Konyalılar bu fırsatı iyi kullanalım..

Geçtiğimiz günlerde Konya’ya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen törende yapılan açılışlardan sonra akşamında Konya’nın ileri gelen sanayici ve sivil toplum örgütleri ile toplantılar yaptı Konya için müjdeler verdi.

 Şimdiye kadar Konya Ovası Projesi'nin (KOP) unutulduğunu belirten Davutoğlu, alan olarak Türkiye'nin en büyük illerinden biri olan Konya'nın su kaynaklarının kısıtlı olduğunu, Konya Ovası'nı suyla buluşturmak üzere Osmanlı'nın rüyasını gerçekleştirdiklerini anlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın öncülüğünde Konya'da 4,5 milyar liralık yatırım gerçekleştirildiğini, 678 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını, 260 bin dekar arazinin sulama kanallarının yenilendiğini, çiftçilere yılda 830 milyon lira zirai gelir artışı sağladıklarını bildirdi..

 Bu arada bizi ilgilendiren Seydişehir Suğla Cazibe Sulaması İkmali, Seydişehir Cazibe Sulaması, Meram İnlice Göleti ve Sulaması, Seydişehir Karaören Gölet ve Sulamalarından bahsetti.

Konya muhazafazakar yapısı ile cumhuriyet tarihinden hep  “Üvey Evlat”  muamelesi görmüş kendi imkânları ile Türkiye’de ön sıralara ulaşmaya çalışan ve sürekli engellenen bir ili olmuştu. 

 Yüz ölçümü olarak bazı devletlerden daha büyük olan Konya tarıma ve sanayiye uygun bakir bölge olarak ne kadar horlansa da hep kendinden söz ettirmiştir.

 Diyeceğim odur ki Konya kendi kabuğunu kırmalıdır. Konya yapısına uygun olan bir dönemde güçlü bir Başbakan çıkarmıştır.

 Türkiye’de hiçbir zaman “bu senin hakkındır…” denilerek hakkı teslim edilmemiştir.

 Konya hakkını aramalıdır ve almalıdır.  Buda tek başına olacak bir şey değil belki tarihinde   ilk defa  siyasi   gücü  arkasında  alan   bir  Konya   var şimdi.   Siyaseti sivil toplum örgütleri, sanayicisi, belediyeleri,  bürokratları üniversitesi birlik içinde çalışarak yakalanan bu sinerjiyi iyi kullanılarak pozitif enerjiye dönüşmelidir.

 Başbakanımız var diyerek işi birilerinin yapmasını beklemek, sadece siyasete havale etmek küçük düşünmektir.

  Büyük düşünmek Konyalı olarak büyük düşünmek bu sefer olsun Konya milliyetçiliği yapmak Konya’ya yarar sağlar.

 Gelin bunu hep birlikte yapalım ve başaralım…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.