Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor Galatasaray’a yenilsin!

Ziraat Türkiye Kupası başladığında bir yazı yazmıştım. Türkiye Yedekler Kupası başlıklı yazımı haftalar sonra yeniden buraya koysam yeridir. Önce Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, “kupayla falan işimiz olmaz. Üç kuruş paraya oyuncumuzu sakatlamayız” dedi. Çok güçlü takımlar saçma sapan sonuçlar aldı. Konyaspor’un basit gruptan güçlükle çıkması da beni teyit eden bir diğer veri oldu.

Son Gençlerbirliği maçı tam anlamıyla saçmalıktı. İki takıma da gruptan çıkmak için beraberlik yetiyordu. Üstüne bir de canlı yayın araçlarının bile girmeye korktuğu Şırnak’ın Cizrespor’un çıkması kaygısı nedeniyle iki takım top çevirip durdu.

İkinci turda rakip Galatasaray. Bence Konyaspor kupada ilerleme adına ligdeki durumunu sıkıntıya sokmamalı. Giresunspor’a ve Cizrespor’a yenilince gururu incinen taraftarın hatırına bu gruptan çıkan Konyaspor, Galatasaray maçına konsantre olmasa yeridir. Aziz Yıldırım bile “kupayla işimiz” olmaz derken “ligden düşmemeye oynuyoruz” diyen bir başkana sahip Konyaspor, neden kupaya asılsın? Bir sakatlık olsa, kırmızı kart olsa kritik Sivasspor maçından önce çok büyük sorun olur. Zaten golcü olmadan TT Arena’dan tur çıkma ihtimali çok düşük.

UEFA Kupası’na falan gitme niyetleri olanlar kulübün borçlarını azaltıp ceza yememeye odaklansa daha iyi olur. Çünkü yeni kriterlere göre bir çok kulüp borç nedeniyle Avrupa’ya gidemeyecek.

Yeni oyunculara gelelim. Kaleci Mario Felgueiras’ın referansları güçlü. Konyaspor’un iki kalecisinden de iyi olduğu yönünde güçlü kanaat var. Oynayınca göreceğiz. Kupa maçında diğer iki transfer oynadı ve fena görüntü sergilemedi.

Mahlangu haraketli bir oyuncu. Kaleye dikine oynuyor ve topla hızlı hareket etmesi Konyaspor’a katkı sağlayabileceğini gösterdi. Kenan’ın ise iyi bir alternatif olacağı görülüyor. Mehmet Güven ve Uğur İnceman’ın döküldüğü maçlarda fırsat bulabilir. Takım savunmasına katkı sağlarsa ilk on bire bile girebilir.

Torku Konyaspor’un önünde üç kritik maç var. Balıkesir, Sivas ve Erciyes maçlarından en az 5 puan çıkması gerekiyor. Aksi halde Fenerbahçe maçından sonra ligden düşmemek için stres altında bocalayan bir Aykut Kocaman takımı bulacağız.

Düşünmesi bile kötü.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar