Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Kendi göbeğini kesen takım

KENDİ GÖBEĞİNİ KESEN TAKIM

“Delikanlı adam kendi göbeğini kendi keser. Elin şeyiyle ….’ğa gitmez. Neymiş efendim; şu takım berabere kalırsa, şu takım, şu takımı yenerse Konyaspor’uma play off yolu açılırmış. Off, off. Ne bitmedik çilemiz varmış. Ey Güzel Allah’ım. Bu kulübü bu hale getirenleri sana havale ediyorum”.

Bu satırlar Konyaspor Yöneticisi Mehmet Üzümcü’ye ait. Şanlıurfa maçı dönüşü yolda sosyal medyada paylaştığı bu sözler, Torku Konyaspor’un PTT 1. Lig’de ne halde olduğunu, şehrin takımla ilgili neler hissettiğini, yöneticilerin de nasıl bir psikolojide olduğunu çok iyi anlatıyor. Kayseri’nin ikinci takımı Erciyes’in haftalar önce şampiyonluğunu ilan ettiği, Trabzonspor’un yavru takımının havlu atması için herkesin dua ettiği, Konyaspor’un ligden düşen “çoluk çocuk takımı Ankaragücü”nü “acaba yenebilir miyiz?” diye sorduğu bu ligde, Sayın Üzümcü’ye hak vermemek mümkün değil. Herhalde sitemi, sene başında doğru dürüst transfer yapamayan diğer yönetici arkadaşlarınadır?

Adanaspor, Adana Demir, 1461 ve Bucaspor’un rakiplerinin ne yaptığını düşünen Konyasporlular, bir yandan da defansa gömülmüş “Gecekondu Tayfası”na gol atmak için stres üstüne stres yaşadı. Art niyetli Ankaragücü teknik direktörü ve futbolcuları “Madem Konyaspor’a yeniliyoruz, bari sahalarını kapattırıp play off’ta darbe almalarını sağlayalım” düşüncesiyle taraftarı kışkırttı. Tabi maç başlamadan adamlara yapılan galiz küfürleri de atlamayalım.

İlk yarı koltuk yağmuru altında soyunma odasına giden Ankaragücü, ikinci yarı daha da hırslandı ve 49. dakikada kaçırdıkları gol diğer maçların sonucunu daha da önemli kıldı. Ümidini yitirmeye başlayan gazeteci arkadaşlarımız Tolga Durmaz ve Metin Oralöz bir araya gelip totem yapmaya başladı. Baktılar ki tutmadı ayrıldılar ve hemen arkasından dördüncü hakemin cengaverliği sayesinde yan hakemin de görmediği penaltıyı, orta hakem vermek zorunda kaldı. Yanımda heyecandan ölmek üzere olan Zeki Çimen, Erdal’ın topu, kaleciyle beraber kaleye sokacağını söyleyince, “bir bildiği vardır” dedim. Dediği gibi oldu. Ağlar yırtılacaktı.

Konyaspor yenemeseydi play off’a kalamıyordu ve bu gerçekten herkesi çok üzerdi. Neyse ki karışık bir hesapla da olsa kendi göbeğini kesebildi.

Play off’ta rakip Bucaspor oldu. Trabzon’un durumuna göre rakip değişebilir. İnşallah Ankaragücü karşısındaki stres play off’ta kaybolur. Yoksa iç saha maçları kabusa döner.

Final için bir tüyo da ben veriyim; Konyaspor Başkanı Ahmet Şan, bir maçtan sonra maddi sıkıntılara dikkat çekerek “bu oyuncular play-off’a çıkamasa da diyecek bir şeyimiz yok” demişti. Bu tip maçların öncesinde hak ettikleri sıcak parayı vermek, futbolcuda doping etkisi yapar. Konyaspor’un güçlü bağlantıları olan başkanı Sayın Şan ile “üç güçlü, zengin yöneticisi” herhalde bu sorunu çözer.

Bir de temenni: Umarım Neca play-off’ta oynar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar