan, yüzlerce iş adamının olduğu MÜSİAD’ın gala gecesinde yine Konyaspor’u ön plana çıkardı. Ancak Ahmet Şan, Zeki Çimen ve Hasan Dağlı’ya soruyorum. Gökhan Emreciksin’i rehabilite edip takıma kazandıracak kadar tecrübeniz varsa, bu görgüyü Marcin Robak’ı kadro dışı bırakıp, maç başından tasarruf edip, bir gencin daha önünü açma konusunda neden kullanmıyorsunuz?  

Lütfen mantıklı bir açıklama yapın. Bilinçli olarak teknik heyete sormuyorum. Osman Özdemir’in sezon başından beri takıma “zaten yeterince genç var” gözüyle baktığını ve genel olarak haklı olduğunu da biliyorum. Robak’ta ısrar etmek demek Sayın Ahmet Şan’ın binbir güçlükle topladığı paraları boşu boşuna bir Polonyalıya vermesi demektir. Lütfen yapmayın.  

Konya’da hava soğuk ama Erciyes maçının sonucu sıcak, Konyaspor sıcak. Ligin sonunda şike davası nedeniyle Süper Lig’e geri dönerse Konya’da futbol yine eskisi gibi ısınır.

Not: Konya futbolunda uzun yıllardır antrenör olarak tutunmaya çalışan Mehmet Yıldırım sonunda doğru olanı yaptı. Ekmeğin dışarıda olduğunu anladı ve Ümit Özat ile birlikte Manisaspor’da göreve başladı. Kendisini kutluyorum ve başarılar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar