Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor Oyuncak Değil

Başakşehir yenilgisinden sonra Alanyaspor maçı önem kazanmıştı. Lige verilen ara da Konyaspor için önemli bir avantajdı. Çünkü takıma çok fazla yeni oyuncu katıldı ve yepyeni bir sistemle sahaya çıkıyorlar. 

Reşit Hoca hem hücum oynamayı hem de hücuma çok hızlı çıkmayı seviyor. Buna yönelik oyuncular da aldı ama takımın iskeleti bu oyuna hala adapte olamamış görünüyor. Orta sahada topu alır almaz hızla ceza sahası önüne topu taşımaya çalışıyorlar. Yan pas yok, hazırlık pasları yok, kanatlara organizasyon yok. Böyle olunca sürekli pas hatası yaptılar ve ilk yarı çok kötü bir görüntü ortaya çıktı. Saffet Susiç'i de yıllardır tanırız. Hemen hemen aynı oyun tarzını uygular. Çok sayıda hücumcu ile hızlıca ileriye taşır takımını. Ama savunmaları Konyaspor'a göre daha hazırlıklıydı. 

İlk yarı Alanyaspor da önemli akınlar yaptı ama Ömer Ali'nin yanlış düşünerek kaleye kendi gittiği pozisyon çok kritikti. Pas vermemesi büyük talihsizlik. Bu sene hala patlama yapamadı. Hocanın verdiği şansı daha iyi kullanmalı. Kaptan olarak sorumluluğu ve bizim ondan beklentimiz de çok yüksek. 

İlk yarının sonunda gelen Alanya golü talihsizlik. Filipoviç ilk maçında penaltı yaptırdı. Serkan da çok kötü bir gol yedi. 

İkinci yarının başında takım biraz daha ayağı yere basarak oynadı ama uzun sürmedi. Reşit Hoca'nın kontrolü kaybettiği an Vedat'ı oyuna aldığı değişiklikti. Orta sahayı takının kolay geçmesine izin vererek büyük hata yaptı. Gol ararken saçma sapan bir gol de yiyince zaten maç bitti. Filipoviç'in kendi kalesine attığı gol bu kez talihsizlik değil tam anlamıyla "futbol aptallığı"ydı. Bir savunmacı nasıl öyle topa vurur anlamak imkansız gerçekten. Ali Turan'ı çok aradı Konyaspor. Rezalet bir geceydi gerçekten. 

Reşit Akçay'ın acilen taşları yerine oturtması gerek. Hücum oyunu için oyuncu doldurup taktiği benimsemekte zorlanan oyuncuları kullanması büyük garabet. Bu maç tamamen teknik direktöre fatura edilir. Vedat Bora'yı oyuna alıp sonra çıkarması olacak iş değil. Bu düzeyde bir hoca böyle bir basitliği yapamaz. 

Futbol oyun evet ama Konyaspor oyuncak değil. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar