Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konya taraftarından harika iki gol

42 bin Konyalı... Türkiye Cumhuriyeti’nin bin yıl önce harcının karıldığı Anadolu Selçuklu topraklarının torunları...  “Ne Mutlu Türk'üm Diyene”, “Vatan sana canım feda”, “Şehit Ömer Halisdemir” diye yeri göğü inletti. Milli takımı kimin yönettiği, sahada hangi oyuncunun oynadığı onlar için hiç önemli değil. Çünkü vatan sevdalısı Konyalılar için yabancı bir takımla oynanan maçta önemli olan sahadaki kim olursa olsun formasını terletmeli, sonuna kadar mücadele etmeli ve tabi ki Türk milletine yakışır şekilde maçı galibiyetle bitirmeliydi. Harikalardı.

Onların bu beklentisine karşılık veren bir takım yoktu sahada. Orta sahada Ozan Tufan’ın silik oyunu nedeniyle üstünlüğü sağlayamayan Milliler, rakip kaleye gitmekte çok zorlandı. Sadece sağ kanatta harika işler yapan Emre Mor vardı. Önce garip bir penaltı, ardından amatörce yenen bir gol kötü oyunun ağır bir faturası oldu. İlk yarının son 10 dakikasında canlanan Türkiye, rakibe yüklenince açık buldu ve kornerden gelen topa vuran Ozan Tufan Konya’nın ve Türkiye’nin ümitlerini tazeledi.

Gerçek Milli Takım ikinci yarı ortaya çıktı. Top rakipteyken canla başla saldıran, hücuma çıkarken arzulu Ay Yıldızlılar Ukrayna kalesini hayli bunalttı ama iki net pozisyonda gole ulaşamadılar. Fatih Terim’in erken müdahale ederek orta sahaya iki diri oyuncu alması da takımı canlandırdı fakat topu bir türlü ayaklarında tutamadılar. Üst üste üç pas yapamayan bir Milli Takım, yani Türkiye’nin en iyi oyuncu grubu izlemek acı vericiydi. Konyasporlu olduğu için söylemiyorum; tam da Ali Çamdalı gibi topu alacak, yana verecek, öne verecek gerekirse kanatlara atıp oyunu rahatlatacak bir oyuncuya aşırı derecede ihtiyacı var takımın.

Ukrayna’nın canlandığı anlarda taraftar öyle bir devreye girdi ki sanki tezahüratlarıyla sahaya inmiş, rakiple mücadele eder gibiydi. Tam 12. Adam. Milliler onları utandırmamak için kendini daha çok zorladı. Pozisyon buldu. Direkten toplar döndü ve ceza sahasına yüklenmenin mükafatını aldık. Penaltı kazanan Milliler dengeyi sağladı ve müthiş bir geri dönüş yaptı. Uzatmalarla birlikte son 15 dakika hop oturup hop kalktık. Emre Mor’u ayakta bırakmayan Ukraynalılar, bizim için çok iyi yerlerde fauller yaptı ama bir türlü golü bulamadık.

Konya’nın yerli ve milli taraftarı takıma resmen doping oldu ve yine yenilmesine müsaade etmedi. Milli Takım Konya’da hiç maç kaybetmedi. Fatih Terim, Gözünü açıp, egosunu kapatır ve takımı biraz daha toparlarsa Dünya Kupası’na bu takım gider.  

Önceki ve Sonraki Yazılar