Konya gelişiyor

Konya hızlı bir değişim geçiriyor. Geçmişte kaybettiği zamanı, daha fazla çalışarak kazanmayı hedefliyor. Elbette bu çabada şehri yönetenlerin büyük katkıları var. Daha birkaç yıl öncesine kadar olmayan alt geçitler, bitirildikçe daha da güzel bir görünüm kazandırıyor şehre.

Şehirler kalabalıklaştıkça sorunları daha da artar. Park problemleri, yeşil alan eksikliği ve düzenli yapılaşma eksikliği daha da belirginleşir. Ancak aynı zamanda şehirler kalabalıklaştıkça yatırım imkânları da artar. Zira nüfusun getirdiği dinamizmle artan sanayi yatırımları, şehrin yaşam ve gelir düzeyinde artışa neden olur. Kültürel ve sosyal imkânların artması ile şehirlerde anlamlı gelişmeler meydana gelir. İşte Konya bu bakımdan ele alındığında, büyük değişimler içerisindedir. Daha on yıl öncesine kadar beş yıldızlı oteli bile olmayan Konya’da, bugün ikincisi bitirilmeye çalışılıyor. Turizm alanında büyük mesafeler kat edilmiş durumda. Dışarıdan gelen bir misafirin Konya hakkındaki görüş ve düşünceleri, yüz seksen derece değişmiş oluyor.

Konya’nın sorunları bitirilmiş midir? Buna evet diyemeyiz. Ancak sorunların çözümü için gerekli gayret ve moral, yeteri kadar mevcuttur. Bu konuda belediyelerin ve yatırımcı dairelerin büyük çabası vardır. Ayrıca yerel televizyonların ve yerel gazetelerin de büyük katkıları vardır. Şehirde var olan eksikliklerin gündeme getirilmesi ve bunların giderilebilmesi için kamuoyu oluşturulması konusunda, medyanın büyük rolü bulunmaktadır. Yedi adet yerel gazete ile gerçekten kaliteli yayın yapan yerel televizyonlar, bu bakımdan çok büyük önem taşımaktadır. Ancak gazetelerin yeteri kadar okunduğunu söylemek doğrusu pek mümkün değildir.

Şehirde olan biteni en iyi aksettirecek olan yerel medyanın, mutlaka yakından takip edilmesi gerekmektedir. Bir milyona dayanan büyük bir nüfusun çok az bir sayıda insanının yerel medyayı takip etmesi, okuma alışkanlığımızın anlamlı bir göstergesidir. Bu şehirde yaşayan her vatandaşımızın, şehrin gelişimine katkı sağlaması gerekmektedir. Katılımcı demokrasi anlayışı, yerel yönetimlerde en iyi şekilde kendini gösterir.

Bu arada toplu konut yapımının Konya’da büyük atılım içerisinde olmasını büyük bir heyecanla izliyoruz. Kaliteli, standardize edilmiş, fiyatı uygun ve modern yaşam alanlarının hızla Konya’ya kazandırılmasında TOKİ’nin büyük payı var. Tabi Belediyelerin de bu konudaki gayretini vurgulamak gerekiyor. Konya için yapılan büyük yatırımlar, elbette daha güçlü bir şehir imajı oluşturacaktır. Konya’nın imajını her fırsatta kötü göstermeye çalışan bir kısım medya elbette, bu gelişimi fark etmeyebilir. Ama biz bu şehirde yapılan her iyi faaliyeti ön plana çıkararak, Konya’nın değişen ve gelişen yönünü vurgulamalıyız. Doğru yapanı yüreklendirmeli, yanlış faaliyet yapanı ise eleştirmeliyiz ki, aşama kaydedelim. Nedense toplum olarak doğru yapılan şeyleri mükâfatlandırmamak gibi bir hasletimiz var. Bu hele hele Konya’ya yapılan iyi çalışmalar olunca daha da ön plana çıkıyor. Örneğin Kule site ismiyle bilinen yerde inşa edilen kırk iki katlı binanın yapımında, bazı eleştirileri hala hatırlıyorum. Böyle bir binanın yapılmasını lüzumsuz görerek bir hayli eleştirmişlerdi.

Sonuç olarak, Konya’da son zamanlarda yapılan çok güzel yatırımlar var. Bunlar bitirilene kadar, bir müddet sıkıntı yaşıyoruz. Ancak gelecekte çok daha güzel ve gelişmiş bir Konya’ya kavuşacağız. Bundan endişem yok.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.