Kardeşlik çok güzel

Kardeşlik çok güzel

Yazımıza Peygamberimizin muhteşem bir sözüyle başlayalım: “Olanda hayır vardır.”

Rabbimizin de bu hususta şöyle bir hatırlatması vardır:

“Ey inananlar! Gerçi hoşunuza gitmese de, savaş size farz kılındı. Bazan hoşunuza gitmeyen birşey, hakkınızda iyi olabilir ve yine hoşlandığınız bir şey de sizin için kötü olabilir. Allah bilir, ama siz bilmezsiniz bu gerçekleri.” (Bakara 216)

Yine Peygamberimiz bize şu hususu hatırlatıyor:

Ey insanlar! Düşmanla karşılaşmayı temenni etmeyiniz! Allah’tan afiyet isteyiniz. Ancak düşmanla karşılaştığınız vakit sabrediniz! Bilin ki, cennet kılıçların gölgesi altındadır!” (Buhari 2772, Müslim 1742/20)

Yaşadığımız son vahşi ve alçakça saldırı bizim bazı güzel duygularımızı ortaya çıkardı. Bizi bir araya getirdi ve birleştirdi. Bizi birbirimize yaklaştırdı. “Mesele vatansa gerisi teferruattır.” Sözünü insanlarımız doğruladı.

Hep beraber bir millet olduğumuzun farkına vardık. Her yaştan ve her görüşten vatan evlatları olarak meydanlarda sabahlara kadar vatan nöbeti tuttuk.

Bu kardeşlik, bizim yıllardır görmeyi arzuladığımız bir tabloydu. Bize düşen bu güzel tabloyu daha da güzelleştirmek ve geliştirmektir.

Şu kardeşliğimizi güzel aktivitelerle sağlamlaştırmak gerek.

“Mü’minler ancak kardeştir.” Ayetinin tecellisini meydanlarda görüyoruz. Bu duygusal birlikteliği fikri ve ilmi birlikteliğe dönüştürebilmeliyiz.

Kardeşleri için canını verebilmek, kardeşleri için yaralanmak, kardeşleri için tankın önüne çıkmak bunlar az fedakarlık değildir.

Vatansız imanınızı yaşayamazsınız.

Vatanınızı kaybederseniz özgürlüğünüzü de kaybedersiniz.

Hep birlikte Allah’ın ipine toptan sarılacağız.

Kur’an’ı iyi okumadığımız anlaşılıyor. Orada uzun uzun Müslüman gibi, bizden gibi görünenlerden bahsediliyor. Biz sanki bu ayetler sadece peygamberimiz dönemine mahsusmuş gibi davranıyoruz.

Sanki günümüzde münafık olmazmış gibi düşünüyoruz.

Bu hususu bir hikayeyle anlatalım:

DERVİŞ İLE KUŞUN HİKAYESİ

"Hz. Süleyman zamanında bir kuş, kanadını bir dervişin kırdığından şikâyet ile Hz. Süleyman’a gelmiş. Hz. Süleyman da o kuşun şikâyetçi olduğu dervişi huzuruna getirtip sormuş:
— Bak, bu kuş senden şikâyetçi. Niye bu kuşun kanadını kırdın?
derviş cevap vermiş:
— Sultanım, Allah bu mahlûkatı bizim emrimize musahhar kılmıştır. Ben bu kuşu avlamak istedim, önce kaçmadı. Yanına kadar gittim, yine kaçmadı. Ben de bana teslim olacağını düşünerek üzerine atladım. Tam yakalayacakken kaçmaya çalıştı. O esnada da kanadını incittim. Ona kaçması için fırsat verdim, fakat o bekledi. Adeta “Gel beni tut, ne istiyorsan yap,” dedi.
Bunun üzerine Hz. Süleyman kuşa hitaben demiş ki:
— Bak, bu adam da haklı. Sen niye kaçmadın? O sana sinsice yaklaşmamış. Neticede sen hakkını savunabilirdin. Şimdi kolum kanadım kırıldı diye şikâyet ediyorsun.
Kuş, Hz. Süleyman’a şöyle cevap vermiş:
— Efendim, ben onu derviş kıyafetinde gördüğüm için kaçmadım. Avcı olsaydı o zaman hemen kaçardım. Fakat bundan bana zarar gelmez diye öylece bekledim.
Hz. Süleyman bu savunmayı beğenmiş ve kuşu da haklı bulmuş. Kısasın yerine gelmesi için:
— Kuş haklı. Hemen bu dervişin kolunu kırın, diye emretmiş.
Kuş o anda:
— Efendim, böyle yapmayın! diye feryad etmeye başlamış.
— Ne yapayım
diye sormuş Hz. Süleyman.
— Efendim, bunun kolunu kırarsanız, kolu iyileşince yine aynı şeyi yapmaya kalkar.
Bu söz üzerine Hz. Süleyman:
— Peki, ne yapalım? diye sormuş tekrar.
Kuş bu sefer şöyle cevap vermiş:
— Siz bunu derviş kıyafetinden, libasından sıyırın! Sıyırın ki benim gibi kuşlar aldanmasın!*
Muhabbetlerimle

RAMAZAN BOZKURT’TAN GÜZEL SÖZLER

 • Sürüsünü "onlar hırsız" diye motive eden soysuz, milletin uçağını, tankını, silahını ve vatanını çalmaya kalktı...!
 • Ey mazlum milletler...! darbeleri önlemede Türk Halkında sizin için güzel örnekler vardır...!
 • Kafanıza sıkacak kadar bile bir onurunuz yok, bir kafanız olsa zaten millete bu ihaneti yapmazdınız...
 • "FETÖ" şeytanın ustalık eseridir...!
 • Şeytanın büyüğümsüm diye kendine secde edeceği ademoğlu olsa olsa "FETÖ" olur...
 • Bunlar sadece "dinsel" sapık değil, aynı zamanda "cinsel" sapık, başka hiç bir günahınız olmasa kasetten müebbet cehennem yersiniz...
 • Kendi vatanına ve milletine karşı darbeci hain ve katil oldukları belli olduktan sonra eliyle, diliyle, kalbiyle onlardan taraf olmaya devam edenlerin elinde ne iman ne de amel kalacaktır...!Formun Üstü

 

 • Bir "sıkı yönetim" ilan ettiniz milleti "sıkı fıkı" yaptınız, evden çıkarmayacağınız millet eve girmiyor...
 • Millete darbeye kalkışan fetullah gülenin de, altın neslinin de elleri kurusun...
 • "Vatan" gibi bir namusa tecavüz etmeye kalkan bu soysuzlar, kırk yıldır ne kadar namussuzluk yaptılar, namus kirlettiler hepsi de deşifre olacaktır...
 • FETÖ Mısır'a gidecekse mirasçısı olduğu Firavun'a yakın olmaya gidecektir, bir piramitte ona yaparlar olur gider, zaten teşkilatı da piramit gibi değil mi...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.