M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Konya’nın vazgeçirme gücü!

Turkcell’in mobil uygulamasındaki Konya gafına hayli üzülmüştüm…

Ama ne yalan söyleyeyim…

Memleket Gazetesi ve memleket.com.tr’deki yazımızın ardından çok hızlı bir süreç işledi…

***

Kısaca bilmeyenler için tekrarlayayım:

Turkcell’in ‘Turkcell Seyahat’ isimli bir uygulaması var.

O uygulamayı cep telefonunuza indirip Konya bölümüne girdiğinizde geçen Cuma gününe kadar ‘Tehlikeler’ başlığı altında “Konya, her ne kadar turizmi gün geçtikçe hareketlenen bir kent olsa da, Anadolu’nun en muhafazakâr şehirlerinden biri olma özelliğini koruyor. Bu yüzden kentte giyiminize ve davranışlarınıza dikkat etmenizde fayda var” diye yazıyordu.

***

Yazımızın ardından çok hızlı bir hareketle Turkcell, uygulamadan bu ifadeleri çekti…

Hem de Konya halkından özür dileyerek.

***

Çok değerli Konyalılar, bizimle birlikte sosyal medyadan Turkcell’i bu hatadan dönmeye davet ettiler…

 Turkcell’in ajansı İz İletişim’in genel müdürü Nedim Özkan, daha öğlen olmadan bize ulaşarak “Özür dilemek için aradım. Amacını aşan bir hata yaptık” diyordu…

***

İz İletişim’den Elif Uygur da aradı…

Hem Nedim Bey’in hem de Elif Hanım’ın Konya ile bağlantıları var… Nedim Bey’in eşi Ilgınlı, Elif Hanım da Selçuk Üniversitesi mezunu…

Uygulamadaki ifadelerin bir karşılığının olmadığı görüşünü üzerine basa basa mahcubiyetle ifade ettiler…

***

Biz bu görüşmeleri yaparken e-postamıza Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. Kurumsal İletişim Direktörü Filiz Karagül Tüzün imzalı bir mektup ulaştı.

Mektupta şunlar yazıyordu:

-Sayın M. Ali Köseoğlu,

Bugün gazetenizde yer alan “Turkcell’in Çekim Gücü” başlıklı yazınızda Turkcell Seyahat uygulamamızda yer alan önemli bir konuya dikkat çektiğiniz için öncelikle teşekkür ederim.

Köşenizde yer verdiğiniz haklı eleştiriyi derhal dikkate alıp, ilgili ifadeleri kaldırdık. İçerikleri hazırlayan iş ortağımızı konuyla ilgili uyardık. İçerik süreçleriyle ilgili tedbirleri sayenizde tekrar gözden geçiriyoruz. Bu tür bir yanlışın tekrarlanmaması için bundan sonrasında çok daha fazla hassasiyet göstereceğimizden emin olabilirsiniz. Şahsınızda tüm Konya halkından özür dileriz.

***

Hem Nedim Özkan’a hem de Elif Uygur’a hatadan ikazımız üzerine çok çabuk dönmüş olmalarının güzel bir şey olduğunu fakat yetmeyeceğini söyledim…

“Çünkü bizler fark edinceye kadar o uygulamadan faydalanıp Konya hakkında yanlış kanaat edinmiş pek çok kişi olabilir” dedim.

Ve Turkcell’in şeb-i arus törenlerinin de yaklaştığı şu günlerde Konya’yı tanıtıcı bir reklam yayımlamasını istedim…

Ben istedim ama bu da Turkcell’in Konya’ya borcudur.

Ve Konyalı her an #Konya’yaborcunuödeturkcell kampanyası başlatabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum