Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konya Şekerspor uyanır mı?

Konya Şekerspor Pazar günü Alibeyköy ile karşılaştı. Nevşehir’deki Darıca maçından sonra Şekerspor’un ligde geçtiğimiz yıl olduğu gibi sessiz ve derinden gidemeyeceğini, rakiplerin Şeker’i rahat bırakmayacağını söylemiştim. İlk hafta alınan Kırıkkale galibiyetinden sonra iç sahadaki Alibeyköy maçında bu tez bir anlamda ispatlanmış oldu. Geçtiğimiz yıl hedefli bir takım gibi gözükmeden üst sıraları yakaladıktan sonra bırakmayan, böylece futbolcuların aşırı motivasyon nedeniyle sorun yaşamasının önüne geçen Şekerspor yönetimi bu sezon 2. ligde her şeyin istedikleri gibi gitmeyeceğini 2. hafta maçında anladı.

Alibeyköy grubun vasat takımlarından. Adamlar Şekerspor’dan korkuyor. Ama maç sanki Konya’da değil. Trilyonları sanki Şekerspor harcamamış. Yavuz İncedal tek santrforla oynuyor. Faruk’a top falan gelmiyor. Çünkü Muhammed Reis iki işi birden yapmak zorunda. Hem orta sahada ön liberoların bastığı topları dağıtmak (hatta basıp almak) hem de Yavuz Hoca’nın “Gol atmak da senin işin” diyerek verdiği ikinci santrfor görevini yerine getirmek. Reis iyi futbolcu ama bu iki işi birden eksiksiz yapacak kadar değil.  

İlk yarı yeterince rakibin üzerine gitmeden duran top organizasyonuyla gol bulursanız, rakip uyanır ve ikinci yarı gol gelir. Ama bence asıl önemlisi, Şekerspor’un gol yedikten sonra yani gol atması gerektiği dakikalarda ne yaptığı.

Yavuz İncedal bir golcü daha alır mı diye bekliyoruz. Golcü giriyor ama risk yok, sahadaki çıkıyor. “Evet, şimdi orta sahadan çıkıyor. İki golcüyle yüklenecek” diyoruz ama risk yok ortadan adam çıkıyor. Sol kanatta çok yetenekli bir genç bir var, adı Emre. Kötü vuruşlar yapıyor, morali bozuluyor, çıkması gerek ama risk yok, seyircinin yanlışına prim vermiş olmamak için çıkarmıyor.  

Maç sonrası Sayın İncedal kanatları çalıştıramadıklarını söylüyor. Cem Baki artık yüzde 80 ile oynayamaz. Emre Köksal da sinirlerine hakim olamıyor. Tabi orta gelmemesi normal.  Şekerspor artık güçlü ve büyük bir takım. Dışarıda puan almak bu ekip için kolay ama iç sahada puan vermek hiç iyi değil.

Uyuyan takımı uyandıracak isim Yavuz İncedal’dır. Birkaç hafta sonra daha büyük bir musibet gelmeden uyanacak diye düşünüyorum.   

Bu arada Şekerspor umarım maçları başka stada aldırmaz. Stad şu an boş kaldığı için soğuk gelebilir ancak takım uyanıp iyi sonuçlar almaya başlayınca taraftar da yeterli ilgiyi gösterir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar