Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor şansını zorluyor

KONYASPOR ŞANSINI ZORLUYOR

Hep aynı sözler. Gazetelerde aynı haberler: “Konyaspor şunu deniyor, şunu gönderdi, şöyle uçuyor oyuncu, şu kadar gol attı”.  Sezon başında ortalık futbolcu kaynarken yüzde 50 hatalı transferler yapan Konyaspor yönetimi, devre arasında takımına uyum sağlayamayan ya da kötü performans sergileyen oyuncuların peşine düştü. Yıllardır Emenike transferinin kaymağını yiyen Menejer Seyit İçgül ve Konya’daki “Futbol Kompedanı” Hasan Dağlı bir santrfor bulamadı. Koskoca kamp dönemi denemelerle geçti. Murat Akın iyi bir transfer. Gözü kapalı aldılar. Yabancı konusunda titiz davranmalarını da anlıyorum ama bu takımın Süper Lig’e çıkmasının tek koşulu olan “iyi bir golcü” hala bulunamadı. Bence Murat yerine gözü kapalı alınabilecek bir golcü bulunsaydı, hem takımdaki oyuncuların, hem teknik heyetin hem de camianın içi bir an önce rahatlardı. Ve daha da önemlisi Konya’nın Türk futboluna armağan edebileceği ender oyunculardan İshak Çakmak da kenarda oturmazdı.  

Ve maçlar geldi, çattı. Bucaspor maçına da “transfer faciası Sinan” ile çıktılar. Bu yönetimin nokta bir transfer yapma ihtimalinin düşük olduğunu gören Uğur Tütüneker, ilk yarının sonlarında gol atma sorununu nasıl çözeceğini bulmuştu. Neca ve Erdal ikilisi gizli golcü ve asistanı oldu. Ankaragücü maçında da çok iyi işler yapabileceklerinin sinyalini verdiler. Bu maçta sakat olan Neca yoktu ancak kaleyi cepheden gören pozisyonlarda çok iyi frikikler atan Erdal, çaprazdan da iyi olduğunu ispatladı. İyi ki o golü attı çünkü boş kaleye topları ıskalayan Sinan yine saç baş yolduruyordu. Dahası serbest vuruştan başka gol şansı da çok azdı. Bucaspor’un ilk yarıda çok kötü olduğunu, Konyaspor’un deplasmanda oynamasına rağmen kazanmayı daha fazla isteyen taraf olduğunu belirmek gerek. Fakat orta sahayı 3 ön libero ile kalabalık tutan ve hayalet bir santrforla oynayan Uğur Tütüneker, olsa olsa böyle gol bulurdu. İlk yarıdaki futbola bakılınca, kötü oynasa da Bucaspor gibi kadro kalitesi yüksek bir takımı, Serkan ve Şenol’un orta sahada rahatlıkla tuttuğunu, Murat Akın’ın göze görünür bir futbol oymadığı kolaylıkla görüldü.

İkinci yarı beklendiği gibi ev sahibi baskılı başladı. Arka arkaya gelen kontrataklardan birinde Murat Akın’ın karşı karşıya pozisyonda topu kaleciye teslim ederek “kalitesi”ni göstermesi Konyaspor taraftarının dokuz doğurarak maçı izleyeceğinin habercisi oldu. Bucaspor stres nedeniyle daha da kötü oynamaya başladı. 65. dakikada takımın tek gol silahı da çıktı ve Tütüneker son 25 dakikayı savunmada geçireceğini rakibe de gösterdi.

Konyaspor, bu maçın sonunda 25 puanı nasıl topladığı merak edilen Bucaspor karşısında galibiyeti hak eden taraftı. Zaten hak etmese de yine kazanırdı çünkü İzmir ekibi sabaha kadar gol atamazdı. Ve tabi Yeşil Beyazlılar’a şansın büyük yardımını da görmezden gelemeyiz. Özellikle yönetim, şansını fazla zorlamamalı.

Üstüne basa basa söylüyorum. Konyaspor golcü alamazsa isterse lider olsun bu ligi şampiyon bitiremez.

Önceki ve Sonraki Yazılar