Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konya'dan Mim Kemal Öke geçti

   Konya Aydınlar Ocağı’nın misafiri olan Prof.Mim.Kemal Öke 5 Aralık 2012 Çarşamba akşamı Meram Yaka Öncü Tesisleri’nde Konyalı severleri ile bir araya geldi.

   Konuşma Aydınlar Ocağı Başkanı Dr.Mustafa Güçlü’nün kısa bir konuşma ve takdimi ile başladı.Hep nişan ve düğün gibi organizeleri ile tanıdığımız Öncü Tesisleri’nde böyle bir kültür hizmetinin gerçekleşmesi takdire şayan.Bay ve Bayan seçkin bir gruba Profesör Öke’nin hitabını sağlayan Aydınlar Ocağı,Dr. Güçlü ve ev sahibi Ali Naltekin’i tebrik ediyorum.Dokuz yıl sonra tekrar Konya’ya gelen Öke’yi ilk defa canlı olarak dinlemek güzeldi.Daha önceleri TGRT,Türkiye Gazetesi’nden tanıdığımız Prof.Öke kamuoyundan uzunca bir süre görünmeyince sebebini çoğu gibi bende merak etmiştim.Neyse ki konuşmanın sonunda yazar Yaşar Çalışkan’ın sorusundan sonra cesaretli insan Dr.Güçlü’nün söyleyivermesi merakımızı gideriverdi.Bu sayede 28 Şubat’ın nerelere kadar uzandığını öğrenmiş olduk.

   Konuk Prof.Mim Kemal Öke,Tarih Neyi yazmalı,Uygarlaşmanın neresindeyiz?gibi sorularla söze başladı.3Y’den (Yozsuzluk,Yolsuzluk,Yoksulluk),3A’dan (Adem,Alem,Allah) giriş yapıp 3Y ile (Yansızlışma,Yabancılaşma,Yolsuzlaşma) devam etti.

   İnsanoğlunun var oluş sebebi,insanı insan yapanın ruh olduğunu,ilâhi kaynağın ne derece önemli olduğunu vurgulayıp 3A’yı şu şekilde açıkladı.Adem:İnsanın kendini tanıması Alem:Evrenin telâkkisi,Allah:İnsanoğlunun yaratıcı ile ilişkisi.

   İnsanoğlu için müziğin nedenli önemli olduğunu,eski Türklerde Topuz ve Kopuzun sonrasında Kılıç ve Neyin öneminden bahsetti.

   Down sendromlu olan kızı sayesinde dünyayı Allah’ı daha iyi tanıdığını bu nedenle sevginin nedenli önemli olduğunu öğrendiğinden dem vurup müzik ile tedavinin önemini teferruatlıca izah etti.Müzik sayesinde engelli olan kızı ile daha iyi bir iletişim sağladığını söyleyip son yıllarda kızı gibi olanlara ders verebilmeyi öğrendiğini belirtti.

   Konuşmasının sonunda sorulara geçildi.Zihinsel Engelliler Derneği adına öğretmen Fahrettin Şanat.Öke’nin yaptığı çalışmaların kurumsallaşmasını temenni ettiklerini söyledi.Memleket Gazetemizin yazarlarından Emekli Öğretmen Yaşar Çalışkan’ın son yıllarda sizi dinleme ve okumadan neden mahrum kalıyoruz yönündeki sorusuna prof Öke’nin sessiz kalması üzerine Başkan Güçlü devreye girerek 28 Şubat’ın çoğu gibi Prof.Mim Kemal Öke’yi de etkilediğine vurgu yaptı.

   Tanzimattan bu tarafa bu derin işlerin düşünce dünyamıza nedenli zarar verdiğinin işte örneği.Tamam derinciler bunları yapıyor da,bunca zamandır bizler ne yapıyoruz.Yetişmiş bir evladımıza gel kardeşim bizim gazeteye,gel kardeşim televizyona diyememişiz.İyi ki varsın Aydınlar Ocağı,bir kadrede olsa bu akşamı senin sayende değerlendirdik.

   Müslümanlar, Hz.Ömer cesaretinde olmadan başımızın dik olması mümkün görülmüyor.Bu konuda kelleyi koltuğa almış bir başkanımız var,demek ki aşağıdakiler onun gibi cesaretli olamıyor.

muzaffer-tulukcu-kose-yazisi-icin.jpg

  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.