Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları 11

BAKIM KARDEŞLER

Aslen Eşmekayalı olan Mustafa, Remzi, İbrahim Bakım kardeşlerin üçü de futbol merakları nedeniyle yıllarca yeşil sahalarda boy gösterdiler. Üçü de Konya’da yaşıyor. Üç kardeşin en başarılısı ağabey Mustafa Bakım 1970 ve 1980’li yıllarda Konyamızın iz bırakan başarılı kaptanlarındandı.

MUSTAFA BAKIM

Mustafa Bakım, 1960’lı yılların sonunda mahalleler arası futbol maçlarında futbola başladı. Mustafa Bakım hevesteki zirvesi ve yeteneği nedeniyle zaman zaman 1-2 lira cep harçlığı karşılığı diğer mahalle takımlarında takviye oynayacak kadar üzerine dikkatleri toplayan bir yetenekti.

            Bu hevesle 1972–73 yılında Konya futboluna 2 yıl içinde çok yıldız kazandıran Hasan Altıoklar’ın antrenörlüğünde Atatürk Stadı’na adım atmış oldu. Devamında Konyaspor’a lisans çıkartan Bakım 2 yıl antrenör rahmetli Talat Öncel nezaretinde siyah- beyaz formayı giydi. Bu takımın iki futbolcusu, Mustafa ve solaçık Oral, hem genç takımda oynuyor, kendilerinden büyüklerin olduğu amatör takımada takviye olarak gidiyorlardı. Mustafa ve Oral aynı gün içinde önce genç takımda forma giyiyor, hemen arkasındanda terli formaları çıkartıp, aynı rengin kuru formaları ile amatör takımın maçında mücadele ediyorlardı. Bu dönemde yönetici Mustafa Kenanlar ve antrenör Ömer Civelek’ten yakın ilgi gören Mustafa Bakım, ailesi Eşmekaya’da olduğu için Konya’da teyzesinin yanında kaldığı için, bu durum onu çabuk olgunlaştırmıştı.

A takım futbolcuları 1000 lira maaş alırken Mustafa Bakım ve Oral zaman zamanda İsmail Ölmez 500 lira maaşla A takım kadrosuna alınıp kendilerini gösterme imkânı buldular. 1976–77 sezonu ile birlikte profesyonel 2.ligde mücadele eden Konyaspor’da amatör olarak oynamaya başlayan Mustafa Bakım, her geçen gün yükselerek takımın değişmeyen elemanı oldu ve 1980–81 sezonu ile birlikte 2 yıl yeşil-beyaz Konyaspor’un kaptanlığını yaptı. 3 ay acemi birliğinde kalan Bakım1983–84 sezonunda Eskişehirspor’da oynadı ve şampiyon olarak 1.lige yükselen takımda oynama şerefine erişti. Sonrasında 1 yıl Adanaspor’da kiralık, 2 yılda Seydişehir Eti Alimünyumspor’da oynadıktan sonra amatörlüğe döndü ve 1987–88 sezonunda gurup şampiyonu olan Medaş Tekmeramspor formasını giyerek faal futbolculuk hayatına son verdi. B Antrenörlük Belgesi olan Türk Telekom emeklisi Mustafa Bakım Konya’da yaşıyor.

REMZİ BAKIM

Mustafa ağabeysinin Konya’da futbol oynaması, Eşmekaya’da Ortaokuldan mezun olunca birazda büyük ağabeyi rahmetli Osman Bakım’ın hem liseyi Konya’da okuyup hem de olabilirsen futbolcu ol teşvikiyle Remzi Bakım 1983 yılında Konya’ya geldi. Gazi Lisesi’ne kayıt olduktan sonrada Konyaspor Genç Takımı’nda futbol antrenmanlarına başladı. 1983–84 sezonunda antrenör Ali Niyazi İnal nezaretinde Konyaspor Genç Takım formasını giyen Remzi Bakım, 2 sezonda Köksal Gürler ve rahmetli Ömer Duran rahmetli hocalar döneminde Konyaspor Amatör Takımının da formasını ıslattı.1986 Haziranında askere giden Bakım burada spor yapma imkanını bulamadı.

Terhis sonrası Genel Kaptan Şemsettin Bestav’ın ilgisiyle antrenör Özkan Sümer zamanında şampiyonluğa oynayan Konyaspor kadrosuna alınan Remzi Bakım bu imkandan yararlandı. Gerek askerlikte spor yapamadığı boşluğu doldurdu, gerekse futbolun profesyonel yönünü şampiyonluğa oynayan ekipte, Özkan Sümer gibi bir hocadan öğrenmiş oldu.

1988 yılında Antrenör Tevfik Türkan yönetiminde Dil Bayramı nedeniyle Konya Karması Karaman’a gitmişti. Aynı yıl Tevfik Türkan rahmetlide Köy Hizmetlerispor ile anlaşmıştı. Futbolunu ve davranışları beğenen Türkkan’ın teşvikiyle 1988–89 sezonunda sarı-siyah formayı giyen Remzi Bakım amatör şampiyonluğunu da Köy Hizmetlerispor’da tattı.

1989–90 sezonu ve ertesi yıl profesyonel 3.lig takımlarından Aksarayspor formasını giyen Bakım 1992 yılında yuvaya döndü. 2006 yılına kadar faal futbolculuğu burada değerlendiren Remzi Bakım burada Ali Kandil, Ali İhsan Arslan ve Hasan Karpuzcu hocalarla çalıştı. 1992 yılında Deplasmanlı Lig Şampiyonluğunu da Öz Kulübü Köy Hizmetleri’nde yaşadı. 2006 yılında futbol branşının kapanması ve yaşının ilerlemesiyle faal futbol hayatına son noktayı koyan Remzi Bakım, sağlığı ve zevki için eski arkadaşları ile halı saha ve veteran maçlarına katılmaya devam ediyor. Orta sahnın çalışkan futbolcusu Remzi Bakım iş hayatına Büyükşehir Belediyesi’nde devam ediyor.

 İBRAHİM BAKIM

Ailenin küçüğü İbrahim Bakım, Mustafa ağabeysine özenerek  Remzi ağabeyinden 1 yıl önce 1982 yılında Demirspor’da futbola başladı. Minik, genç ve A Takım’da toplam 7 yıl mavi- lacivert formayı ıslatan İbrahim Bakım profesyonel olarak 1988–89 sezonunda 3 lig takımı Akşehirspor’da, ertesi sezon 3. ligde mücadele eden Tavşanlı Linyitspor’da kiralık top koşturan İbrahim Bakım 1991–92 sezonunda 2. lig Takımı Elazığspor’un, 1992–93 sezonunda 2.lig Takımı Rizespor formasını giydi. Ertesi yıl 2. lig şampiyonluğu için Van’a giden Bakım, askerlik ile birlikte 3. lig Takımı Soma Linyitspor’da, sırasıyla bir yıl Zonguldak Çaycuma (3. lig), Yozgat Yimpaş ( 2. lig-yarım sezon) spor hayatı devam etti. 2 sezon Aksarayspor’da kiralık oynadıktan sonra 3 ligden 2. lige çıkması için Eskişehirspor’a omuz veren İbrahim Bakım, amatörlüğe dönerek 3 ayda ittifak Sanayispor formasını giyerek 2000 yılında futbol hayatını sonlandırdı. Eşmekayalı Bakım ailesinin küçüğü İbrahim Bakım Konya’da emlakçılık yapıyor.

foto-1-047.jpg

Konyaspor Genç 1 Kayserispor Genç 0

Gol Mustafa Bakım

Ayaktakiler: Muammer Köseler, ismer Karababa, Mehmet , Mustafa Bakım,Reşat Oturanlar: Burhan, Tuncay, Mustafa Düzkaya, Oral, Kaptan Halil Gazyağcı

foto-2-042.jpg

Kardeşlerden Konyaspor’un önünü açan ağabey Mustafa Bakım Konyaspor formasıyla

 

foto-3-030.jpg

Remzi Bakım Konyaspor Karmasında Ayaktakiler: Muttalip, Aydın, İlhan, Mustafa, Ercan, Adem

Oturanlar: Önder, Remzi, Reşit, Adnan, Hakkı

 

foto-4-018.jpg

Remzi Bakım 2 yıl Aksarayspor formasını giymişti

foto-5-008.jpg

Demirspor’da futbola başlayan İbrahim Bakım Konyaspor’da da forma giymişti.

foto-6-002.jpg

1980’li yılların ortası Demirspor

Ayaktakiler: Ali Bingöl, İbrahim Bakım, Adnan, Orhan, Cihanbeyli Halil,Mehmet Tutkuner

Oturanlar:Alparslan, Erdal, İbrahim, Kaptan Tarık,Mehmet Özkan

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.