Konya’da siyaset dengesi-ı

2015 yılında yapılacak genel seçimler için istifa edenlerin sayısı ve profilleri bundan önceki seçimlerde görülmediği kadar yüksek gözüküyor. Bu durum bir bakıma sevindiricidir. Çünkü kaliteyi artıracaktır. Fakat diğer taraftan da önemli dezavantajları beraberinde getirmektedir. Bu kadar yüksek profilli iş adamı ve bürokratın listelerde olması “millet vekili” deyiminin biraz olsun değişmesine neden olacaktır. Eskiden vekiller seçildiklerinde seçmenleriyle bizzat ilgilenir ve yüz yüze görüşerek çözüm ararlardı. Günümüzde ise vekiller çoğu işini danışmanlarına havale eder oldular. Artık vekiller ile milleti bir araya getirmek sadece seçim zamanlarında yaşanan bir olay gibi. Tüm vekillerin böyle olduğunu söylemek mümkün değil. Bu açıklamadan sonra Konya’nın Ankara’dan görünümünü açıklamak yararlı olacak kanaatindeyim.

Ankara’da önemli görevlerde bulunan bürokratların çoğu maalesef vekillik için istifa ettiler. Konya herhalde görmediği bürokrat ve iş adamı profilini bu seçimde görüyor. Kimler var?

 1. Recep Konuk- İş Adamı
 2. Orhan Erdem- Bakan yardımcısı
 3. Halil Etyemez- Bakan Yardımcısı
 4. Ziya Altunyaldız-Müsteşar
 5. Refik Tuzcuoğlu- Belediye Bürokrat
 6. Fehmi Başaran- Sayıştay Üyesi
 7. Ahmet Kağan Karabulut- Öğretim üyesi
 8. Hamdi Arbağ-Öğretim Üyesi
 9. Mehmet Babaoğlu-Öğretim Üyesi
 10. Abdullah Ağralı-Doktor-İş Adamı
 11. Mehmet Baykan-Genel Müdür
 12. Veli Tolu-Avukat

Bu isimler sadece ilk bakışta göze çarpanlardır. Henüz istifasını bilmediklerimiz de vardır. Şimdi bu isimlerin hepsinin listede olduğunu bir düşünün!!

Sayın Ahmet DAVUTOĞLU’nun da Konya’dan aday olacağını düşündüğümüzde “Millet” ile doğrudan ilgilenecek kişilerin listede yer alması faydalı olacaktır. Şu anda mevcut vekillerimiz içerisinde çalışkan ve sevilen kişiler var. Bunların yerlerini koruyabileceğini varsayarsak listede kim yer alacak konusu tamamen tahmin edilemez hale geliyor. Ayrıca bir önceki Ak Parti İl Başkanı Sayın Ahmet SORGUN’un ve siyasi bir değer olan Teoman Rıza GÜNERİ’nin teklif gelmesi halinde millete hizmetten kaçmayacağını tahmin ediyoruz.

Başbakanımızın en yakın danışmanlarından Konyalı hemşerimiz Sayın Ali SARIKAYA’nın İstanbul veya Ankara’dan adaylığı konuşuluyor. Fakat Sayın DAVUTOĞLU’nun Konya’da elini güçlendirecek en önemli taşlarından birisi Ali Bey olabilir. O nedenle Ali Beyin Konya listesinden meclise girmesi şehrimiz açısından da faydalı olacaktır. Umarım herkesin hakkında hayırlısı olur.

Selam ve hürmetlerimle.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar