Konya’nın Aşk Sokağı

Konya’da aşk sokağı mı varmış? Yazının sonuna geldiğinizde derdimizi anlayacaksınız. Sizin de derdinizdir mutlaka. Konya Merkezde, Hacıveyszade Camii ile İl Müftülüğünün ilerisinde, Kültür Park’ın yanında tramvay hattı ile kesilen yolun diğer tarafında, Kılıçarslan Meydanı’nın devamında adının sanırım Kültür Sokağı olması planlanan ya da öyle konan, çoğunun yapımının (restorasyon?) en az altı ay önce bitmesine rağmen atıl bırakılan Konya Evlerinden bahsediyorum.

Sevgili Konya Büyükşehir Belediyemiz ne düşünüyor, neyi bekliyor acaba? Ne yapacağına karar verememenin politikası olsa gerek. Ne zaman oradan geçsem üzülüyorum. Peri masallarına konu olacak kadar ıssız. Şehrin merkezinde olup da böyle ıssız kalabilen bir mekân mümkün mü?

Taliplisi çoktur eminim. Peki, neden boş? Muhtemelen, çok çeşitli kurumlar o binaları istemiş ya da istiyordur. Teşbihte hata olmazmış. Durum, biraz da kızının taliplisi çok olan ailenin tutumuna benziyor sanki. Kızlarının taliplilerinin kapıyı sürekli aşındırması bir nevi gururu okşayan bir hal alıyor. Bir süre sonra kızı birine verse, kapıdan talipliler eksilecek, istenilme olayı bitecek. Hem kız e(v)lde kalsın hem talipliler eksilmesin… Fakat uygun bir nasibe verilmezse kız davulcuya kaçacak. “Askıda tutma” politikası mı? Askıda ekmek uygulamasında bile uygulamayı güzel kılan şey askıda ekmek kalmaması, bir ihtiyaç sahibinin ihtiyacını karşılamasıdır.

Askıda tutma politikası sona erip “evleri iskâna açıncaya!” kadar sokağın aldığı halden bahsedelim. Şu sıralar kafeye gidecek parası, buluşacak evi olmayan sevgililer için uygun bir buluşma mekânı olarak hizmet veriyor kültür sokağı! Liseli gençler için buluşma, sohbet ve sigara içme işlevine de ev sahipliği yapıyor güzelce! Şehrin merkezinde, zula ve gözden ırak bir mekân. Evler boş. Daha ne olsun!

Akşamüzeri oradan geçmeyi gözüm kesmediği için neler olduğu hakkında pek bir fikrim yok. Kültür Park ile Evler arasındaki alt geçit tam bir kör nokta. Bunlar gündüz vakti oradan geçerken gözüme takılanlar. Mutlaka sizin de dikkatinizi çekmiştir. İlgililerimizin de dikkatini çekelim böylece.

Hızlı tren istasyonu yanında restorasyonu yapılan ama hâlihazırda daha uzun süredir boş bırakılan evler de galiba Kültür Sokağındaki evlerden daha uzun bir süre orada öyle boş duruyor. Bakıyor ve bekliyoruz, burayı ne yapacaklarını. Onların da uygun bir taliplisi çıkıncaya kadar evde/elde/boş kalsın. Sorun değil.

Şehre, hayata, insana kazandırılacak, her şeyi ile hazır mekanları böylesine boş bekletmek, ağırdan almak en hafifinden israftır, şehrin insanına yazık etmektir. İş bilmemezlik, plansızlık, projesizlik demeye dilim varmaz. Kimbilir, bizim bilmediğimiz çok büyük bir projenin küçük parçasıdır da bu evler büyük projenin tamamlanması bekleniyordur! En kötü karar bile kararsızlıktan iyi bir karardır.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum