Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları

DERBENT’Lİ SALİH ELMALI VE YEĞENİ ERDOĞAN ELMALI

 

Aslen Derbent’li Karayolları emeklisi Salih Elmalı 1963–1975 yılları arasında futbol oynadı. Sonrasında ise 16 yıl futbol hakemliği, 6 yılda profesyonel gözlemcilik yaptı. Salih Elmalı’nın yeğeni Erdoğan Elmalı ise 1979–1994 yılları arasında 15 yıl yeşil-sahalarda top koşturdu.

 

 

SALİH ELMALI (1949)

 

Fikret Yıldırım, Hakkı Platin ve Solak Abdullah (Korucu) başta olmak üzere aynı mahallenin çocukları ile mahalle takımı Şeker Muratspor’da top koşturmaya başlayan Salih Elmalı, 1963–64 sezonunda Yolspor Genç Takımı formasını giymeye başladı. Bir yıl Etem Bilgekarca’dan futbol bilgisini alan Elmalı, sonrasında da takımın hem antrenörü, hem de kaptanı olan Zühtü…nezaretinde 1968-69 sezonuna kadarda Yolspor Amatör Takım forması giydi.

Genç Takım’da oynarken kaleciler Hasan Kayınkaya, Selahattin Kanarya ve sonraki yıllarda profesyonel olup Konyaspor’da sağ açık mevkiinde görev yapan Zafer Demirtoka ile yan yana mücadele veren Salih Elmalı, Sanat Enstitüsü’nde okuduğu dönemde Beden Eğitimi Öğretmeni Ali Esen ile birlikte birçok şampiyonluk yaşadı.

1968–69 sezonu sonunda Yolspor’dan ayrılan Salih Elmalı eski antrenörü rahmetli Etem Bilgekarca’nın çalıştırdığı Sarayönüspor’un 2 sezon yeşil-beyaz formasını giydi.

Salih Elmalı 2 sezonda Seydişehirspor formasını giydi. İlk yılında antrenör Ispartalı kaleci Ali, ikinci yılında ise İsmail Kurt nezaretinde çalıştı. 1973 yılında askere giden Elmalı yeri rahat olunca bu dönemde talep sinyali almasına rağmen futboldan uzak durdu.

Salih Elmalı, terhis sonrası 1975 yılında futbol Hakemliğine başladı. 1991 yılına kadar yüzlerce maç yönetti. 16 yıl düdük çalıp, bayrak kaldırdıktan sonra 1991 yılında başladığı profesyonel Gözlemciliği 6 yıl yaptıktan sonra 1997 yılında spora son noktayı koydu. Futbolda kaleci hariç her mevkide görev yapan dama taşı Salih Elmalı, 1989 yılında Karayolları 3. Bölge Müdürlüğü Trafik Baş Müdürlüğü’nden 1989 yılında Teknisyen kadrosuyla emekli olmuştu. Salih Elmalı halen Konya’da emlakçık yapıyor.

 

ERDOĞAN ELMALI (1963)

 

1970’li yılların sonlarında antrenörler Hüseyin Akın, Niyazi Yıldırım ve Mustafa Şener’in organize ettiği Hacıkaymak Turnuvaları’na katılarak futbola ilk adımını atan Erdoğan Elmalı, devamında kısa süreli Konyaspor ve Kromspor’un antrenmanlarına katıldı. Babası rıza göstermeyip nüfus cüzdanını vermediği için bu iki kulübede lisans çıkartamadı.

1979 yılında Akviran Kültürspor’a lisans çıkartan Erdoğan Elmalı, 3 yıl kırmızı-siyahlı formayı Genç ve A Takım’da antrenörler Hüseyin Akın ve Seyit Güneş nezaretinde giydi. Kültürspor sonrası iş umuduyla yarım sezon Yolspor’un formasını İlhami Coşkun nezaretinde giydi. Daha sonra Köy Hizmetlerispor’da 3 yıl antrenörler rahmetli Ömer Duran ve Hüseyin Akın nezaretinde forma giyen Erdoğan Elmalı, sezon başı Seydişehir’de Seydişehir Etibank SAS ile yapılan hazırlık maçında köprücük kemiği kırılınca futbola bir süre ara verdi.

1.Amatör Küme maçları sonuna doğru iyileşti o sezon Köy Hizmetlerispor’da resmi maç oynamayınca 2. Amatör Küme Takımı Tarımspor’a gitti ve orada şampiyonluk gördü. 1989 sezonunda tekrar eski takımı Köy Hizmetlerispor’a döndü. Deplasmanlı Lig’de antrenörler A.İhsan Arslan ve rahmetli Tevfik Türkan ile çalıştığı müesseseyi temsil ederek mücadele verdi. 1992 yılında vatan görevi için Yalova’da askerlik yaparken ancak Birlikler Arası maçlara katılma imkânı buldu.

Terhis sonrası Başkomiser Ali ve Salahattin Karadağ antrenörlerle 3 yıl Emniyetgücü’nün kırmızı-beyaz formasını giydi. Yaş sınırı nedeniyle 1995 sezonu sonrası futbola son noktayı koyan Erdoğan Elmalı, müdafaanın tüm mevkilerinde oynadı. Hatta Kültürspor’da oynadığı dönemde takımın kalecisi sakatlanınca 60 dakika kırmızı-siyahlı takımın kalesini koruma görevi düşmüştü.

2014 yılında İl Özel İdare’den emekli olan Erdoğan Elmalı, bir inşaat firmasında muhasebecilik yapıyor.


foto-1-076.jpg

1985- 3 Nolu Saha Köy Hizmetlerispor

Ayaktakiler: Kaleci Müslim, Celal, Mustafa, Özer, Etem, Kaptan A.İhsan Arslan

Oturanlar: Mustafa Özüok, Mustafa Topbasan, İsmail, Hasan, Salih Elmalı

foto-2-072.jpg

 

Tarımspor 1983 1 Nolu Sahada bir maç öncesi

Ayaktakiler: İbrahim Kavun, Sedat, Kaleci Muzaffer Başol, Muammer Bingöl,..

Oturanlar: Ahmet, Faruk, Mustafa  Mermer,.. Erdoğan Elmalı

foto-3-060.jpg

Erdoğan Elmalı bir maç öncesi ısınmada

foto-4-042.jpg

22 Temmuz 1990 Milli Futbol Hakemi Salih Elmalı 1Nolu Sahada bir maç öncesi

foto-5-028.jpg

12.01.1969 Yolspor’un İstasyonsporu 4-0 yendiği kadrosu

Ayaktakiler: Antrenör Rahmetli Etem Bilgekanca, Kaptan Şükrü, Hüseyin, Uğur, K.Muammer, Süleyman, Şükrü Salih Elmalı

Oturanlar: Ferit, Muzaffer, Şaban, K.Muzaffer, B.Muzaffer

foto-6-020.jpg

Sarayönüspor Ekim 1972

 

Ayaktakiler: Apollo (Reşat), Rahmetli Esat, Faruk, Salih, Ferit, Yılmaz, Muammer

Oturanlar: Kaleci…,Süleyman, Çumralı, Eyüp

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.