Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları-43

ARIKÖRENSPOR VE UYSALLAR

Çumra’ya bağlı eski adıyla Arıkören Kasabası (Köyü), yeni adıyla Arıkören mahallesini temsil eden Arıkörenspor 1989 yılında kuruldu. İlk Başkan Rahim Ergün ve arkadaşları Ayhan Karabulut, Ehliman Tunalı, Hasan Kaya, Nihat Ergün, Hasan Yoğurtcu ve İsmail Erdem bir araya gelerek 6 aylık bir uğraş sonrası memleketlerinin kulübünü kurarlar. Arıkörenspor’un evraklarını Ankara Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne götüren Ayhan Karabulut kulübü tescil ettirerek Konya’ya döner ve faaliyetlere başlanır.

2.Amatör Kümedeki faaliyetler 1990–91 sezonu ile zirve yapar ve 1.Amatör Küme’ye çıkan ilk köy takımı olarak tarihe geçer. 1.Amatör Kümedeki mücadele bir yıl sürer. 1992 yılından itibaren tekrar 2.Amatör Küme’de mücadele eden Arıkörenspor 2003 yılında kapanır ve tarih olur.

Arıkörenspor’da Selim Uysal ve kardeşi Doğan Uysal ile onların çocukları ile teyze oğulları Hasan Yoğurtcu, dayıoğulları Murat Şevk ve Hasan Uysal ile Doğan Uysal’ın kayını Hasan Kaya kardeşler Selim Uysal’ın kayını Ahmet Küçükmumcu futbol sahalarında mücadele ederek Konya’mızın Akraba Sporcuları arasında yer aldılar.

SELİM UYSAL (1964)

Halen Konya’da nakliye işi yapan Selim Uysal, futbola 1978 yılında Çumraspor Genç Takımı’nda başladı. Üç yıl genç takım, üç yılda A Takımın yeşil- kırmızılı formasını giyen Seli Uysal, bu dönemde Kadir Keçeciler ve Şerafettin Cambaz antrenörlerle çalıştı, orta sahada görev yaptı.

1984 sonrası Kayseri ve Bolu’da komando olarak vatani görevini yapan Selim Uysal, yalnızca Tugay Takımı’nda futbol oynama imkanı bulsa da komando eğitiminin avantajıyla zorlanmadan terhis sonrası Antrenör Kenan…nezaretinde tekrar Çumraspor’da top koşturdu. (1986–87) sezonu sonu takım küme düştü. Selim Uysal antrenörler Pekos Mehmet ve Samsunlu Ercan nezaretinde 2 yıl 2. Amatör Küme’de Otogarspor’un formasını giydikten sonra iş hayatı ağır basınca 1990 yılında faal sporculuk hayatına son noktayı koydu. Sonrasında 4 yıl Şekerspor’da yöneticilik yapan Selim Uysal fırsat buldukça halı sahada hobisini sürdürüyor.

DOĞAN UYSAL (1969)

Mahalleler arası maçlarla futbola başlayan. Zaman zamanda Çumraspor’un antrenmanlarına çıkan Doğan Uysal, 1989 yılında memleketinin kulübü Arıkörenspor’da forma giymeye başladı. 5 yıllık emek sonrası antrenör Selçuk Özbek ile 1990–91 sezonunda şampiyon olup 1. Amatör Küme’ye çıkan takımda da oynama onurunu yaşayan Doğan Uysal, sezon sonunda askere gitti. Vatani görev yaptığı 1991–92 yıllarında futbol oynama imkânı bulamayan Uysal’ın yer aldığı Arıkörenspor 1992–93 sezonunda tekrar 2. Amatör Küme’ye döndü. Doğan Uysal, terhis sonrası bir sezon daha futbol oynadı. 1993 yılında öğretmenliğe başlayınca spor hayatını noktaladı. 1999–2009 yılları arasında Arıkören Belediye Başkanlığı yapan Doğan Uysal halen Anadolu Birlik Holding’deki görevine devam ediyor.

ALİ UYSAL (1996)

Doğan Uysal’ın büyük oğlu Ali Uysal, futbola 2007 yılında Şekerspor Minik takımında başladı. Daha sonra Genç Takıma terfi etti. Yeşil-beyaz forma ile 3 yıl Hakan Ünal, 1 yılda Tarkan Esmer antrenörlerle çalıştı. Daha sonra Derviş Deniz antrenörlerle çalıştı. Daha sonra Derviş Deniz antrenör nezaretinde 2 yıl Konysapor’da top koşturan Ali Uysal, futbolunu geliştirerek Anadolu Selçukspor ile spor hayatını sürdürüyor. Hakan Ünal’ın A Takıma geçmesi nedeniyle Antrenör Bülent Yaldır ile yeşil sahalarda mücadelesini devam ettiren Ali Uysal stoper mevkiinde görev yapıyor.

HASAN UYSAL (1995)

Doğan Uysal’ın küçük oğlu Hasan Uysal 2007–2008 sezonu ile birlikte Şekerspor Minik Takımda top koşturmaya başladı. Daha sonra Genç Takım formasını giyen Hasan Uysal 2013–14 sezonu sonuna doğru Konya Anadoluspor forması ile profesyonel oldu ve Gümüşhanespor maçında oynadı. Zaman zaman solaçıkta görev alan Uysal, Konya Anadoluspor’un santrafor mevkiinde futbol eğitimini antrenör Abdurrahman Baysungur nezaretinde devam ettiriyor. Hasan Uysal’ın ilk yıllardaki antrenörü ise Rıfkı Ekenler di.

foto-1-081.jpg

10 Nisan 1990 Çumraspor 3 – Arıkörenspor 1

Rakip iki kardeş, Arıkörenspor’lu Doğan Uysal. Çumraspor kaptanı ağabey Selim Uysal

foto-2-077.jpg

Çumra’da birçok futbolcunun yetiştiği Bardakspor

Ayaktakiler: Faruk, Selim Uysal, Metin, Mehmet, Yönetici Mevlüt, Cevat, Muammer Bingöl, ve Yönetici Yüksel

Oturanlar: Cüneyt, Fikret, İlhan, Hasan, Hanefi, Rahmetli Molla ve Rahmetli Kemal

foto-3-065.jpg

Çumraspor’un arkadaş üç futbolcusu 1984

Selim Uysal, Santrafor İsmet Toktaş, Muammer Bingöl

foto-4-047.jpg

Ali Uysal ve Hasan Uysal sporda babalarının izinde gidiyorlar.

foto-5-033.jpg

Arıkörenspor: Türkiye’de 1.Amatör Kümeye çıkmış İLK KÖY TAKIMI

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.