Dul kadınlara maaş..

Dul kadınlara maaş! ya dul erkeklere...?

Seydişehir’de bir merasim için köyün birine gitmiştik.   Köy yerlerinde insanların toplandığı yer neresi? Köy kahvesi…  Biz de dosdoğru kahveye gittik. Köylüler hemen etrafımız sardı ve çaylar söylendi. Tanışma,  konuşma v.s’den sonra tam kalkıyoruz, bir şeyler söyleyeceği her halinden belli olan ihtiyar bir amca yanaştı masaya.

Yaşı 75 falandı. Gözleri çıra gibi yanıyordu. Yanakları kıpkırmızı, hafif sakallı, bakımlı  bir “pir-i faniydi.”  “Buyur amca seni dinliyoruz” dedik. “Yavrularım, yaşım 75’tir. Yıllar önce eşim öldü, yalnız yaşıyorum.   Allah’a şükür param pulum var, evim var, sağlığım yerindedir. Üç çocuğum var hepsi de gurbette... Bazen sıkılınca yanlarına gidiyorum ama  olmuyor.  Biz  köy yerine  alışmışız, oralarda  yapamıyoruz. Yalnızlık Allaha mahsustur.  Uzun süredir kendimize uygun bir eş aradık ama bize uygun olanların hiç birisi de varmak istemiyorlar. Neymiş efendim; sosyal yardımlaşmadan para,  kömür, gıda v.s alıyorlarmış da evlenirlerse bunların hepsinden mahrum olurlarmış.”

Başka  bir  yaşlı amca karıştı söze.  Onun  da özellikleri  üç aşağı  beş yukarı öncekinin aynıydı. Yakınında  bir eş bulamadıgı için  ta uzaklara gitmiş. Azerbeycan’a  gitmiş   orada  bulmuş getirmiş bir tane eş. Koluna  bilezikler takmış,  kolyeler almış,  ne istediyse  beş fazlasını almış... Almış almasına da aradan bir kaç ay geçtikten sonra; “çocuklarımın  yanına  bir varayım geleyim” deyip gitmiş,  gidiş o gidiş...

Bu iş için şebekeler kurulmuş. “Sana eş bulacağız” şebekesi... Benim bildiğim buna bezer amcaların onlarcasını bu şekilde dolandırıldılar.  Adamın; evini, traktörünü, tarlasını, emekli maaşını alıp karanlık dehlizelere dalanın haddi hesabı yok. Durum bundan ibaret iken, devletimiz şefkat kollarını açarak dul kadınlar için yepyeni bir proje üretti.

Başbakanımız Sayın Erdoğan, kadına yönelik olarak; “eşi vefat etmiş ve  yardıma muhtaç 150 bin kadın için, sosyal yardım paketini açıkladı. Kadınlara ayda 300 TL verilecek.”

Verilsin verilmesine emme ya yabancı kadınlar tarafından her gün onlarcası dolandırılan dul erkeklere ne olacak?

Dr. HALİL ÇOŞAR..

Seydişehir 2 nolu  sağlık ocağı Aile Hekimlerin  Dr. Halil Coşar  geçtiğimiz pazar günü   ailesi  ile  birlikte  Antalya  dönüşünde elim bir trafik kazası sonucu  hayatını kaybetti. Çocukları ve eşi ise kazadan yaralı olarak kurtuldu.

Dr. Halil Coşar’ın ölümü,  Seydişehir’de herkesi yasa boğdu. Seydişehir’de yaşayan biri olarak kendisine muayene  olmak için bir kaç kez gitmişimdir.   Tanıdığım  kadarı ile  gerçekten çok beyefendi bir insandı. Kaza  olayını duyunca  çok üzüldüm. Üzüldüm üzülmesine ama; “inna lillahi inne  ileyhi raciun” (Allah’tan geldik yine O’na döneceğiz) demekten başka da bir şey gelmedi elimden ve dilimden...

Kendisine yüce Allah’tan rahmet, ailesine ve çocuklarına acil şifalar, yakınlarına da sabr-ı  cemil diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum