Kirazlıpınar Yaylası'nda...

Mayıs ayı ile birlikte yayla şenlikleri başladı. Şenliklerin kimine gidiyorum, kimini kaçırıyor, artık bir dahaki sefere diyorum. Çok istememe rağmen Lille yörük şenliğine gidememiştim, o hafta göçer dostlarımın peşinde, Gülnar yaylalarındaydım. Önümüzdeki hafta Sultan Dağları Deveboynu yaylasında geleneksel hale getirilen yörük şenlikleri var. Benimde göçerlerle ilgili bir sergim olacak bu şenlikte. İki yıl önce de kara çadırda bir fotoğraf sergisi açmıştım ve çok ilgi görmüştü.

Kara çadırda ilk sergimi ise Lille şenliğinde açmıştım yıllar önce. Geçtiğimiz Pazar ise Aşağı Hadim Kirazlıpınar Yaylasındaydım. Aşağı Hadimliler yıllardır bu yaylada yayla alırlarmış. Epeyce de kalabalık oldukları artık kullanılmayan yayla evlerinden belliydi. Bu yıl Yusuf Çındır tek başına çıkmış yaylaya. Öteki yaylalarda da birer kişi varmış, sadece Yellice Yaylasında üç ailenin bulunduğunu söylediler. Yellice’de yayla alan Müjgan abla da bir ara şenliğe gelmiş ama görüşmemiz mümkün olmadı.

Kirazlıpınar’da bu yıl ilk defa şenlik yapıldı, yaylada önümüzdeki yıl gölet yapılacak ve göletin biriken suları içme suyu olarak kullanılacakmış, bu yüzden sular altında kalacak olan Kirazlıpınar yerine öteki yaylalarda şenlik sürdürülecekmiş. Şenliği düzenleyenler arkadaşlarım Zeki Kıvrak ile Mustafa Gökçe’ydi. Onların ve Aşağı Hadimli arkadaşım Mustafa Orhan’ın çağrısı üzerine gitmiştim şenliğe. Şenlik iki aşamalıydı. İlki Aşağı Hadim’den başlayacak bir yayla yürüyüşüydü. Yaklaşık 26 km. lik bu yürüyüşü göze alamayanlar doğrudan şenlik alanına gideceklerdi. Biz Mustafa Orhan ile birlikte yürüyüşü göze alamayanların içindeydik.

Mustafa Gökçe’nin temin ettiği bir araçla vardık şenlik yerine. Kirazlıpınar Yaylası Hadim Dedemli/Gevne yolunda müthiş güzel bir yayla. Kiraz göremedim ama gürül gürül akan çeşmeler var vadinin ortasında. Vadinin güneyi kayalık, kuzey batı sırtlarına yayla evleri yapmışlar. Dediğim gibi sekiz on boş evin yanında sadece bir ev vardı kullanılan. Bu da hayvancılığımızın getirildiği noktanın önemli bir göstergesi bence, her şeyimizle tükeniyoruz. Sapsarı çiçeklerle donanmıştı vadinin ortasından geçen ırmağın iki geçesi.

Kocaman bir söğüt ağacı vardı çiçeklerin arasında. Bu çiçek tarlasının tadını çocuklar çıkardı. Yayla yürüyüşünü tamamlayıp gelenlerle her sülaleden bir kişiye madalya dağıttılar. Bana kalsa çocuklara uçurtma dağıtırdım ki yaylanın tadını gerçekten çıkarsınlar. Şenlik sonuna doğru önce CHP liler ardından AKP liler geldiler şenlik alanına. Aşağı Eşenler’de yapılan şenlikten geliyorlarmış. Sonra Hadim’de çaylarımızı içerken yine karşılaştık milletvekili adayı Turgay Bilge ve öteki arkadaşlarla. CHP de gerçekten bir şeyler değişmiş, güzel çalışıyorlar, sürekli halkla iç içeler. Bildiğim kadarıyla Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu her zaman halkının yanında olan bir yönetici. Şenlikte niye yoktu acaba?

 

     img_6339.jpg

img_6342.jpg

img_6345.jpg

img_6357.jpg

img_6371.jpg

img_6414.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum