Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları-26

YILDIZ BASKETBOLCU-ULUSLARARASI HAKEM

(TİRİT) TEVFİK TÜRKKAN VE YEĞENLERİ

1990’lı yılların başında Siirt Tillo’dan gelen bir ailenin 1928 doğumlu evlatları Tevfik Türkkan uzun yıllar futbol uğraşısıyla, yeğenleri Kadir Türkkan ve Birant Türkkan basketbol oynayarak, en küçükleri Ayşe Madenci ise spor yöneticiliği yaparak Konya’mızın Akraba Sporcuları sayfamızda yer almayı hak ettiler.

TEVFİK TÜRKKAN (1928–1999)

İlimizde (Tirit ) Tevfik unvanıyla tanınan rahmetli Tevfik Türkkan’ın ömrü futbol oynayarak ve antrenörlük yaparak geçti. Gönlü genç, neşeli, nadiren sinirlense de öfkesi çabuk geçen, sporcusuyla yakınan ilgilenen, mütevazi bir spor adamıydı.

Futbola 1929 yılında kurulan Konyamızın ilk kulüplerinden Selçukspor’da başladı. Sonrasında, Konya İdmanyurdu’nda stoper mevkiinde 1950’li yılların ortasına doğru futbol oynadı. Ayağı kırılınca sporculuk hayatına son noktayı koydu.

Uzun yıllar oynadığı İdmanyudu’nu çalıştırdı. Karayolları Akaryakıt Biriminde çalışıyordu, Bandırmaya giderek 2 yıl Bandırmaspor’u çalıştırdı. Tayinini yaptırarak Karayolları’ndaki görevine devam etti. Konya’ya döndü, uzunca bir süre tekrar İdmanyurdu’nu çalıştırdı. Devamında iş yerinin kulübü Yolspor’u çalıştırdı. Devamında görev yaptığı Demirspor’da büyük başarılara imza attı. Sonrasında Köy Hizmetlerispor’u şampiyon yaptı. Ertesi yıl geldiği eski takımı Yolspor’u şampiyon yaptı. Turuncu-mavi takımda uzun süre görev yaptı. Ayrıca Sağlıkspor, Araplarspor, Mobilyeciler Sitespor, İçeriçumraspor ve Akviran Kültürspor’da görev yaptı.

Halen eşinin yaşadığı Aydınlık Evler Mahallesindeki evinde ömrü geçe Tevfik Türkan 28.10.1999 tarihinde aniden 71 yaşında vefat etti ve Musalla Mezarlığı’na defnedildi.

KADİR TÜRKKAN (1953)

Halen Muğla, Fethiye’de yaşayan emekli Beden Eğitimi Öğretmeni Kadir Türkkan, sporu rahmetli amcası Tevfik Türkkan’ın teşvikiyle 1965 yılında Konyaspor Basketbol takımı’nda başladı. Amca 12 yaşındaki yeğeninin elinden tutmuş ve yakın arkadaşı basketbolun duayeni Hasan Özkaplan’a teslim etmişti.

            Çok geçmeden Kadir Türkkan, antrenörü Hasan Özkaplan’ın gözüne girmesini bilmişti. Küçük Kadir, yetenekliydi, fiziği iyiydi, istekli ve her geçen gün performansını yükseltmeye başladı. Zaten antrenörü Özkaplan, sporcularının her şeyiyle ilgileniyordu.

            Bir süre sonra Konyaspor, Basketbol branşını kapatınca tüm takım antrenörleri Hasan Özkaplan’la birlikte Başkan Ali Gözönü’nün organizesiyle Demirspor’a geçtiler. Kadir Türkkan, Karatay Lisesi’nde okuduğu dönemde Beden Eğitim Öğretmeni Sami Özyuva organizesiyle, Gazi Lisesi’nde Tezcan Uzcan’ın önderliğinde okul takımlarında basketbol oynamaya devam etti. Tecrübesini artıran Türkkan, 1977 yılına kadar Demirspor A Takımı’nda mavi-lacivertli formaya hizmet etti.

            Kadir Türkkan 1975 yılında Ankara Gazi Beden Eğitim Öğretmenliği’nde eğitimine başladı. Okul takımında aynı şevkle basketboluna devam etti. Transfer olduğu 1977-78 sezonunda da Ankara M.T.A Kulübünün 2.lige çıkmasına katkıda bulundu. Aynı yıl jübile yaparak M.T.A Kulübünün Kız Basketbol Takımı kurdu ve kurduğu takımla yıllarca şampiyonluklar yaşadı.

            1980 yılında mezun olan ve Yükseliş Koleji’nde öğretmenliğe başlayan Kadir Türkkan, 1976 yılında Basketbol Hakemliğine başladı. Bu konuda da spor kamuoyuna kendini kabul ettirdi ve Milli oldu. Devamında 1985 yılında Uluslararası Hakem oldu.

1993 yılına kadar, Avrupa’nın tüm ülkeleri başta olmak üzere Arabistan, İsrail dahil 25’den fazla ülkede maç yönetti. Sırf Yugoslavya’ya 13 kez gitti.

Bu konuda anlamlı bir hatıra yaşadı. Körfez Ülkeleri Turnuvası için Medine’de maç yönetmek üzere Müslüman hakem talebi gelmişti. Kadir Türkkan gelen talebi hemen kabul etti ve bu vesileyle birde Umre yaptı.

            1993 yılında Basketbol Federasyonu Başkanlığı’na aday olan Kadir Türkkan 2005 yılında öğretmenlikten emekli oldu. Ve talep üzerine Fethiye’ye yerleşti ve özel bir okula basketbol ordusu kurdu. Başarılı basketbolcu, üst düzey basketbol hakemi Kadir Türkkan emekli hayatını Fethiye’de sürdürüyor.

 Kadir Türkkan’ın iki çocuğu Tolga ve Müge’de sporla ilgilendiler.

Tolga Türkkan: T.E.D Basketbol Takımı’nda 10 yıldır spor yapıyor. En küçük yaşta ligde oynayan basketbolcu olarak tarihe geçti.

Müge Türkkan: T.E.D. Voleybol Takımı’nda 6 yıl forma giydi.

BİRANT TÜRKKAN (1956)

Halen emekli hayatını Konya’da geçiren Beden Eğitimi Öğretmeni Birant Türkkan, basketbola 1968 yılında Stadspor’da başladı. Hemen ertesi yıl Konyaspor’a geçti ve antrenör Hasan Özkaplan nezaretinde  siyah-beyaz formayı giydi. Konyaspor’un A Takımı kapatılması nedeniyle tüm takım, antrenörüyle birlikte Başkan Ali Gözönü’nün organizesiyle Demirspor’a geçti.

Birant Türkan 1974 yılında Gazi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’na başlayınca 1.sınıftan itibaren Konya’daki maçlara Ankara’dan gelip katıldı.

            Demirspor’dan sonra 1 yıl antrenör Nizamettin Yetişen, 1 yılda Ergun Öz yönetiminde Yolspor’a devam eden Birant Türkkan, 1 yılda İzmirspor formasını giydi.

1975–76 sezonunda Eskişehir’e geçti. 2.lig mücadelesi veren Eston formasını giydi. Ankara Gaziden mezun olan Türkan, Öğretmen olarak Kayseri’ye tayini çıkınca 1978–85 yılları arasında, 1 yıl Kayseri Demirspor, 2 yıl Kayseri Yenisanayispor’da oynadıktan sonra, geri kalan zamanda da Kayseri Sağlıkspor için mücadele etti.

Birant Türkkan 1985 yılında faal sporculuk hayatına son noktayı koyunca, sporculukta ve okul takımlarındaki antrenörlük tecrübelerini geliştirerek kulüp takımlarında antrenörlük yaptı.

T.E.D ve Kayseri Sağlıkspor’da 2 yıl antrenörlük yaparak 1991 yılında spora son noktayı koydu. Birant Türkkan Konya’da eğitimini sürdürdüğü zaman Karma Ortaokulu ve Karatay Lisesi (Saim Özyuva) okul takımlarında da basket oynamıştı.

Son olarak Kayseri Anadolu Lisesi’nde görev yapan Birant Türkan, 2006 yılında emekli oldu ve 2009 yılında Konya’ya döndü. Halen Konya’da yaşıyor.

AYŞE MADENCİ

Spor yapmamasına rağmen, sporun zor olan yönü, yöneticiliği seçen Ayşe Madenci 2001 yılından beri 13 yıldır Konya Gücüspor Kulübü’nün başkanlığını yapıyor.

Kurulduğu 2001 yılında Bayan Basketbol Takımı olarak 3.lig ve Gençler (Konya) kategorisinde mücadele eden Konya Gücü zaman zaman 2.lig’de, zaman zamanda 3.lig’de faaliyetlerini sürdürdü. Şu anda da alt yapı için fedakârlıklarını sürdürüyor. Kulüp alt yapı antrenörlüğünüde Ayşe Madenci’nin oğlu Cemil Can Madenci yapıyor.

foto-1-065.jpg

Birant Türkan genç yaşta Demirspor forması giydiği yıllarda bir maç öncesi

foto-2-061.jpg

 

1970’li yıllarda Fuar Kupası’nda Demirspor takımı

Ayaktakiler: Emektar Kerim Sargın, Avni Çeşit, Kadir Türkan, Candan Tekin, Birant Türkan

foto-3-049.jpg

Ayşe Madenci ve Oğlu Cemil Can Madenci bir törende

foto-4-035.jpg

28.10.1999 Tarihinde vefat eden Tirit Tevfik ‘in cenazesini spor severler yalnız bırakmadı.

foto-5-022.jpg

1978 Demirspor 2, Karagücü 0

Maç sonrası Başkan Ali Göz önü (sağ başta), yönetici Şölen Ali ve Amtrenör Tevfik Türkan


foto-6-015.jpg

Kadir Türkan Federasyon Başkanlığına aday olmuştu

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum