“KONYA FOLKLORU ”

Konya folkloru, halk bilimi, halk kültürü deyince akla ilk gelen isimdir Seyit Küçükbezirci.

Halk kültürüne önem vermemde Seyit abinin gazetelerde yayınlanan makaleleri çok etkili olmuştu. Yıllar sonra bunların bir kısmının kitap olarak yayınlanmasına çok sevinmiştim.

apro-(9).jpg

Elime ulaşan son kitabı bu sevincimi daha çok artırdı. Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ. Seyit abinin folklor derleme ve makalelerini “Konya Folkloru Konya Halkından Derlenmiş Halk Kültürü Ürünleri Güldestesi” adıyla yayınladı. Bu muhteşem kitap başucu kitabım olacak. Hele kitap yazarınca adıma imzalanmışsa daha bir değerlidir benim için.

678 sayfalık böylesine hacimli bir kitabı tanıtmak kolay değil. Meraklısının bu kitabı bulup başucu kitabı yapacağını biliyorum. Sadece bölüm başlıklarını vermem bile kitabın değeri konusunda küçük bir ipucu olur.

Konya merkez türküleri üstüne önsöz, türküler, folklor güldestesi, maniler, ninniler, okşamalar, nasihatlar, ilahiler, dualar, çocuk tekerlemeleri, efsaneler rivayetler, atasözleri deyimler, dualar beddualar, halk inanışları, masallar büyüler, nazarlıklar, oyunlar, asker mektupları asker fotoğraf şiirleri, mizahi hisseli küçük halk hikayeleri, Konya’da isimler ünvanlar, Konya evleri, Konya ağzı Gonyalıca sözlük, Konya ağzı bilgiliği, koyunculuk ve çobanlık folkloru, geleneksel Konya step koyunculuğu, Konya folkloru bilgiliği ve satır başları ile Seyit Küçükbezirci’nin biyoğrafisi.

apro-(7).jpg

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in, kitabın giriş bölümündeki takdimi benim söyleyeceklerimin bir özeti gibidir.

”...değerli gazeteci, yazar, Konya aşığı Seyit Küçükbezirci ağabeyin bu çalışması, günümüze değin yapıla gelmiş en kapsamlı Konya Folklor araştırması. Dede Korkut’un Beğbirya/Beğ Böğrek masalından, “Uçan Dervişler” ve “Puhu Kuşu” efsanelerine; “Gara Goyun”, “Aksinne”, “Sille” ve “Emmiler”türküleri  ve bunların hikayelerine kadar bu çalışma, aslında iki ayrı kitaptan oluşan Konya’nın Folklor ve Türkülerinin hafızası niteliğindedir...”

Kitaba emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. Kültür dünyamıza çok önemli bir eser daha kazandırdılar.

img_4843.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.