KONSİAD ve Konya’ya katkıları…

Geçtiğimiz günlerde, KONSİAD (Konyalı Sanayici ve İş adamları Derneği ) eski başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Başçı’nın KONSİAD Konya şube yönetim kurulu üyeleri ile tanışma, kaynaşma toplantısına katılımları, Konya şubesine bir dizi ziyaretleri oldu.  Abdullah Başçı Bey ile KONSİAD başkanlığı döneminde, Konya da basın işlerini yürütmekte olduğumuzdan kaynaklı bir dostluk ve ağabeylik hukukumuz da bulunuyor.  Sayın vekilimizle STK’lar önemi ve Türkiye siyaseti üzerine samimi bir sohbet etmek imkânımız hâsıl oldu. Sayın vekilimize ziyaretleri ve bizlere vakit ayırdığı için teşekkür ederiz.

AK Parti İstanbul Milletvekili Başçı,KONSİAD’ın kuruluş amacı ve hedefleri hakkında; ’‘’  Konyalı Sanayici ve İş adamları Derneği, yani KONSİAD, Konyalıların ihtiyaç duyduğu aktif bir iş adamları teşkilatıdır. 2008 yılında İstanbul’da, orta ve büyük ölçekli işletmelere sahip Konyalı iş adamlarının girişimiyle kurulmuş, merkezi İstanbul Bahçelievler’de bulunan bir dernektir. Konyalı iş adamları arasında ekonomik ilişkilerin teşvik edilmesi, işbirliğinin arttırılması,  KONSİAD’ın temel amacıdır. KONSİAD, Konya ve Konyalıların ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmayı da kendine bir görev addetmektedir. İstanbul’da faaliyette bulunan Konyalı 60’dan fazla yerel dernek bünyesi altındadır.  KONSİAD, Konya ve çevre illeri başta olmak üzere ülkemiz için fayda sağlayacak her türlü ekonomik, sosyal ve siyasal projenin oluşturulması, geliştirilmesi ve hayata geçirilmesinde noktasında aktif rol almak isteyen’’  bir dernek olarak faaliyete geçtiklerini vurguladı.   Başçı; ‘’ STK’lar ülkemiz siyaseti için çok önemlidir. STK’lardan bu süreçte çok çalışmalarını ve bulundukları bölgeler, şehirler için projeler hazırlamalarını,  bizleri STK’ların bölgelerinde daha etkin olmaları cephesinde çalışmaya zorlamalarını bekliyoruz’’  şeklinde ifadelerde bulundu.

Başçı, Güneydoğu bölgemizde meydana gelen olaylar ve Anadolu’ya da aynı olayları sürüklemek isteyenlere yönelik olarak;  ‘’ Ülkemiz çok zor bir süreç ve dönemden geçmektedir. Bu süreçte ülke ve millet olarak,  bir ve beraber olduğumuz takdirde,  hiçbir güç ve kuvvetin bizi bölmeye ve parçalamaya gücünün yetmeyeceğini vurguladı. Anadolu evlatları,  Çanakkale ruhunu hiçbir zaman kaybetmediğini ve inşallah da kaybetmeyecektir.  Osmanlı döneminde olduğu gibi, dışarıdan doğrudan gelmeye güçleri ve cesaretleri yetmeyenler, içerideki taşeronları ve kendi kurmuş oldukları örgütler üzerinde gelmeye devam ettiklerini’’  sözlerine ekledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Başçı Başkanlık sistemi hakkında kabaca;‘’  Mevcut darbe anayasanın mutlaka değişmesini gerektiğini, Türkiye’nin Avrupa ve Asya coğrafyasında en özgürlükçü ülkelerden biri olduğunu, halen darbe anayasası ile yürüyen bir sistem var. Bununla alakalı düşünecek çok şey yok;  Değişmeli ve değişecek…  Başkanlık sistemi sürecinin fiili olarak ilk örneği Cumhurbaşkanlığı seçimidir. Türkiye’nin Başkanlık Sistemi’ne hazır olduğunu Cumhurbaşkanını halk kendisi seçerek göstermiştir.  Başkanlık sistemi ile halk kendi kararını verme hürriyetini daha çok hissedecektir. Başkanlık sistemi halka bu hakkı tanımaktadır.  Başkanlık sistemi beraberinde doğrudan yetki, kuvvetler ayrılığı, hızlı karar mekanizması ve istikrarı getirecektir. Böylelikle daha şeffaf bir yapı söz konusu olacaktır. Bu süreç netleşmeye başladığında ülkemizde nasıl uygulanacağını hep birlikte göreceğiz’’ şeklinde ifadelerde bulundu.

KONSİAD; İstanbul’da Konyalı işadamlarımız tarafından kurulan bir işadamları derneğidir. Konya ve bölgesi için de derdi olan işadamlarımızdan müteşekkildir. Bünyesinde İstanbul’da faaliyet gösteren Konyalı 60’dan fazla derneğe de hamilik yapmaktadır.  Başçı’nın başkanlığı döneminde, Feshane’de iki defa Konya günlerini gerçekleştirmiştir. Geçtiğimiz yılda CNR’da bir Sanayi fuarını hayata geçirmiştir. Yeni kurulan ve kurumsallaşma çalışmaları devam etmekte olan bir dernek olmasına rağmen kısa sürede eski başkanını meclise göndererek başarılarına bir yenisini daha eklemiştir.  Sayın KONSİAD eski başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Başçı beye vermiş olduğu bilgiler, Konya için derdi olmasından ve bizlere zaman ayırdığı için çok teşekkür eder, STK yönetimi ve başkanlığında olduğu gibi siyasette de başarılar dilerim.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.