Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları 15

ÖNCEL KARDEŞLER

 

Konyamızın Atçeken sülalesinden olan Talât,İhsan ve Ahmet Öncel kardeşler ile onların çocukları Nuri, Tamer ve Sıtkı Öncel Futbol, Halter ve Su Topu sporu ile ilgilenen aileler arasında yer almışlardır.

Ailenin en büyüğü Talât Öncel siyah-beyaz Konyaspor’un kalesini korurken, kardeşi İhsan Öncel Selçukspor futbol takımının formasını giymiş, küçükleri Ahmet Öncel ise 1964 yılından beri halter sporu ile uğraşmaktadır.

 

TALAT ÖNCEL

 

1936 doğumlu ailenin büyüğü kaleci Talât Öncel spora 1953 yılında Selçukluspor’da başladı. Ereğli Sümerspor’a transfer olan Talat Öncel 1 yılda burada takımının kalesini koruduktan sonra askere gitti. Terhis sonrası 1958 yılında Şekerspor’da forma giydi. Her geçen gün performansını yükselten Talat Öncel, 1967–68 sezonunda profesyonel olarak 3.ligde olan Konyaspor’da futbol oynamaya başladı. 6 yıl kadar Konyaspor’un kalesini koruyan Talât Öncel 1972 yılında faal sporculuk hayatını noktaladı. Sonrasında Konyaspor, Selçukspor ve Eminyetgücü’nde antrenörlük yapan şahsiyetiyle spor camiasında iz bırakan Talat Öncel 24 Eylül 2009 Perşembe günü rahmetli oldu ve Musalla Mezarlığına defnedildi.

Talât Öncel ve Sadettin Temeller’in çalıştırdığı Konyaspor 3.lig’den 2.lige çıkmıştı.

İHSAN ÖNCEL

1938 doğumlu ailenin ortancası İhsan Öncel baba mesleği olan taş ustalığı ile hayatını kazanırdı. Selçukspor’da 5 yıl kadar futbol oynadı. Ağırlıklı olarak santrafor mevkiinde görev alsada, takımın ihtiyacına göre değişik mevkilerde görev yaptı. Kulüp yönetiminde de bulundu. Sarı-lacivert kulübün malzemeciliğini bile yaptı, çünkü çok fedakâr ve cefakâr biriydi

AHMET ÖNCEL

1948 doğumlu ailenin küçüğü Ahmet Öncel Mümtaz Koru İlkokulu’nda okurken voleybol ve futbol ile tanıştı. Karma Ortaokulu’ndayken bu branşlara ilave atletizm yaptı. Selçukspor futbol takımının Seyit Güneş ve Muzaffer Evren nezaretinde antrenmanlara katılan Ahmet Öncel Ortaokula ara verince fırın- mezartaşı ustası olan babasının yanında çalışmaya başladı. 1960’lı yıllarda sinemalarda Herkül filmleri meşhurdu. Bunlardan etkilenen Öncel, 1964 yılında Halter Salonu’na gitti ve M.Ali Aydede ile görüştü. Astsubay Okulu’nda öğretmen olan Aydede, Halter Salonunda antrenörlükte yapıyordu. Öncel’in talebine Aydede ancak halter sporu yapabileceğini vücut geliştirmenin yasak olduğunu ifade edince Ahmet Öncel haltere yöneldi. Kendinden öncekilerden Cemal Aysu, Ali.., İsmail…, Mahir Koç’la birlikte çalışan Ahmet Öncel, sonraları Mustafa Ferahlar, Yahya Yaya dahil yüzlerce sporcu ve antrenörle beraber oldu. Çünkü o 50 yıldır halter sporuyla ilgileniyor.

Bu zaman zarfında bir çok Konya rekoru kıran 56kg.Horoz sıklette 87.5kg.la pres Türkiye (eskiden yapılan) rekorununda sahibi olan Ahmet Öncel, 1969 yılında askerken Romanya’da yapılan Balkan Şampiyonası kadrosuna girdi, fakat yazışma hatası nedeniyle yarışmaya katılamadığı için Milli formayı giyemedi ama 1986 yılında Milli Takım antrenörlüğü yaptı.

67kg. Horoz sıklette 1 sefer Türkiye Birincisi olan Ahmet Önel birkaç kezde 2. ve 3. oldu.1971 yılında Kron Magnezit Fabrikası’nda işe başladı. Kromspor Halter Takımı’nın kurulmasına önderlik etti. 1986–87 yıllarında da İbrahim Tekbaş’ın başkanlığını yaptığı Belediyespor’da Halter Takımı kurdu. Yılarca fahri antrenörlük yaptı ve 1991 yılına kadar yarıştı.1991 yılından beride masterler yarışmalarında da Avrupa 6. oldu. Krom emeklisi halen fırın ustalığı yapıyor.

Ahmet Öncel Astsubay Hazırlama Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni Aydın Çakıl önderliğinde 1958–59 yıllarında 2 yıl jimnastik sporu yaptı. Ahmet Öncel ayrıca atletizm ile ilgilendi. Gülle, Disk ve Çekiç atma yarışlarına katıldı. 1960’lı yılarda 36m. ile Çekiç atmada Arif Eseroğlu’nun ardından Konya 2.si oldu.

TAMER VE NURİ ÖNCEL KARDEŞLER

Rahmetli Kaleci Talât Öncel’in iki oğlu Tamer ve Nuri Öncel’de babaları gibi yeşil sahalarda forma giyerek terlediler. Ağabey Tamer 2 yıl gibi kısa bir zaman spor yaparken, küçüğü Nuri Öncel ise 1976–1998 yıları arasında askerlik hariç 20 yıl futbol mücadelesi verdi.

Tamer Öncel 1977–79 yılları arasında 2 yıl Konyaspor Genç Takımı’nda solbek mevkiinde antrenör Ömer Civelek ve babaları Talât Öncel nezaretinde siyah-beyaz formayı giydi. Tamer Öncel halen Yalçınhan Turizm’de servis şoförlüğü yapıyor.

Fırıncı olara baba mesleğini devam ettiren Nuri Öncel 1976 yılında Bölge Futbol Okulu’nda antrenörler Mustafa Acay ve Seçil Kutay ile futbola başladı. 1980 sonrası Et Balıkspor formasını giydi. Burada Ali Niyazi İnal, Mustafa Şener ve Ömer Duran direktifleriyle terleyen orta sahanın çalışkan futbolcusu Nuri Öncel, daha sonra Hayrettin Erkmen’in çalıştırdığı Stadspor’da forma giydi ve askere gitti. Terhis sonrası 1 yıl daha Stadspor’un sarı-kırmızılı formasını giydi. 1989 yılında Emniyetspor’a transfer olan Nuri Öncel burada babası Talât Öncel, Ali Niyazi İnal ve Ali Bulut antrenörlerle çalışarak 10 yıl futbol oynadı ve 1998 yılında spora son noktayı koydu.

TORUN ÖNCELLER

İhsan Öncel’in (Zoti) oğlu Fuat Öncel antrenör Nihat Yalçın nezaretinde 2 yıl judo sporu ile ilgilenmiştir.

İhsan Öncel’in Ayşe-Engin Gök çiftinden torunu Karaman’da Beden Eğitim Bölümü öğrencisi Çiğdem Gök Tekwando sporu ile ilgilenirken, kardeşi Kerem Gök ise Jimnastik sporu yaparken bileği kırıldığı için şu anda judo sporu yapıyor.

İhsan Öncel’in kızı Sebahat Öncel’den torunu Ensari ise 2 yıldır judo yapıyor.

Ahmet Öncel’in kızı Betül Öncel Kız Lisesi’nde öğrenimini sürdürürken Voleybol sporu ile ilgilendi. Ahmet Öncel’in oğlu Sıtkı Öncel ise 1980’li yıllarda antrenörler Kazım Adımış, Salahattin Soy, Orhun Şener ve Ünal..ile yaptığı antrenmanlarla Köy Hizmetlerispor formasıyla Yüzme ve Su Topu sporu yaptı. Yaş gurubunda Türkiye 2. si oldu.

foto-1-053.jpg

Kaptan Talat, Öncel Şampiyonluk Kupasını Şeker Fabrikası Müdürü’nün elinden almıştı

foto-2-048.jpg

1960’lı yıllar Konyaspor,

Ayaktakiler: Ali Dilişen, kaleci Talat öncel, Fahrettin Ali Palalı, Mehmet, Kaptan Ali Büyükbayram

Oturanlar: İbrahim Akkuş, Nikolovoski, Hafız Hikmet, Yılmaz Doğaner, Mehmet Güntan

foto-3-035.jpg

Kaleci Rahmetli Talat Öncel, oğulları Nuri ve Tamer’le

foto-4-021.jpg

Nuri Öncel’de sporda babasını takip etti

foto-5-010.jpg

Konya Halterinin duayeni Ahmet Öncel’in antrenmanıda ciddi geçerdi.

foto-6-004.jpg

1970’li yıllar Konyalı halterciler bir antrenman sonrası

Ayakakiler: İdris Gülsaçan, Muammer Duransoy, Ahmet Öncel, Erkan Başpınar, Selçuk Barsboğa,…Abdullah Atmaca, Vahit Yılmaz Bulu,..Sami Özsu, Arif Eseroğlu

Oturanlar: Ömer Özütemiz,.. Mehmet Erol,…Mustafa Uygun

foto-7-002.jpg

Çiğdem Gök babası ve antrenörü ile

foto-8-001.jpg

Zoti lakaplı İhsan Öncel Selçukspor’un her şeyiydi. Zaten Selçukspor Zoti, Abdullah Büyükkoşucu gibi hep fedakâr kişilerin gayretleriyle ayakta kaldı, kalmayada devam ediyor.

foto-9-001.jpg

Sıtkı Öncel

foto-10.jpg

Şerife Öncel

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.