Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Kayserispor: 3- Ünal Karaman: 0

Konyaspor, fazla üzüntü vermeyen Beşiktaş mağlubiyetinden sonra, Kayseri deplasmanında 3-0'lık bir yenilgi daha aldı. Bu maçın favorisi kaliteli oyunculardan kurulu kadrosu ve ligde bulunduğu konum itibariyle dışardan bakıldığı zaman Kayserispor'du. Tabi biz Konyaspor'u içerden takip eden bir göz olarak bu karşılaşmadan, Beşiktaş maçının ilk yarısını da göz önünde bulundurduğumuz zaman, bir puan çıkarılmasının zor olmayacağı kanaatindeydik. Ancak maçta ev sahibi takım 1-0 öne geçtikten sonra Konyaspor'un yenilgisinin kaçınılmaz olduğunu herkes gördü. Ligde kötü bir grafik sergilemeyen Konyaspor'un aldığı yenilgiyi bağladığımız noktalar çok önemli. Başlıktaki ifadeyi de bu noktalar açıklayacak.

Ünal Karaman kadroda şaşırtıcı değişiklikler yaptı. Takımla yaklaşık 10 günlük birlikteliği olan Kaleci Damir Kahirman'ı kalede gördük. 20. dakikada gelen Kayserispor'un ilk golünde topu ayaklarıyla uzaklaştırdı, 4 metre yükseklik kazanan topa yükselemedi ve karambolde top kaleyi buldu. Faul itirazları olsa da golde hatalıydı. 85. dakikada Mehmet Topuz'un ortasında boşa çıktı. Arka direkte Koray vurdu. Damir yine hatalıydı. Kaldı ki Oğuzhan da yan toplardaki başarısızlığı nedeniyle eleştiriliyordu. Maçın genelindeki duruşuna bakıldığında bir kaleci olarak göze batmadığını ancak gollerdeki hataları ve genç olmasına rağmen aşırı serinkanlı hareketleri, Ünal Karaman'ın, Sırp kaleciye erken güvendiğini gösterdi. Özden gitmesine rağmen bu takımda haftalardır kaleyi koruyan bir oyuncu vardı ve Damir'in apartopar kaleye geçmesini gerektirecek bir durum yoktu.

Ünal Karaman'ın ikinci hatası Erkan Sekman'ı Burak'ın yerine stopere koymasıydı. Gomes, Erkan'ın yaptığı işi defansın sağında üstlenebiliyordu ancak Erkan, Burak'ın göbekteki görevini sırtlayabilecek durumda değil. Da Silva ile birlikte soğukkanlı olamadıkları için gördükleri sarı kartlar onları maçtan erken düşürdü. Burak'ın tarzını beğenilmiyor olabilir fakat tecrübesinden daha faydalanılması gerekiyordu. Ünal Karaman'ın ikinci tercihi de yanlıştı.

Sakatlığı bir türlü geçmeyen Batista'nın yerine sahada her zaman görmeye alışık olduğumuz Sedat vardı. Ancak deplasman maçlarında ön liberoda kaybolan, defansın arasına gömülen Mustafa'nın yükünü hafifletmesini beklediğimiz Sedat, Ünal Karaman tarafından ortanın soluna gönderilince, Kayseri’nin Topuz ve Cangele ile kaleye yaklaşması kolaylaştı. Belki Arjantinli'ye önlem olarak oradaydı ancak Sedat'ın istenen işin adamı olmadığı aşikardı.

Erman ön libero gibi oynamak zorunda kalır, Neca ise umursamaz bir futbol sergilerse de yapılan tek doğru tercih Sabin - Murat ikilisine de top aktaramazsınız. İvankov, Ali Turan, Fatih Ceylan ve Aydın gibi oyuncuları sahada olmayan Kayserispor'a karşı 2 pozisyon bile bulamazsınız.

Beni en fazla şaşırtan ise Ünal Karaman'ın Konyaspor’unun devre arasından sonra ikinci yarıya hırslı başlamamasıydı. Hep bir teselli buluyorum. Maç sonrası toplantıda Sayın Karaman'ın, "Gereken dersleri çıkaracağım" demesi teselli vericiydi. Ya Fatih Terim gibi "Ben ders almam ders veririm" deseydi.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar