Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları-44

ARIKÖREN’Lİ KARABULUT KARDEŞLER

 

Çumra ilçemize bağlı eski adıyla Arıkören kasabası, yeni adıyla Arıkören Mahallesi’nde yetişen Ayhan Karabulut ve Vefa Karabulut kardeşler futbol sahalarında amatörce ve centilmence verdikleri mücadeleler ile Konyamızın Akraba Sporcular arasındaki yerini alanlardan oldular.

 

AYHAN KARABULUT (1956)

 

Tam bir futbol aşığı olan ağabey Ayhan Karabulut, hemşerisi Sadettin Ünal’ın teşvikiyle Köyler Arası Futbol Maçları’nda futbol hobisini tatmin etmeye 1970’li yılların başında başlamıştı. O yıllarda Terzi Zekeriya Kuşluk köy takımının formalarını dikerek önemli bir fedakârlık yapmaktaydı.

Ayhan Karabulut, 1974 yılı ile birlikte Antrenör Kadir Keçeci nezaretinde Çumraspor’un yeşil – kırmızı formasını giymeye başladı. İki sezon ilçesinin takımı Çumraspor’da top koşturan Ayhan Karabulut, 1976 – 77 döneminde vatani borcunu Afyon Emirdağ’da yaparken Birlikler Arası maçlarla futbola devam etti. Terhis sonrası Mustafa Sorkun, Naci Renklibay, Seyit Güneş, Hasan Kayımkaya, Mustafa Dündar antrenörlerle 1977 – 1984 yılları arasında Çumraspor’da futbol mücadelesini sürdüren Karabulut, 1984 – 85 sezonunda Antrenör Naci Renklibay’ın hazırlığında Konya’ya giderek Kültürspor’un kırmızı – siyahlı formasını giydi. Sonraki 2 sezon ise antrenör Muzaffer Evren ile çalışarak Selçukspor’un sarı – lacivert forması için mücadele verdi. Ertesi sezon ve sonrası Çumra’ya dönen Ayhan Karabulut, Antrenör Ali Bingöl, Alâeddin Yıldırım, İlhami Coşkun’un çalıştırdığı Çumra Güneşspor’da futbol oynadı.

Ayhan Karabulut, 1989 yılında Rahim Ergün, Hasan Kaya, Nihat Erdoğan, Hasan Yoğurtcu, İsmail Erdem ve birkaç hemşerisinin daha desteğiyle doğduğu memleketin temsilcisi Arıkörenspor’un kuruluş çalışmalarında bulundu. Ankara’ya giderek kulübün tescilini tamamlayan Ayhan Karabulut, 1989 – 90 sezonu ile birlikte antrenör Selçuk Özbek nezaretinde 1996 yılına kadar Arıkörenspor için terledi. Bu tarihten sonra, tam bir futbol tutkunu olan Ayhan Karabulut, halı sahaları boş bırakmadı. 2007 yılında futbola son noktayı koymuş oldu. Toprak Mahsulleri Ofisi’nden emekli olan yeşil sahaların sakin futbolcusu Ayhan Karabulut, Çumra’da yaşıyor.

 

 

VEFA KARABULUT (1970)

 

Halen doğduğu Arıkören’de çiftçilik yapan Vefa Karabulut, spora 1987 yılında Çumra Güneşspor’da lisans çıkartıp antrenmanlarına katılarak başladı. Cavit Eren’in ilgilendiği Genç Takım’da forma giymeye fırsat bulamayan Karabulut, 1989 – 90 sezonunda ise kasabasının takımı Arıkörenspor’da sol açıkta görev yaparak 2.Amatör Küme’de futbol mücadelesine başladı.

1990 yılında Kayseri’de askerliğe başlayan Vefa Karabulut, Körfez Krizi nedeniyle Güney Doğu’da bulunduğu dönemde birlikler arası maçlara katılmayı ihmal etmedi.

Terhis sonrası Vefa Karabulut, 1. Amatör Kümeye çıkan Arıkörespor’da tekrar futbol mücadelesini sürdürmeye başladı. Sonrasında ise 5 sezon 2. Amatör Kümede futbol hayatını sürdüren Vefa Karabulut, sol açıkta başladığı forma aşkını sol bek ve stoper mevkisinde sürdürerek 1998 yılında spor hayatını noktaladı. Arıkörenspor’da o yıllarda Selçuk Özbek’te antrenörlük yapmıştı.


foto-1-082.jpg

1989 Arıkörenspor

Ayaktakiler: Doğan Uysal, Hasan Yoğurtçu, Ayhan Karabulut, Hasan Kaya, Celal Şen, Ehliman Tunalı,

Oturanlar: Kaleci Yakup Kılıçel, Vefa Karabulut, Turgut Çalışkan, Mehmet Dikkafa, Adnan Bilgili

foto-2-078.jpg

Muammer Bingöl, Ayhan Karabulut, Selim Uysal 

foto-3-066.jpg

1973 Ayhan Karabulut

foto-4-048.jpg

Çumraspor

Ayaktakiler: Hanefi, Avni, Şerafettin, Ayhan, Metin, Ali Osman

Oturanlar: Mehmet Ali, Hasan, İsmail, Mehmet, Kenan

foto-5-034.jpg

Güneşspor

Ayaktakiler: Atilla, Ayhan, Fahri, Metin…

Oturanlar: Tevfik, Ali Nihan, İsmail, Ali Haydar, ..,Halil

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.